site.btaИндия и България имат топли и приятелски отношения, изградени на здрава основа на взаимно доверие, заяви посланикът на Индия у нас
AV 12:29:32 24-01-2022
GI1225AV.001
Санджай Рана - посланик на Индия - интервю
Индия и България имат топли и приятелски отношения,
изградени на здрава основа на взаимно доверие,
заяви посланикът на Индия у нас
София, 23 януари /София Господинова, БТА/
Индия и България имат топли и приятелски отношения, изградени на здрава основа на взаимно доверие, споделени ценности като демокрацията и зачитането на човешките права и върховенството на закона, заяви пред БТА посланикът на Индия у нас Санджай Рана.
Индия е страна на мира, любовта и приятелството, ние обичаме България и искаме да засилим нашите взаимовръзки във всички области, посочи посланикът. По думите му многоликото партньорство между двете държави обхваща широк спектър от традиционни и нововъзникващи области на сътрудничество, включително инвестиции и търговия, селско стопанство, наука и технологии, култура и тесни връзки между двата народа.
Той със задоволство е открил, че много от българите са добре запознати с индийските традиции. "Затова работата ми тук е много лесна", коментира посланикът. При пътуванията си из различни части на България той е забелязвал, че много хора практикуват йога, познават философията на йогата в дълбочина, наясно са с основите, произхода и техниките на Аюрведа. Те знаят дори повече от мен, каза посланикът и добави, че всичко това сближава двата народа, а те са много близки - духовно и исторически. Това са два древни народа, изключително приятелски настроени един към друг.
Приятелството между нас става все по-силно и ние полагаме всички усилия в това отношение, подчерта посланик Санджай Рана. Той изтъкна, че България и Индия имат традиции в двустранните си отношения през годините, особено по отношение на културата.
В България има около 300 индийски студенти и над 100 индийски семейства. 500-600 индийци общо, много от които са женени за българи. Те са бизнесмени, лекари, инженери, учени. През последните четири-пет години в България дойдоха и много индийци, специалисти по информационни технологии, каза посланик Рана.
Посланикът посочи, че официалната работа на посолството на Индия в България е съсредоточена върху трите "Т", т.е. засилване на търговското, туристическото и технологичното сътрудничество. Индия гледа на България като на предпочитана врата към Европейския съюз и желае да разшири бизнес отношенията ни за взаимна полза. Двустранната търговия и инвестициите между Индия и България нарастват със здравословни темпове. Посолството работи в тясно сътрудничество с Индийско-българската бизнес камара и Балканско-индийската бизнес асоциация.
Индийското посолство работи със своите български партньори за увеличаване на двупосочния поток от туристи чрез повишаване на информираността и улесняване на по-добрите въздушни връзки между двете страни, каза посланикът. Той информира, че се планира започването на директни полети между Индия и България, което ще даде голям тласък на взаимната търговия и туризъм. (Компанията "Гъливер" планира да започне редовни полети между София и Делхи през следващите месеци). Между Индия и България се развива научно и технологично сътрудничество. Посолството работи за улесняване на по-активното сътрудничество и обмен между учените от двете страни в областите на общите национални приоритети, каза още посланикът.
Той подчерта, че тази година е специална за Индия, защото се отбелязват 75 години от нейната независимост. Организираме големи тържества по повод годишнината, посочи посланикът. В Индия има два национални празника. 26-и януари - Денят на републиката, на тази дата Индия е провъзгласена за независима република и чества годишнината от влизането в сила през 1950 г. на конституцията, след като през 1947 г. страната извоюва независимостта си от Великобритания. Другият национален празник е на 15 август - Денят на независимостта на Индия, която е британска колония от 1757 година.
За да отбележи 75-годишнината на независимостта си, през 2021-23 г., Индия празнува "Амрит Махотсав" или "Големия фестивал на независимостта". В този контекст посолството на Индия в София, в сътрудничество с местните си партньори, а именно индологическа фондация "Изток-Запад", клуб "Приятели на Индия", асоциация "Индия", Българо-индийска асоциация на жените и фондация "Девам", организира всяка седмица едно или повече събития за отбелязване на празниците, традициите и постиженията с индийската диаспора в България и българските приятели на Индия, посочи посланик Рана.
В навечерието на Деня на републиката в Индия, 26 януари, индийското посолство организира много ежегодни събития и празненства през януари. На 9 януари беше отбелязан Ден на младежите от индийската диаспора в чужбина. 10 януари беше отбелязан като "Световен хинди ден" с представяне на песни от студентите по индология от Софийския университет "Свети Климент Охридски". 12 януари, годишнината от рождението на Свами Вивекананда - велик социален реформатор от 19 век, беше отбелязан като Национален ден на младежта с мелодични песни, представени от центъра "Шри Чинмой" в София.
На 14 януари посолството отпразнува индийските празници Лохри и Понгал заедно с индийската асоциация с йога, палене на големи огньове с танци около тях. На този ден, който се отбелязва като Банго Васил или ромската Нова година в България, посрещнахме ромски ученици, които посетиха индийското посолство със своите благопожелания за Нова година, и им раздадохме подаръци.
На 15 януари посолството и Българо-индийската асоциация на жените отпразнуваха празника "Макар Сакаранти" (фестивал, отбелязващ движението на Слънцето на север) със състезание по изработване на "ранголи" - традиционно индийско изкуство, което се прави само от жени и представлява изработване на фигури от естествени продукти, които се оставят на прага на дома за благоденствие. В направата на ранголите участват индийци, които живеят в България и българи - приятели на Индия. На този ден млади момчета пускат хвърчила, каквото е индийската традиция.
Това честване на "Големия фестивал на независимостта" е посветено на индийския народ, който е най-важната сила, допринесла за това Индия да стигне дотук в своето развитие. Фестивалът е и признание, че народът на Индия притежава необходимата сила и потенциал за постигане на визията за Индия 2.0, основана на "Атманирбхар Бхарат" или самостоятелна и силна Индия, както е заложено от правителството на Индия, ръководено от министър-председателя Нарендра Моди, каза още посланик Санджай Рана.
/ГИ/
news.modal.header
news.modal.text