site.btaС рисковете от употребата на вейп устройства вече са запознати над 450 младежи във Варна


Кампанията, насочена срещу употребата на вейп устройства - „С вкус на зависимост“, вече достигна до повече от 450 младежи във Варна, съобщи Николай Кърджиев, главен експерт в общинската дирекция „Превенции“. По думите му гимназистите проявяват голям интерес към темата и при срещите си със специалисти задават много въпроси. Някои от тях споделят, че са ставали свидетели на злоупотреби с вейпове, довели до търсене на медицинска помощ, допълни Кърджиев.
За жалост, много от младите хора се смятат за безсмъртни и подценяват рисковете, коментира още експертът. Той припомни, че родителите би трябвало да наблюдават децата си и ако имат съмнения, че пушат с вейп устройства, да търсят помощ. Кържилов подчерта, че е много важно възрастните също да бъдат достатъчно информирани за рисковете. Поради тази причина в рамките на кампанията са подготвени материали и за тях. Чрез Регионалното управление на образованието те са раздадени в училищата и родителите могат да си вземат. Освен това, на сайта на общинската дирекция също е качен подробен материал за вейп устройствата, допълни Кърджиев. Възрастните не бива обаче да забравят, че най-важен е личният пример, подчерта експертът.
Кампанията ще продължи все така активно, каза Кърджиев. Целта е тя да достигне до максимален брой ученици. Според експерта много училища във Варна дават заявки и канят експертите на срещи с децата, затова „С вкус на зависимост“ ще може да влезе не само в общинските и в държавните, а в частни учебни заведения.
Ккампанията стартира на 17 февруари в Техническата гимназия във Варна. Нейни организатори са дирекцията на полицията във Варна и общинската дирекция „Превенции“. С инициативата са ангажирани и много доброволци, които се срещат с връстниците си и им разясняват рисковете от вейп устройствата. Темата бе дискутирана днес и на форум за представяне на тенденциите, свързани с употребата и разпространението на наркотични вещества във Варна през миналата година.
/ТНП/
news.modal.header
news.modal.text