site.btaНовостите в политиката на сближаване в Европейския съюз и постигнатите резултати бяха дискутирани на конференция в Русе (Обобщение)


Новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз (ЕС) и постигнатите резултати бяха дискутирани на конференция в Русе по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който Българската телеграфна агенция (БТА) изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).
Русе - най-големият български град по поречието на река Дунав и петият град по големина в България - е символ на отвореността на българина към различното и възприемчивостта към новото на фона на силни родни традиции, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев. Той посочи това е градът, през който по река Дунав в българските земи идват различни неща от останалата част на Европа.
Заместник-кметът на Община Русе Енчо Енчев обърна внимание на ролята на европейските програми за подобряването на материалната база на учебни заведения в региона. Той подчерта, че общините нямат възможност да финансират големи инфраструктурни проекти и евросредствата са добра възможност за това.
Заместник областният управител на Русе Георги Георгиев изтъкна, че областта е пример за това как политиката на сближаване в Европейския съюз помага на регионите да се развиват и да подобряват качеството на живот на своите жители, защото през последните години чрез европейско финансиране в областта са реализирани редица проекти не само в инфраструктурата, но и в образованието, бизнеса и социалната сфера.
Данните, изнесени от екипа на местния Областен информационен център, сочат, че през периода 2014 – 2020 година в област Русе са изпълнени 1311 договора с обща стойност на безвъзмездната финансова помощ 196 165 698 лева. Бенефициентите по тях, някои от които имат ангажимент и за съфинансиране, са 1021.
Разказът за Европа е разказ за България и няма нищо по-лошо от преместването на разговора за Европа някъде далече от нас. Това издава ниско самочувствие и не отговаря на фактите, каза журналистът Бойко Василев.
Според проф. д-р Николай Ненов, който ще бъде председател на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, ние, с нашите усилия днес, изграждаме нашата Европа.
Началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) в Русе д-р Росица Георгиева отбеляза, че област Русе е на първо място по брой ученици в дуална система на обучение. Тя уточни, че това се дължи именно на проекти по европейските програми, в които са участвали и участват и към момента педагогически специалисти и ученици от региона.
Ректорът на Русенския университет „Ангел Кънчев“ доц. Десислава Атанасова отчете, че през миналия програмен период учебното заведение е изпълнило успешно над 20 проекта с европейско финансиране.
Партньорствата по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Румъния прерастват в приятелства, затова е важно взаимното доверие между бенефициентите при изпълнението на проекти, каза изпълнителният директор на асоциация „Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева.
Директорът на дирекция „Образование и култура“ в Община Русе Цветослав Димитров отбеляза, че администрация хвърля много усилия за привличане на средства и реализиране на проекти в сферата на образованието. Той добави, че голяма част от средствата в тази сфера са привлечени от програмите на Министерството на образованието и науката, относно изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски градини, ясли и училища.
Според кмета на Община Бяла Димитър Славов благодарение на европроект на обща стойност 9,5 млн. лева, финансиран по оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 година, е бил консервиран Беленския мост, който е изработен от Кольо Фичето и е смятан за емблема на града.
БТА даде начало на своя нов проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание" с откриваща конференция във Велики Преслав. Основната цел на проекта е да предостави обективна и изчерпателна информация, за да се даде точна цялостна картина на политиката на сближаване на Европейския съюз, включително на Фонда за справедлив преход, съответната подкрепа по Плана за възстановяване на Европа или от инструмента за техническа поддръжка. Специален акцент се поставя върху образованието и уменията като двигател за развитието на регионите.
В периода от ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА организира дискусии в пресклубовете си в Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Скопие и Солун.
/ТНП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text