site.btaМузикаутор: София става глобален център за авторските права – General Assembly на CISAC 2025 идва в България
![Музикаутор: София става глобален център за авторските права – General Assembly на CISAC 2025 идва в България](/upload/913029/MA_wallpaper.png?l=1000)
![Музикаутор: София става глобален център за авторските права – General Assembly на CISAC 2025 идва в България](/upload/913029/MA_wallpaper.png?l=1000&original=d11032084ad85ebd7b8632cb56af80a51979f0d4)
Международната конфедерация на организациите на авторите и творците (CISAC) делегира на МУЗИКАУТОР да е домакин на най-мащабното световно събитие в областта на авторските права тази пролет
София, 13.02.2025 - България ще бъде домакин на едно от най-значимите международни събития в областта на интелектуалната собственост – Годишното общо събрание на CISAC (Международната конфедерация на организациите на авторите и творците). Между 26 и 30 май 2025 г. в София ще се съберат представители на всички водещи световни организации за колективно управление на авторски права, за да обсъдят бъдещето на творческите индустрии и гарантирането на справедливо възнаграждение за авторите в контекста на нарастващото влияние на изкуствения интелект (ИИ).
Събитието поставя за първи път България в центъра на глобалния дебат за защитата на творците. То отваря нови възможности за подобряване на правната и икономическа инфраструктура за събиране и разпределение на приходи от авторство, така че да отговарят на най-високите международни стандарти в следващите години.
Основната тема на CISAC General Assembly 2025 ще бъдат предизвикателствата и възможностите, свързани с напредналото използване на изкуствен интелект (ИИ) в създаването на музикално съдържание. Очаква се българската столица да бъде посетена от над 300 представители от повече 120 държави от цял свят, както и на водещи фигури от музикалната, аудиовизуалната и културната сфера.
С развитието на изкуствения интелект и неговата способност да създава музикални произведения възникват сериозни въпроси относно правата на оригиналните автори, прозрачността в използването на техните творби и моделите за справедливо възнаграждение.
В рамките на събитието водещи експерти, творци и организации ще дискутират необходимостта от регулации и адаптирането на колективното управление на права към дигиталната ера, за да се гарантира защитата на създателите на съдържание.
„След 33 години прилагане на действащия Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП), резултатите в областта на авторските права остават ограничени. Време е България да се адаптира към успешните световни практики и да осигури по-ефективна защита и реализация на авторските права, която да стимулира развитието на културата и творческите индустрии,“ заяви изпълнителният директор Иван Димитров на МУЗИКАУТОР.
Програмата на събитието ще включва панелни дискусии, стратегически срещи и специални културни инициативи, които ще подчертаят ролята на авторските организации в дигиталната ера.
За CISAC
CISAC е най-голямата световна конфедерация на авторски дружества, представляваща над 5 милиона творци в музиката, литературата, визуалните изкуства и аудиовизуалните индустрии. Организацията работи за защитата на правата на авторите и за гарантиране на справедливо възнаграждение в глобален мащаб и МУЗИКАУТОР е неин член от 1993 г.
/АЧМ/
news.modal.header
news.modal.text