site.btaИсторическият музей в Исперих представя в изложба най-интересните археологически находки от миналата година
Историческият музей в Исперих представя в изложба най-интересните археологически находки от миналата година. Традиционната експозиция на музея под наслов „Археологическо лято 2024“ е по повод Деня на българския археолог – 14 февруари, съобщи за БТА Мария Николаева, археолог и заместник-директор на културната институция.
В изложбата с експонати и фотоси са представени най-важните открития на обектите, проучвани през миналата година - Тракийският град Хелис и ранносредновековното селище в местността „Петрова нива“, разположени в Археологическия резерват „Сборяново“.
„През 2024 година музеят реализира два важни проекта, свързани с проучването и опазването на археологически обекти, разположени на територията на резервата. Те са осъществени в партньорство със Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ и финансово обезпечени от Министерството на културата, Историческия музей и университета“, разказа Николаева. Тя припомни, че на Тракийския град Хелис бяха извършени дейности по консервация и анастилоза. По думите на Николаева това е поредният етап от дългогодишен проект за превръщането на обекта в дълготраен ресурс за културния туризъм на община Исперих. Както всяка година своята лятна учебна практика проведоха студентите от трети курс на бакалавърската и магистърска програма по археология при СУ „Св. Кл. Охридски“, участвайки в проучването на ранносредновековното селище в местността „Петрова нива“.
По думите на зам.-директора добрите резултати от археологическото лято са плод на съвместната работа на археолозите от Историческия музей в Исперих Мария Николаева, Теодора Василева, Християн Узунов, реставратора Юлияна Събева и на колегите им от СУ „Св. Климент Охридски“, доц. д-р Даниела Стоянова и гл. ас. д-р Елена Пенчева.
Директорът на музея в Исперих Теодора Василева каза, че двата обекта са знакови за изследванията на територията на България. „Важни са и дейностите по проектите, свързани с реставрацията и консервацията на Тракийския град Хелис и ранносредновековното селище в местността „Петрова нива“, както и запазването на културните ценности на територията на Археологическия резерват “Сборяново“. Това е един много добър пример за отношението и опазването на паметниците на културата на терен“, допълни Василева.
Представените в изложбата експонати са от двата обекта и допринасят за по-точното датиране и характеристика на селищата. Под витрини са изложени инструменти, предмети от бита, фрагменти от накити, керамика, монети. Посетителите ще могат да видят амфорни печати, прешлени за вретено, малки халкички, игли, глинени топчета, ножче, елементи от гривнички.
Едно от таблата разказва за професията на археолога и за пътя от намирането на находките до витрините в музея. В таблото, озаглавено „За археологията с любов“ място е отделено освен за работещите в момента в музея археолози и за бившия директор на исперихски музей и праисторик Боряна Матева и археолога Живка Михайлова, работила дълги години на обекта „Тракийски укрепен център“. С текст и снимки са показани и съвременните методи като използването на дронове със специална техника и програми за издирване и изследване на археологически обекти и паметници. „Археологията е това, което ни разказва за миналото, това са корените, които ни помагат да израстем нагоре във времето, да опознаем себе си, да разберем какво е било нашето минало и съответно да го надграждаме. Затова в първата част показваме нашите сблъсъци с миналото“, допълни Мария Николаева.
Изложбата е експонирана в Административната сграда на Историческия музей в Исперих и ще може да бъде посетена до края на месеца.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text