site.btaЗначението на Черноморския регион за икономическото развитие и Шенген обсъдиха вицепрезидентът Илияна Йотова и посланик Бръндуша Предеску
Значението на Черноморския регион не само за сигурността, а и за икономическото развитие, Шенгенското пространство и двустранните отношения бяха основни теми на разговора на „Дондуков“ 2 между вицепрезидента Илияна Йотова и посланика на Румъния у нас Бръндуша Предеску. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
„Старите страни членки разбират колко важни сме ние само в периоди на кризи“, посочи Йотова и даде пример с мигрантската вълна от 2015 г., когато вниманието беше насочено върху България като външна граница на Европейския съюз. Вицепрезидентът изтъкна регионалното значение на Черно море не само за сигурността, но и за икономическото развитие, както и екологичните програми за неговото опазване. Като евродепутат Йотова е автор на първия доклад на Европейския парламент за Черно море и рибарството в него, се припомня в съобщението. Проекти, свързани с Черно море, да бъдат включени в националните Планове за възстановяване и устойчивост, призова вицепрезидентът. „Нуждаем се от мир и сътрудничество в Черноморския регион“, заяви от своя страна посланик Предеску.
Илияна Йотова и Бръндуша Предеску обсъдиха и темата за членството на двете държави в Шенген. Изтъкната беше необходимостта от координирани действия, за да бъде върната тя в дневния ред на ЕС. „Няма яснота как приемането на България и Румъния се съвместява с идеята на френския президент Еманюел Макрон за реформа на Шенгенското пространство. Пред нашите държави се поставят нови и нови политически условия при отдавна изпълнени технически критерии“, посочи вицепрезидентът Йотова.
На срещата бяха подчертани добрите отношения между България и Румъния и възможностите за тяхното разширяване. Тази година се отбелязват 30 години от Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство между двете държави. Посланикът на Румъния отбеляза динамичния диалог между двете правителства. По думите на Йотова трябва по-амбициозно развитие на проектите по Дунавската стратегия. Общо беше мнението, че са необходими действия в посока на по-доброто взаимно познаване между българския и румънския народ.
Вицепрезидентът благодари за грижата на румънската държава за българската общност. „Надявам се да успеем да посетим българите в Банат, които настоятелно ни канят от две години“, посочи Илияна Йотова.
Вицепрезидентът Йотова покани Бръндуша Предеску в неформалния клуб на дамите посланици, иницииран от нея, който регулярно организира дискусии по актуални теми, пише още в съобщението.
/ГИ/
news.modal.header
news.modal.text