site.btaАБТТА инициира серия от срещи с български евродепутати във връзка с дискусиите за актуализацията на Директивата на пакетните пътувания
Заместник-председателят на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) Даниела Стоева ще участва на 19 февруари в конференцията ECTAA Travel Protection Summit 2025 в Брюксел, посветена на защитата в сферата на пътуванията. В рамките на форума тя ще се включи в панела за законодателството и стандартите в областта на защитата при пътуване, съобщиха от АБТТА на интернет страницата си.
Даниела Стоева ще се срещне на 18 февруари с български евродепутати в Брюксел като продължение на дейността на АБТТА във връзка с обсъжданите промени в Директивата за пакетните туристически пътувания. Промените вече са обсъждани в Европейската комисия и в най-близко време те ще бъдат разгледани и от Европарламента.
Срещите са част от политиката на ЕСТАА като цяло и на всички нейни членове за недопускане на небалансирани промени, които биха били в ущърб на туроператорите и турагентите, посочват от организацията.
След като в продължение на повече от година се водиха интензивни и задълбочени дискусии, Комитетът на постоянните представители (КОРЕПЕР, помощен комитет към Съвета на Европейския съюз) прие в края на 2024 г. балансиран подход по отношение на предложената от Европейската комисия актуализация на Директивата за пакетните туристически пътувания.
За разлика от първоначалните предложения, които създаваха условия на неравнопоставеност между различните видове оператори в туристическия сектор и в частност между авиокомпаниите и туроператорите и туристическите агенти, в края на миналата година Съветът прие по-балансирани мерки и по-специално премахването на разпоредбите, ограничаващи предплащането на туристически пакети, както и изясняването на определенията за пакетни туристически пътувания и свързани пътнически услуги (СПОУ). Семейството на европейските туроператори, сред които е и АБТТА, оценява промените като стъпка напред в създаването на по-справедлива и предвидима регулаторна среда за туристическия сектор в резултат на продължаващите усилия и съвместни действия на туроператорите от всички европейски държави.
Като единствен представител на България в Европейския комитет на туроператорите и туристическите агенти сме изключително горди, че съвместните ни усилия постигнаха значителен напредък, коментира зам.-председателят на АБТТА и член на Борда на директорите на ЕСТАА д-р Даниела Стоева.
Въпреки това според нея има основания за безпокойство от някои елементи на преразгледаната директива, които рискуват да наложат прекомерни тежести на туристическата индустрия.
На първо място това е включването на лични и субективни причини в случаите на анулиране на пакетни услуги, което би могло да позволи прекратяване на договорите без неустойка и трябва да бъде допълнително изяснено и регламентирано.
На второ място е необходимо прецизиране на текстовете, свързани с разширяването на защитата на потребителите при несъстоятелност, тъй като неяснотите в тях могат да създадат трудности за туроператорите и неудобства за потребителите.
ECTAA подкрепя разработването на правила за предоставяне на ваучери за неосъществени пътувания на потребителите, но заедно с това смята, че в случай на евентуална криза приетите формулировки няма да предотвратят проблемите с ликвидността, каквито туроператорите имаха по време на ковид пандемията.
Отчитайки посоченото по-горе, туроператорите и туристическите агенти призовават Европейската комисия и евродепутатите да разработят антикризисни мерки, които ще могат бързо да бъдат приведени в действие, ще задействат помощта на държавата и ще защитят както потребителите, така и туристическия бранш в случай на извънредни обстоятелства, посочват от АБТТА.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text