site.btaКНА: Изследванията на учени от Университета на Никозия дават надежда в борбата с котешкия инфекциозен перитонит
Екип от учени от Университета на Никозия може би е направил пробив за една от най-сърцераздирателните котешки болести – котешки инфекциозен перитонит (FIP), предаде за БТА кипърската агенция КНА.
Това фатално състояние, причинено от котешки коронавирус, отдавна е причина на отчаяние сред собствениците на котки, тъй като отнема живота на почти всяка заразена котка. Проучване на Училището по ветеринарна медицина, публикувано във „Ветеринарни науки“ ("Veterinary Sciences"), може да донесе искрица надежда в борбата срещу котешкия инфекциозен перитонит, се казва в съобщение на Училището до медиите.
Изследователският екип, ръководен от докторите Манос Власиу, Георгиос Николау, Кириакос Спанудис и Дафне Мавридис, изследва нов подход чрез използване на силата на съединенията на витамин Е за овладяване на вируса. По-конкретно, те са се съсредоточили върху две форми на витамин Е - β-токотриенол и δ-токотриенол - и тяхното взаимодействие с основната протеаза на вируса, ензим, който е от съществено значение за неговата репликация.
Използвайки усъвършенствани компютърни симулации, изследователите са открили, че тези съединения на витамин Е може да са в състояние да блокират протеазата, като ефективно спират размножаването на вируса и отварят вратата към евентуално ново лечение.
Д-р Власиу, първият автор на изследването, каза относно констатациите, че изследването „предполага, че β-токотриенол и δ-токотриенол може да бъдат ключови за разработването на нови терапии за котешкия инфекциозен перитонит ".
„Чрез насочване към основната протеаза на вируса“, каза той, „може да успеем да спрем репликацията му, което би могло драматично да подобри прогнозата за заразените котки“.
Значението на изследването се крие не само в констатациите, но и в използвания метод. Вместо дългите процеси на проба и грешка за традиционното откриване на лекарства, екипът използва компютърни симулации, за да тества бързо как тези съединения взаимодействат с вируса на молекулярно ниво. Този подход позволява по-бързо идентифициране на обещаващи лечения, като се спестяват време и ресурси.
Въпреки че изследването е все още на ранен етап, последиците са вълнуващи, се казва в съобщението до медиите и се добавя, че ако допълнителни проучвания, включително лабораторни и клинични изпитвания, потвърдят тези резултати, потенциалът за превръщането на тези аналози на витамин Е в ефективни лекарства може да промени начина, по който ветеринарните лекари лекуват котешкия инфекциозен перитонит.
Въпреки че са необходими допълнителни изследвания, включително лабораторни и клинични изпитвания, за да се потвърдят откритията, проучването предлага надежда за подобряване на прогнозата за котки, страдащи от инфекциозен перитонит. Потенциалното използване на съединения на витамин Е може да доведе до по-ефективно лечение и по-добри резултати за засегнатите котки, се казва в съобщението на Училището по ветеринарна медицина на Университета на Никозия.
(Новина, избрана от кипърската агенция КНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text