site.btaЕнинският ръкопис и Аргировият триод ще бъдат изложени в Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“
През настоящата 2025 г. се навършват 1170 години от създаването на българската азбука и славянската книжовност и в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ ще се проведат поредица от събития под надслов – Година на глаголицата.
По този повод Библиотеката организира Ден на отворените врати и на 20 януари (понеделник), от 12:00 ч. до 14:00 часа в Централното фоайе на Библиотеката ще бъдат изложени Енинският ръкопис и Аргировият триод, които ще бъдат представени от експерти на институцията.
Двата ръкописа се съхраняват при постоянен температурно-влажностен режим и предвид това, експонирането им извън контролираната среда, ще бъде в рамките на два часа.
Аргировият триод датира от началото на XIII в. Фрагментът от 58 листа, изписан върху пергамент, съдържа части от богослужебната книга Постен и Цветен триод. Ръкописът е дело на един книжовник, който вероятно е преписал текста от по-стар глаголически ръкопис или ръкопис, запазил връзката с глаголическата традиция, както показват думите „на гроб“, написани с глаголица на л. 2б, в службата за Лазарова събота. Друга особеност на паметника са нотните знаци от старовизантийската невмена система, макар и нанесени безразборно на л. 31б, а на л. 43а на две места е поставен музикалният знак „тита”.
Енинският апостол е старобългарски паметник от Х-XI в. и е най-старият кирилски паметник, съхраняван на територията на България. Изписан е със старинна кирилица – с висящо уставно писмо и съдържа апостолски четива от времето на 35-та неделя след Петдесетница до вечернята на Велика събота и от 1 септември до 3 октомври, деня на св. Дионисий Ареопагит. Освен този ранен вид кирилско писмо, в текста на ръкописа са запазени и няколко глаголически инициала, основно с буквата „Б“, които заедно с другите езикови, текстологически и орнаментални особености на паметника показват връзката му с най-ранната глаголическа традиция.
В същия ден ще се проведе и първото ателие „Аз пиша на глаголица“ от планираните четири през годината, посветени на Годината на глаголицата. Ателиетата са насочени към ученици и целта е те да научат повече за най-старата славянска азбука и нейните уникални графеми. По време на едночасовите ателиета, участниците ще се научат да пишат и смятат с глаголическите букви.
/МТК/
news.modal.header
news.modal.text