site.btaТурция отбелязва 110-годишнината от победата на турската армия в епична битка за пролива при Чанаккале


"Духът на Чанаккале, който е доказателство, че няма да се сринем, дори да ни преследва целият свят, ще продължи да осветява нашия път, когато твърдо защитаваме своето единство, солидарност и братство". Това заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган в приветствието си по повод 110-ата годишнина от победата на турската армия под предводителството на Мустафа Кемал Ататюрк в основната битка от Галиполската операция срещу силите на Антантата през Първата световна война.
При решителната морска битка турската армия отблъсква вражеските кораби и не допуска да преминат през Дарданелите - пролива със стратегическо значение при турския окръг Чанаккале. Това преобръща хода на бойните действия на полуострова Галиполи (на турски Гелиболу) и води до приключването на Галиполската операция с победата на Турция.
По традиция 18 март се отбелязва като Ден на победата в морската битка при Чанаккале и възпоменание на загиналите, а седмицата преминава под знака на “седмица на победата”.
В учебните заведения е предвидено да се състоят програми за отбелязване на годишнината с едноминутно мълчание и изпълнение на националния химн.
Във високия 42 метра Мемориал на мъчениците, който се издига на хълма Хисарлъктепе в Чанаккале, ще се състои традиционното поклонение и поднасяне на венци. В тържествата ще се акцентира върху историческото значение на победата преди 110 години и ще подчертаят подвига и саможертвата на хилядите войници, за да бъде извоювана победата, посочва Анадолската агенция.
Тържествата се организират под егидата на турското Министерството на културата и туризма.
Изложби, концерти на духови оркестри, рецитали са включени в програмите за годишнината.
В турската историография морската победа на османската армия под предводителството на Мустафа Кемал Ататюрк е смятана за преломен момент в националната история на Турция. Военните действия по море за пролива Чанаккале (Дарданелите) продължават 325 дни и се увенчават с победата на войниците на Ататюрк на 9 януари 1916 г.
Теренът, където преди 110 години се разиграват едни от най-кървавите сражения през Първата световна война, днес е турският национален парк Гелиболу. На входа му е изписано: ”Чанаккале е непревземаем“.
Във внушителния 42-метров мемориал се намират костите на около 350 хиляди турски и чуждестранни войници - англичани, французи, новозеландци. Сред загиналите има и доброволци български турци от родопския край, от Варна, Видин.
Легендарно е писмото, с което през 1934 г. по случай годишнината от епопеята за Чанаккале, Ататюрк се обръща към майките на загиналите чуждестранни войници.
„Майки, изпратили от далечни земи синовете си на война, изтрийте сълзите си. Те спят в мир. След като загинаха на наша земя, те вече са наши синове. Бъдете спокойни, турският народ никога няма да забрави паметта им“.
Тези думи на Ататюрк са изписани на паметник в Сидни на загиналите австралийски войници.
/МД/
news.modal.header
news.modal.text