site.btaДепутатите отложиха гласуването на текстове от обсъжданите на второ четене промени в Закона за енергията от възобновяеми енергийни източници
Депутатите отложиха гласуването на текстовете от разглеждания на второ четене законопроект за промени в Закона за енергията от възобновяеми енергийни източници. Процедурното предложение направи Делян Добрев (ГЕРБ-СДС), който е един от вносителите, заедно с Павела Митова от "Има такъв народ". Делян Добрев обясни, че днес става късно и предложи на Народното събрание да изчерпи дебатите по точката, но да отложи гласуването.
Преди това бе представен докладът на комисията по енергетика за промени в Закона за енергията от ВЕИ в неговата цялост. Второто процедурно предложение, направено от Добрев, бе точка трета от програмата за днес - първото четене на законопроекти за промени в Закона за пътищата да бъде първа точка от програмата за утре. Това предложение също бе прието от пленарната зала.
В хода на обсъждането на законопроекта Коста Стоянов от "Възраждане" заяви, че ако този законопроект бъде приет в този му вид, от "Възраждане" ще се обърнат към президента Румен Радев за подкрепа, който да наложи вето върху текстовете. Стоянов посочи, че законопроектът е "лобистки" и визира ускорените бързи процедури за изграждане на ВЕИ централи, разположени в определени приоритетни зони за развитие на енергията от възобноваеми източници.
Той каза още, че все още България няма определени приоритетни зони, заради което също се очертавало нова наказателна процедура от страна на Европейската комисия. Няма приоритетни зони, а тук дори засягаме имоти в непосредствена близост до приоритетните зони. Какво ще се случи с процедурите, които могат да стартират веднага от днес нататък, попита Стоянов и подчерта, че има отрицателно становище на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Стоянов посочи, че така наречените центрове за админстративно обслужване в общините, които трябва да водят цялата преписка от проектното предложение до неговото изграждане и пускане в експлоатация, предвижда въвеждането на графици с конкретни срокове, в които трябва да бъдат приключени процедурите. Става въпрос за ВЕИ-та, разположени в морето, за което от БСП, ИТН и ГЕРБ се клехте, че няма да допуснете изграждането на перки в морето, каза депутатът. Тук се отваря вратичка за това, настоя Стоянов.
Той засегна и въвеждането на термина "мълчаливо съгласие" при непроизнасяне на административния орган в сроковете, дадени във въведените графици. Според него това ще отвори врата и за много по-сериозни съоръжения, а това са конструкции, за които трябва да има конструктивно решение, отбеляза Стоянов. Той посочи, че няма становище и от МОСВ в случаите, когато се облекчават процедурите по ОВОС. Под натиск и предвид факта, че уж трябва да транспонираме някакви директиви днес правим законодателство изцяло в полза на частни инвеститори, ние се надяваме на подкрепа и се обръщаме към президента Радев, който ако управляващото мнозинство приеме този законопроект, да наложи вето върху законопроекта, заяви Стоянов.
Съгласие с аргументите, визирани от Стоянов, изказаха и народните представители от "Величие" Красимира Катинчарова и народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Радослав Рибарски. Той посочи, че със законопроекта се правят промени и в Закона за обществените поръчки и настоя, че не може сроковете да бъдат регламентирани в Закона за енергията от възобновяеми енергийни източници.
Законопроектът бе приет на първо четене на 3 април.
/МК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина