site.btaАА: Турска правозащитничка настоява за по-силна защита на религиозните свободи на жените на работното място


Сюмейе Ердоган Байрактар, председател на настоятелството на Фондация „Жени и демокрация" (KADEM), призова днес за по-широка правна и обществена защита на религиозните свободи на жените в професионалния им живот, с акцент върху премахването на дискриминацията срещу жените, които носят забрадки. Това предаде Анадолската агенция (АА) за БТА съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.
В изказването си на конференцията „Правото на вяра, правото на работа: Религиозната свобода на жените на работното място“ в Университета „Ибн Халдун“ в Истанбул Байрактар каза, че „жените не трябва да избират между своите вярвания и кариерата си“.
Разсъждавайки върху собствените си преживявания по време на постмодерния преврат в Турция от 28 февруари 1997 г., Байрактар описа забраната за носене на забрадки в обществените институции като период, когато „фундаменталните права бяха отнети“.
Тя обясни как е трябвало да замине далече от семейството и града си в ранна възраст, за да завърши гимназия другаде, а по-късно да продължи висшето си образование в САЩ и да завърши магистратура в Обединеното кралство поради ограниченията у дома.
„Тези дни не са далече зад нас“, каза тя.
На 28 февруари 1997 г. турските военни принудиха тогавашното правителство да подаде оставка и наложиха строги светски политики, включително общонационална забрана за носене на забрадки в обществените институции.
Байрактар призна напредъка, който Турция е постигнала в премахването на институционалните пречки, отбелязвайки, че жените вече могат да носят забрадки свободно в обществените институции.
Тя обаче предупреди, че предизвикателствата продължават, особено в частния сектор.
„Продължаваме да виждаме ситуации, в които жени със забрадки не са назначавани на работа въпреки квалификацията им“, каза тя.
Тя цитира обяви за работа, които обезсърчават кандидатстването на жени, които носят забрадки, и обясни, че някои кандидатки са били отхвърлени, въпреки положителните предварителни оценки, след като са видени снимките им.
„Тази практика нарушава принципа, основан на качествата, равенството и достойнството“, добави тя.
Позовавайки се на европейско изследване, Байрактар каза, че жените, носещи забрадки, са изправени пред значителни затруднения при кандидатстване за работа, като някои проучвания показват 65% по-нисък процент на покани за интервю.
„Тук не става въпрос само за религията; тук става дума за правото на съществуване, на достоен живот и на работа, без да компрометираме своята идентичност“, каза тя.
Байрактар също критикува неотдавнашните събития в чужбина, включително забраната във Франция за носене на забрадки по време на спортни събития.
„Тези действия отразяват начин на мислене, който определя религиозното изразяване като разделящо, а това в крайна сметка подкопава принципите на приобщаване и демокрация“, оплака се тя.
Като председател на „Жени и демокрация" Байрактар потвърди ангажимента на фондацията да защитава религиозните свободи на жените като част от по-широките човешки права.
„Ние се противопоставяме на налагането отгоре надолу на един-единствен разказ за жените“, каза тя, обещавайки да насърчава политики, които са както основани на правата, така и вкоренени в местните културни ценности.
„Вярваме, че защитата на религиозната свобода на работното място е не само въпрос на лична свобода, но и стълб на справедливостта по отношение на пола“, добави тя.
Призовавайки институциите да дават предпочитание на „човешкото достойнство преди всичко“, Байрактар каза: „Общество, което изтласква жените от обществения живот заради външния им вид, никога не може да постигне справедливост или равенство.“
„Трябва да изградим свят, обогатен от нашите различия и основан на справедливост.“
(Това е новина от деня в Турция, избрана от Анадолската агенция (АА) за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Турция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
/ЕЩ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина