site.btaНа 21 февруари 1998 г. се провежда първата среща на високо равнище на „Ваймарския триъгълник“

На 21 февруари 1998 г. се провежда първата среща на високо равнище на „Ваймарския триъгълник“
На 21 февруари 1998 г. се провежда първата среща на високо равнище на „Ваймарския триъгълник“
Нойщат, Германия (27 февруари 2001) Германският канцлер Герхард Шрьодер, в средата, френският президент Жак Ширак, вляво и министър-председателят на Полша Александър Квашневски махат на зрителите след пристигането им в югозападния германски град Нойщат за началото на така наречената среща „Ваймарски триъгълник“. Снимка: AP/Thomas Kienzle

На 21 февруари 1998 г. в град Познан, Полша, се провежда първата среща на високо равнище на „Ваймарския триъгълник“ – Полша, Франция и Германия. В нея участват ръководителите на трите държави – Александър Квашневски, Жак Ширак и Хелмут Кол.

„Ваймарският триъгълник“ е създаден на 28 август 1991 г. във Ваймар, Германия, от министрите на външните работи на трите страни с цел изработване на съвместна политика в процеса на разширяване на европейската интеграция на Изток.

Срещата от 1998 г. е първата от този формат, в която участват държавните ръководители на Полша, Франция и Германия. На нея канцлерът на Германия и президентът на Франция заявяват подкрепата си за стремежа на Полша да влезе в Европейския съюз.    

За срещата на високо равнище между държавните ръководители на страните от „Ваймарския триъгълник“ четем в емисията на БТА „Международна информация“: 

Полша залага на Париж и Бон в процеса на интеграцията си към Запада

Варшава, 16 февруари 1998 г. /Даниел Брьослер от ДПА/ Сътрудничеството с Германия и Франция е от особено значение за Полша. Тристранното сътрудничество между Варшава, Бон и Париж дори бе включено като принципно положение в коалиционния договор на новото полско дясноцентристко правителство. В своята правителствена декларация премиерът Йежи Бузек нарече Франция, Германия и Полша „гръбнакът на Европа“.

Големи надежди се възлагат на първата среща на върха между полския президент Александър Квашневски, германския правителствен шеф Хелмут Кол и френския президент Жак Ширак, насрочена за 21 февруари в Познан.

Тесни тристранни връзки свързват Париж, Бон и Варшава от 1991 г. насам, когато тогавашните външни министри Ролан Дюма, Ханс-Дитрих Геншер и Кшищоф Скубишевски се срещнаха във Ваймар, източногерманската провинция Тюрингия, и договориха организирането на редовни тристранни консултации. Така се роди Ваймарският триъгълник.

От тогава първите дипломати на трите страни се срещат на всеки три години. На тристранните разговори присъстват и шефовете на други министерства. Съвместните военни учения на сухопътни, военноморски и военновъздушни сили съдействаха за задълбочаване на сътрудничеството в сферата на отбраната.

С годините Ваймарският триъгълник се превърна за Полша в един вид презастраховка за така желаната интеграция към Запада.

Тясното сътрудничество с Франция и Германия трябваше да ускори приемането на Полша за пълноправна членка на ЕС. В Познан поляците очакват да чуят от Кол и Ширак поредните недвусмислени думи по този въпрос.

Полските наблюдатели обаче оценяват по-трезво фактическото значение на Ваймарския триъгълник за заплануваното през 1999 г. приемане в НАТО и започващите през тази пролет преговори за интегрирането в ЕС.

Пътят на интегрирането на Полша към ЕС минава през Брюксел.

Не се налага тя да минава по обиколния път през Ваймар, подчерта политологът Франтишек Драус на страниците на в. „Жечпосполита“. А пътят към НАТО минава според него през Вашингтон.

Драус съветва да не се възлагат прекомерни надежди на триъгълника. Възторгът на Полша от членството й в клуба с Германия и Франция наистина е напълно разбираем от психологическа гледна точка. След като години наред бе лишена от възможността да прояви собствената си воля, сега тя иска да се изяви като суверенна страна.

Нужно е обаче да се хвърли поглед на интересите на двамата полски партньори, за да се види, че те са абсолютно различни.

Германия иска да създаде зона на стабилност по протежение на източната си граница.

Франция от своя страна иска да балансира тежестта на Германия и търси съюзници в стремежа си да изгради силна Европа като съперник на САЩ и Япония.

Варшава е наясно, че освен всичко друго Ваймарският триъгълник позволява на Германия да наблюдава източната политика на Франция, както и на Париж да следи всеки ход на Бон.

***

Започнаха срещите на Ваймарския триъгълник

Познан, 21 февруари 1998 г. /БТА/ Първата френско – германско – полска среща на върха започна днес в Познан, Полша. В нея участват президентите на Франция и Полша Жак Ширак и Александър Квашневски и канцлерът на Германия Хелмут Кол.

Полският президент посрещна последователно гостите си на летището, след което тримата се отправиха към сградата на кметството в Познан, където се състоя първата им среща. Тя бе неофициална и нямаше дневен ред, отбелязват осведомителните агенции. На нея само бяха споменати някои от основните въпроси, които ще бъдат обсъдени от тримата държавни ръководители – присъединяването на Полша към Европейския съюз и НАТО, иракската криза и т.н.

Около две хиляди души се бяха събрали, за да приветстват Ширак, Квашневски и Кол, пристигнали за срещата на Ваймарския триъгълник. Той бе създаден през 1991 г.  Тогава външните министри на трите страни се договориха във Ваймар за ежегодни контакти с цел изработване на съвместна политика в процеса на разширяване на европейската интеграция на Изток. Оттогава редовно се организират срещи на министрите на външните работи и на отбраната. Това е първата среща, в която участват държавните ръководители на Полша, Франция и Германия.

***

Завърши срещата на лидери от Ваймарския триъгълник

Познан, 21 февруари 1998 г. /БТА/ Президентите на Франция и Полша и германският канцлер заявиха днес, че възлагат „големи надежди“ на мирната мисия на генералния секретар на ООН Кофи Анан в Багдад. Френският лидер Жак Ширак подчерта обаче, че все още е рано да се коментират шансовете за успех на Анан, който се опитва да уреди конфликта между Багдад и ООН.

Днешната тристранна среща на високо равнище на страните от „Ваймарския триъгълник“ в полския град Познан завърши без конкретна инициатива. Нейната цел бе да се демонстрира подкрепата на Германия и на Франция за стремежа на Полша да влезе в Европейския съюз. Пред журналисти Ширак подчерта, че тримата лидери нямат разногласия по най-важните европейски въпроси.

Жак Ширак, Александър Квашневски и Хелмут Кол заявиха волята на своите страни да развиват отношенията си на по-високо равнище. Следващата среща на държавните и правителствени ръководители на трите страни ще се състои във Франция, съобщи домакинът на сегашния форум, без да уточни кога.

Във връзка с предстоящата среща на Ширак и Кол с руския президент Борис Елцин в Екатеринбург германският канцлер подчерта, че тази среща не е насочена срещу никого. На обща пресконференция френският президент отбеляза значението на добрите връзки между Русия и Западна Европа. Русия е велика страна, която преживява трудности, но тя отново ще стане велика сила, заяви Ширак. 

***

Полската тройка

23 февруари 1998 г. /Редакционен коментар на в. „Файненшъл таймс“/ Когато лидерите на Франция, Германия и Полша се срещнаха в Познан в събота, те явно много добре съзнаваха какви ще бъдат историческите последици от срещата им на високо равнище.  Хелмут Кол дори заяви, че това е „времето на големите мечтатели“. Той определи тази първа тристранна среща между ключови европейски лидери - от Западна, Централна и Източна Европа - като среща, благодарение на която следващият век ще може да бъде обявен за „век на Европа“.  И той, и Жак Ширак обещаха да ускорят преговорите с цел Полша да стане колкото може по-скоро пълноправен член на НАТО и на ЕС.

Очевидно, тази среща на високо равнище съдържаше повече символизъм, отколкото някакво дълбоко съдържание. Това не е непременно лошо нещо. Сърдечното посрещане, оказано на Кол по улиците на Познан, е доказателство за забележителното подобрение на германо-полските отношения след падането на Берлинската стена.  Освен това, срещата наистина представлява практическо потвърждение на края на разделението на Европа от времето на Студената война. Фактът, че Великобритания не участва в срещата, е повод за съжаление, не на последно място, защото тя е председател на ЕС. Правителството на Обединеното кралство няма да бъде представено и следващия месец, когато Кол и Ширак ще се срещнат с Борис Елцин в Екатеринбург, с което отново ще покажат, че все още смятат Лондон по-скоро за външно лице в Европа.

Ако Великобритания се беше присъединила към мечтите им за Европа, тя щеше да внесе една освежаваща струя на реализъм, защото в емоционалните декларации на френския и германския лидери за бързото разширяване на ЕС се долавяше обезпокоителен елемент на двусмисленост.  Първо, по време на предишните си посещения във Варшава както Кол, така и Ширак уверяваха Полша, че може да разчита да влезе в клуба към 2000 г.  Този път те не бяха толкова конкретни, но продължаваха да бъдат свръх ентусиазирани, с което има опасност да предизвикат нереалистични надежди. Но преди да могат да отговорят на критериите за влизането си, поляците трябва да преминат през труден период на икономическо преструктуриране на държавните предприятия и на селското си стопанство. Много по-реалистична дата би била 2005 г.

В заблуда може да въведе не само графикът. Като обещаха политическата си подкрепа за процеса, и Ширак и Кол се абстрахират от реалните проблеми, които бързото разширяване ще създаде на техните собствени правителства. Кол е твърдо за разширяването по принцип, но на практика неговото правителство е заявило категорично, че няма да отдели никакви допълнителни суми за тази цел. Още по-важно:  в сравнение с всички останали страни-членки на ЕС правителството в Бон е настроено най-колебливо към реформата на селскостопанската политика на ЕС.

Но без тази реформа разширяването няма да бъде осъществимо.

Що се отнася до Ширак, той знае, че Франция не изпитва никакъв ентусиазъм при мисълта за приемането на Полша и на другите централно и източноевропейски страни в ЕС, именно защото това разширяване прави свръх наложителна реформата на сегашната  политика и институции на ЕС. Може би той и Кол са били по-откровени, когато са разговаряли с полския президент Квашневски при закрити врата.  Полша ще бъде пълноправен член на ЕС, но преди да стане това и едните, и другите ще трябва да въведат редица трудни промени.

/ДС/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

news.modal.header

news.modal.text

Към 05:24 на 23.02.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация