site.btaБлаготворителен панаир се състоя днес в Болградската гимназия в Украйна
В коридорите на Болградската гимназия „Георги Стойков Раковски“ днес, на 17 януари, бяха разположени щандове за благотворителен панаир. За инициативата съобщиха от администрацията на училището за рубриката „БГ Свят“ на БТА.
Панаирът, организиран в подкрепа на въоръжените сили на Украйна, събра учители, ученици и техните родители и изпълни училището с празнично настроение, разказа директорът на Болградската гимназия Снежана Скорич.
„На красиво украсените маси имаше много вкусотии, напитки и предмети на декоративно и приложно изкуство. Някои от тях съдържаха красиви предсказания за 2025 година“, съобщи заместник-директорът по възпитателната работа Лилия Сакали.
Според информацията в общия сбор са събрани 57 265 хиляди украински гривни. От администрацията на гимназията добавиха, че панаирът е преминал в добро настроение и в приятелска, семейна атмосфера и благодариха на всички, които са подготвяли, продавали и купували.
По време на благотврителната инициатива беше обявена въздушна тревога, но това не попречи на организаторите да преместят стоките в бомбоубежището и да продължат панаира там, добави още Сакали.
Както БТА писа, Болградската гимназия е първата българска гимназия от Възраждането. След Кримската война Болград и около 40 български колонии са присъединени към Молдовското княжество. През януари 1858 година делегация на българските колонии ходатайства пред княз Никола Богориди за откриване народно училище в Болград. Съдействие на бесарабските българи оказва Георги Раковски, който по това време се намира в Яш.
На 10 юни 1858 година княз Никола Богориди издава Хрисовул (грамота) за създаването на Народно централно училище в Болград, която подробно урежда неговия статут, финансиране и управление. То трябва да е достъпно за всички колонисти, независимо от материалното им положение, преподаването по всички предмети става на български и румънски език. Финансирането на училището се осъществява от приходите на Болградската община и на други 39 общини, а управлението се извършва от Попечителски комитет от трима души, избирани с тригодишен мандат от делегати на българските колонии.
Учебното заведение е възродено през 1993 г., а през 1999 г. му е дадено името „Г. С. Раковски“.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text