site.btaПриятелските отношения между Моди и Тръмп може да бъдат подложени на изпитание при визитата на индийския премиер във Вашингтон
![Приятелските отношения между Моди и Тръмп може да бъдат подложени на изпитание при визитата на индийския премиер във Вашингтон](/upload/10131929/476ce8dd5d904bc5bf2acf267dca4074--0--adfea7af3264494ab2b9bfd87a138f64.jpg?l=1000)
![Приятелските отношения между Моди и Тръмп може да бъдат подложени на изпитание при визитата на индийския премиер във Вашингтон](/upload/10131929/476ce8dd5d904bc5bf2acf267dca4074--0--adfea7af3264494ab2b9bfd87a138f64.jpg?l=1000&original=)
Дългогодишните приятелски отношения на министър-председателя Нарендра Моди с президента на САЩ Доналд Тръмп могат да бъдат подложени на изпитание по време на започващото днес посещение на индийския лидер в американската столица Вашингтон.
Моди изгаря от желание да избегне увеличението на митата, с което Тръмп вече удари други държави, както и да избегне увеличение на такси върху стоки в бъдеще.
Индия, която е основен стратегически партньор на САЩ, досега бе пощадена от каквито и да е нови мита, като двамата лидери са създали лично приятелство. Моди - националист, критикуван за отстъпление от демокрацията - приветства завръщането на Тръмп в Белия дом, стремейки се да възстанови отношенията си със Съединените щати, като се има предвид, че не осъди публично Русия за войната ѝ в Украйна.
Тръмп много пъти е наричал Индия "кралицата на митата" и е настоявал южноазиатската държава да приеме депортацията на свои емигрирали граждани. Делхи заяви намерение да намали митата си върху американски стоки, да приеме обратно индийски граждани и да купува американски петрол.
При положение че заплахата от увеличение на американските мита расте, остава въпросът каква стойност би имал добрият тон между лидерите на двете държави и доколко далеч ще стигне Индия за една сделка.
Моди установи добри работни взаимоотношения с Тръмп по време на първия му мандат в Белия дом и двамата могат да надградят в областите, където вече има сближаване, и „да намалят до минимум зоните на търкания, без да отстъпват от националните интерес в основните сфери“, казва пред АП Меера Шанкар, бивша посланичка на Индия в САЩ.
"Повечето други партньори са готови със сядането на масата със своите съответни списъци, защото това е опорна точка при преговори“, добавя Шанкар, изразявайки надежда, че Индия "ще намери правилния баланс между твърдост и гъвкавост“ по въпроса с митата.
Индийският премиер, който бе стимулиран от победата на своята хиндуитска националистическа партия (Индийска народна партия/"Бхаратия Джаната" - бел. ред.) в изборите за местен парламент в националната територия Делхи, включително и в самата столица, в края на миналата седмица, каза преди заминаването си, че посещението във Вашингтон е "възможност за надграждане“ на сътрудничеството от първия мандат на Тръмп. Премиерът говори и за "задълбочаване на партньорството“ в области като технологиите, търговията, отбраната и енергетиката.
В разговор с Моди миналия месец Тръмп подчерта колко е важно Индия да купува повече военно оборудване и оръжия, произведени в САЩ, както и да намали търговския дисбаланс. Миналата година САЩ са внесли индийски стоки на стойност с 50 милиарда долара повече от продадените в Индия.
В изявление на Белия дом тогава се каза, че Тръмп "подчертава важността на това Индия да увеличи доставките на произведено в САЩ оборудване за сигурност и да премине към справедливи двустранни търговски отношения".
По-рано този месец Индия прие обратно 104 мигранти, депортирани с военен самолет на САЩ. Това бе първият подобен полет в рамките на миграционния план на Тръмп, акцентира АП.
Освен това правителството на Моди намали някои високи мита, включително върху мотоциклети "Харли Дейвидсън", от 50 на 40 процента. През 2023 г. Индия премахна митата върху внасяните от САЩ бадеми, ябълки, нахут, леща и орехи.
"Друго, което можем да очакваме, е, че Моди ще предложи да закупи повече американски (природен) газ, за да намали търговския дефицит на САЩ“, казва Лайза Къртис, директорка на програмата за сигурност на Индо-тихооканеския регион в Центъра за нова американска сигурност, мозъчен тръст във Вашингтон. "Това ще помогне малко", смята тя.
Индия се приема за неразделна част от стратегията на САЩ за възпиране на Китай в Индийския и в Тихия океан. По-късно тази година в Индия е предвидена среща на върха на групата КУАД - четиристранен диалог за сигурност. Там влизат още САЩ, Япония и Австралия. Индия вероятно ще трябва да пренастрои позицията си в случай на размразяване в отношенията между Вашингтон и Пекин.
"Контактът на Тръмп с Китай ще ограничи възможностите на Индия да се възползва от американското желание тя да бъде посредник между Вашингтон и Пекин, без да има гаранция че някога ще изпълнява такава роля", смята Хепимон Джейкъб, основател на намиращия се в Делхи Съвет за стратегически и военни изследвания.
Индия обърна страницата с Китай и през декември миналата година и се съгласи да работи за разрешаване на дългогодишния граничен спор в Хималаите след военния конфликт, започнал със смъртоносно стълкновение през 2020 г. "Дори едно тактическо споразумение между САЩ и Китай ще има последици за Индия“ е мнението на Шанкар.
САЩ са най-големият търговски партньор на Индия, с търговски дефицит от 50 милиарда долара в полза на Индия. Търговията на стоки и услуги между Индия и САЩ за 2023 г. възлиза на около 190,1 милиарда долара, посочва АП. Според Министерството на външните работи на Индия износът на САЩ за Индия е на стойност близо 70 милиарда долара, а вносът - 120 млрд. долара.
Индия зависи от Русия за близо 60% от своето отбранително оборудване, но войната в Украйна пося съмнения относно бъдещите доставки и Делхи гледа повече към САЩ, Израел, Великобритания и други държави.
Наскоро сключена сделка ще позволи на американската компания "Дженерал Електрик" (General Electric) да си партнира с индийския концерн "Хиндустан Аеронотикс" (Hindustan Aeronautics) за производство на реактивни двигатели за индийски самолети в Индия и за продажбата на произведени в САЩ въоръжени дронове МК-9Б "Сий гардиън" (MQ-9B SeaGuardian).
От 2008 г. Индия има договори за отбранителна техника от САЩ на стойност над 20 милиарда долара.
"За Индия това също може да бъде сфера на сътрудничество със САЩ“, посочва Шанкар, добавяйки, че Тръмп вероятно ще се опита да убеди Индия да закупи повече военно оборудване.
Раджа Мохан, анализатор в Института за южноазиатски изследвания в Сингапур, казва, че посещението на Моди ще бъде подходящ момент за развитие на индийско-американските отношения. "Дипломатическите умения на Индия ще бъдат поставени на изпитание, така че добрата воля, която е налице между Тръмп и Моди, трябва да даде конкретни резултати“, заявява Мохан. (БТА)
(Превод от английски език: Иво Тасев)
/НС/
news.modal.header
news.modal.text