site.btaХърватският член на босненското председателство е казал на Столтенберг, че е против включването на хърватски войници в мироопазващата мисия в Босна


Хърватският член на тричленното председателство на Босна и Херцеговина Желко Комшич е казал на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, че съдебно решение е постановило, че хърватската армия и политическото ръководство са "част от съвместно престъпно начинание" и затова участието на хърватската армия в мироопазваща мисия в Босна и Херцеговина би било неподходящо, предаде Хина.
В специално писмо, адресирано до Столтенберг, Комшич е изразил несъгласието си с изпращане на хърватски войници в мисията в Босна и Херцеговина.
Комшич е заявил, че Хърватия не може да бъде част от международните мироопазващи сили, защото е била активен участник във войната в Босна и Херцеговина. Според него това е причината бившият Международен наказателен съд в Хага да постанови, че хърватската армия и политическото ръководство са били част от съвместно престъпно начинание, тъй като, по думите му, Хърватия е имала за цел да създаде етнически прочистени части на Босна и Херцеговина под нейната военна и политическа администрация.
Подобни политически амбиции от страна на Хърватия към Босна и Херцеговина, суверенна и независима държава, съществуват дори и днес и се правят опити да бъдат подкрепени и чрез военни сили, е написал Комшич в писмото до Столтенберг.
Офисът на Комшич съобщи, че той е реагирал на информация, че Хърватия иска да изпрати свои войници в Босна и Херцеговина, ако НАТО поеме мироопазващия мандат от Европейския съюз, който създаде мисията "Алтеа". Тази възможност ще се появи, ако Русия наложи вето на продължаването на мандата на ЮФОР в Съвета за сигурност на ООН.
Сараевският портал Istraga.ba, който е близък до разузнавателните служби, публикува копие на предполагаемо писмо, изпратено до Столтенберг от хърватския външен министър Гордан Гърлич Радман на 14 октомври. В него се посочва, че няма законови или политически пречки или причини за безпокойство в случай на участие на Хърватия в която и да е операцията на НАТО, както и че евентуално изключване на страната от подобни операции ще представлява неоправдана дискриминация на Хърватия като пълноправен член на алианса.
Хърватското външно министерство не е отговорило на молба на Хина за потвърждение на автентичността на въпросното писмо.
Хърватският член на колективното босненско председателство Желко Комшич беше обвинен от хърватския външен министър Гордан Гърлич Радман, че не представлява хърватите в този орган и че избирането му е в нарушение на Дейтънското мирно споразумение, което сложи край на войната в Босна.
Босна има тричленно председателство (президентство), включващо по един член от трите общности - бошняци, сърби и хървати, като хърватският член се избира в Мюсюлманско хърватската федерация /тоест и с гласовете на босненските мюсюлмани, които са мнозинство в тази съставна част на Босна - бел.ред./, отбелязва сайтът Юрактив.
Хърватският президент Зоран Миланович определи като "катастрофа и позор" преизбирането на Комшич на изборите в Босна на 2 октомври.
/РА/
news.modal.header
news.modal.text