site.btaДекарбонизацията не трябва да бъде пречка, а двигател за икономически растеж, каза Лиляна Павлова на форум в София
Европа трябва да инвестира в иновации, ако иска да успее със зеления енергиен преход, като декарбонизацията не трябва да бъде пречка, а двигател на икономически растеж. Това посочи Лиляна Павлова, бивш вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка, в рамките на форум на сп. "Икономист" (The Economist), посветен на развитието на българската икономика, който се провежда днес в столичния хотел "София Балкан Палас".
По думите на Павлова, Европейският съюз се събужда по отношение на необходимостта да подобри своята конкурентоспособност, като са необходими смели действия. Тя посочи, че делът на рисковите инвестиции в иновации с произход ЕС е едва 5 на сто, докато, когато говорим за САЩ, този дял скача на 52 на сто.
"Трябва да инвестираме в иновации, ако искаме да успеем при декарбонизацията, но декарбонизацията не трябва да бъде пречка, а двигател за икономически растеж", каза тя.
Според Павлова целите, които ЕС си е поставил, не могат да бъдат изпълнени без участието на частния сектор. Тя цитира един от изводите от доклада на Марио Драги, че декарбонизацията няма как да бъде постигната без поне 800 млрд. евро допълнителни инвестиции годишно, които да подсигурят конкурентоспособност.
Тя добави, че в Европа има голямо количество "спящи пари", които трябва да бъдат отключени и насочени към постигането на целите на декарбонизацията и подобряването на конкурентоспособността на ЕС. "За целта ни трябва единство и силна политическа воля", каза Павлова.
По отношение на новата администрация в САЩ експертът посочи, че е небходима гъвкавост и приспособяване към новите политически и икономически реалности.
Павлова изрази надежда, че управляващите в България ще стабилизират финансите на страната и след пълноправното членство в Шенгенското пространство ще последва членство в еврозоната. "Присъединявато към еврозоната трябва да бъде нашата конкретна цел", каза тя.
По думите ѝ България трябва да се възползва от европейските средства и възможностите по Плана за възстановяване и устойчивост, особено в частта на зеления преход.
"Загубихме сериозни средства и следващите стъпки са да се стабилизираме, да тръгнем напред и да подобрим предвидимостта и стабилността", добави Павлова.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text