site.btaФондация „Искам бебе“: В София са най-възрастните родилки. Искам бебе се бори за повишаване на осведомеността за репродуктивното здраве
Демографската криза в България: тревожен сигнал за бъдещето на нацията
Демографската криза в България придобива все по-драматични измерения, а растящият брой двойки, които прибягват до инвитро процедури, е ясен показател за сериозността на проблема. Решението за отлагане на майчинството за по-късна възраст, често заради образование, кариера или лични обстоятелства, води до все по-чести репродуктивни затруднения, усложнения по време на бременността и намалени шансове за естествено зачеване.
Повишаване на осведомеността за репродуктивното здраве
В България, както и в цяла Европа, средната възраст на майките при първо раждане непрекъснато нараства. По данни на Националния статистически институт (НСИ), средната възраст за раждане на първо дете в София е нараснала от 29 години през 2010 г. до 30,8 години през 2023 г. София води тази тенденция в страната, което подчертава необходимостта от информираност и превенция.
И въпреки че статистиката е тревожна, България все още няма национална програма за справяне с този проблем. Единствено фондация „Искам бебе“ от години алармира за дълбоката сериозност на ситуацията и работи неуморно за повишаване на информираността сред младите хора. Чрез своите инициативи, фондацията предоставя знания, подкрепа и възможности за превенция на репродуктивни проблеми, за да помогне на бъдещите родители да вземат информирани решения за своето здраве.
На този фон на 24 януари 2025 г. в 140. СУ „Иван Богоров“, София, фондация „Искам бебе“ организира семинар, финансиран от Министерство на младежта и спорта, посветени на репродуктивното здраве и емоционалната зрялост, който обедини лекари, психолози, бъдещи родители и ученици, за да дискутират възможностите за справяне с този значим проблем. Кметът на район „Връбница“ Румен Костадинов, който откри събитието, демонстрира истинска ангажираност към този критичен за обществото проблем. Със своята съпричастност и готовност да подкрепя инициативи за осведоменост, той се превръща в пример за лидерство и грижа за бъдещето на младите хора.
Семинарът бе част от националния проект „Младите българи – здрави и активни“, финансиран от Министерството на младежта и спорта, и имаше за цел да повиши информираността за репродуктивното здраве, емоционалната стабилност и семейните ценности.
Лекции от водещи специалисти
Един от основните лектори на събитието беше д-р Александър Кобаков, водещ акушер-гинеколог от МБАЛ „Света София“. Той акцентира върху значението на профилактиката и ранната информираност за запазване на репродуктивното здраве.
„Все повече жени отлагат раждането заради лични и професионални причини, което крие рискове за репродуктивното им здраве,“ сподели д-р Кобаков. Той представи теми като биологичния часовник, начини за предотвратяване на полово предавани болести и значението на редовните медицински прегледи.
Втората ключова лекция бе представена от психолога Елена Димитрова-Ангелова, която разгледа важността на емоционалната зрялост за успешни семейни отношения. „Емоционалната стабилност е основа за здрави връзки и стабилни семейства,“ заяви тя, като постави акцент върху изграждането на самоувереност, доверие и екипност в отношенията.
Защо е важно?
Демографските предизвикателства в България изискват спешни мерки и активна работа за информираност и подкрепа на младите хора. Семинарът в София бе поредна стъпка към изграждането на здраво и информирано общество, готово да отговори на тези предизвикателства.
Фондация „Искам бебе“ продължава мисията си с подобни инициативи из цялата страна, за да мотивира и подкрепи младото поколение в грижата за тяхното здраве и бъдеще. Събитието в София доказа, че обединените усилия на местната власт, медицинските специалисти и неправителствените организации могат да доведат до значима промяна.
/СТГ/
news.modal.header
news.modal.text