site.btaБТА ще получи награда за устойчиво медийно партньорство от Столичната библиотека
БТА ще получи специална награда на десетилетието (2014-2024) от Столичната библиотека за устойчиво медийно партньорство. Десетата юбилейна церемония по връчване на отличията ще се състои на 21 януари, съобщават от библиотеката.
Освен БТА, специална награда в категорията „Медии“ ще получат още Би Ти Ви, „Нова телевизия“ и Българската национална телевизия (БНТ).
Годишните призове на Столичната библиотека са учредени през 2014 г. и традиционно отличават най-четените писатели и най-активните читатели. „За първи път публична библиотека в България предостави изборът на най-четените съвременни български автори да се прави от читателската аудитория въз основа на годишната статистика от електронния каталог. Първите носители на „Годишни награди“ 2014 станаха известните наши писатели – Георги Господинов, Калин Терзийски, Милен Русков, Захари Карабашлиев и Марин Бодаков“, разказват от библиотеката.
Тазгодишното издание на наградите включва категории „Читател на годината“, „Писател на годината“, „Поет на годината“, „Най-четен автор на научна и научнопопулярна литература“, „Най-четен автор на детска литература“ и „Медии“. На това юбилейно издание ще бъдат раздадени и специални награди за най-четен автор на десетилетието (2014 – 2024). Техни лауреати са Георги Господинов, Захари Карабашлиев, Стефан Цанев, Здравка Евтимова и проф. Цочо Бояджиев.
Призът за „Писател на годината“ ще бъде връчен на Виктория Бешлийска. Подгласници на най-четени автори на художествена литература са Теодора Димова и Георги Бърдаров. Сред най-четените съвременни български писатели в библиотеката са още Александър Секулов и Деян Енев, както и носителите на специалните награди на десетилетието – Георги Господинов, Захари Карабашлиев, Стефан Цанев, Здравка Евтимова.
Отличието за най-четен автор на нонфикшън литература е за проф. Николай Овчаров. Други четени автори в категорията са д-р Александър Стоянов, д-р Стефан Иванов, Мадлен Алгафари, Румяна Николова и Николай Генов, както и носителят на специалната награда на десетилетието – проф. Цочо Бояджиев.
Най-четеният поет е Георги Константинов, следван от Мирела Иванова, Амелия Личева, Георги Борисов и Иван Ланджев. Тони Николов е най-четеният автор на книги за София, а специална награда ще бъде връчена на Владимир Зарев.
Сред авторите на детска литература отличена ще бъде Евгения Войнова. Нейни подгласници са Цвета Брестничка, Цанко Лалев, Катя Антонова, Мая Дългъчева.
В категорията „Медии“ приз за оригинално представяне на книжовното наследство и творческите инициативи на Столичната библиотека ще получат Виктор Дремсизов от „България он еър“ и Анжела Димчева от вестник „Труд“.
Читатели на годината са студентите Димана Вълова и Стелиян Тодоров, деветгодишната Ида Кацаркова, 17-годишната Исса Стефанова. Най-четящото семейство за 2024 г. е това на Поля и Валери Гочеви и трите им деца: Петър (21 г.), Росица (16 г.) и Васил (11 г.).
От Столичната библиотека съобщават, че през 2024 г. читателите им са над 100 500. Те правят сравнение с 2014 г., когато читателите са 30 450. От активната читателска публика близо 60% са млади хора. Читателите на библиотеката през м.г. са се увеличили с нови 25 хиляди. Заетите от софиянци книги за дома са вече близо 700 хиляди, а посещенията дневно са близо 1500.
През 2024 г. Столична библиотека предложи на читателите си над 22 хил. нови книги, като близо 30 % от тях са на български класици и съвременни автори. „С разширяването на библиотечната мрежа – откриване на нови филиали в различни райони на столицата, посещенията на мобилния филиал Библиобус, библиотеката приобщава нови читателски публики от различни възрасти, като преобладаващи вече са младите хора – ученици, студенти, което води до промяна на потребителските търсения и стандартния читателски профил. Читателят на библиотеката днес е изключително информиран, взискателен, интелигентен и ерудиран, ориентиран към най-интересните, нашумели, но и качествени книги от изявени автори на най-новата българска и световна литература“, посочват от Столичната библиотека.
По думите им и през 2024 г. в тренда на нехудожествената литература заемат първи места изданията по история, философия и политика, приложна психология, книги за самопознание, здравословен начин на живот, екология, пътешествия и туризъм. Голяма популярност имат още мемоарите, биографиите и автобиографиите на български публични личности и известни творци. „Сериозен читателски бум сред подрастващите се забелязва и в търсенето на съвременна българска детска литература, на атрактивни поредици за деца и тийнейджъри. Литературната класика и култовите творби на големите български поети и писатели се четат постоянно от читатели от всички поколения“, допълват от библиотеката.
/ ГН
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text