site.btaАджерпрес: Саксонската църква в Алма Вий в Трансилвания е победителят в тазгодишните Европейски награди за наследство
Проектът за реставрация на Саксонската църква в Алма Вий в Румъния е големият победител в Европейските награди за наследство за 2024 г., като получава както Голямата награда, така и Наградата за обществен избор, присъдени снощи по време на церемония, проведена в румънския Атенеум, както предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес.
Тази впечатляваща инициатива получи най-много гласове в онлайн допитването от около 10 000 граждани в цяла Европа.
Саксонската църква в Алма Вий е проект за възстановяване на културна забележителност, която символизира вековна история и майсторство в живописното село Алма Вий в Трансилвания. Цялостната реставрация не само запази архитектурния и исторически облик на църквата, но също така подкрепи местната общност и насърчи устойчивото развитие на туризма. Проектът, финансиран от Посланическият фонд на САЩ за опазване на културата и от безвъзмездни средства от Европейското икономическо пространство, се координира от Фондация „Михай Еминеску“.
Следват Културният център Терян – Овластяване на арменските бежанци от Нагорни Карабах, Ереван, Армения и църквата „Свети Михаил“, Клуж-Напока, Румъния.
Министърът на културата Ралука Туркан каза, че е „много горда, че година след година Румъния е представена в тази престижна селекция от отлични проекти на Европа Ностра (Europa Nostra)“.
По време на церемонията беше предадено послание от президента на Румъния Клаус Йоханис, в което той поздравява победителите и насърчава властите да поставят културното наследство във фокуса на визиите за развитие.
Еврокомисарят по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Илиана Иванова изрази задоволството си от честването на „общия ангажимент за опазване на културното наследство на Европа“.
Изпълнителният президент на Европа Ностра Херман Парцингер изрази задоволството си от организирането на тази среща на върха за наследството в Румъния, защото тя е свидетелство за ангажираността на румънските граждани и институции да опазват материалното и нематериалното наследство, което се отразява в големия брой европейски награди, които са дадени на румънски проекти през последните години.
Събитието в Атенеума включваше музикални изпълнения на румънския симфоничен ансамбъл „Виолончелисимо“ (Violoncellissimo) с диригент проф. Марин Казаку, генерален директор на Филхармонията „Джордже Енеску“.
Церемонията по награждаването беше най-голямото събитие в рамките на Срещата на върха за европейското културно наследство 2024 г., състояла се румънската столица между 6 и 8 октомври. Срещата беше организирана от Европа Ностра и съфинансирана от Програмата Творческа Европа на Европейския съюз, като се проведе под патронажа на президента на Румъния Клаус Йоханис.
Поканата за участие в изданието за 2025 г. на Европейските награди за наследство / наградите Европа Ностра е отворена. Заявленията могат да се подават онлайн чрез www.europeanheritageawards.eu до 20 ноември 2024 г.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text