site.btaРазривът в отношенията между Франция и Алжир се задълбочава
Един наглед незначителен случай предизвика ново влошаване в отношенията между Франция и Алжир. На 5 януари 59-годишният чистач по професия и популярен инфлуенсър от алжирски произход Буалем Наман, известен с псевдонима "Doualemn", бе арестуван в южния френски град Монпелие, след като публикува видеоклип в социалната мрежа "ТикТок", съдържащ призив за насилие.
По искане на прокуратурата двама преводачи изгледаха видеото, записано на арабски език и публикувано в канала със 138 600 последователи. Те съобщиха, че Наман е призовал да бъде "пребит" един мъж в Алжир, протестирал срещу правителството в страната.
Във връзка с този случай разрешителното на инфлуенсъра за пребиваване във Франция незабавно бе отнето и той бе качен на самолет за Алжир на 9 януари, но властите в родината му не го допуснаха в страната и го върнаха във Франция още същата вечер, съобщи алжирското Министерство на вътрешните работи, цитирано от вестник "Монд".
Алжир обоснова решението си с аргумента, че Наман, който живее във Франция от 36 години, има право да се защитава срещу повдигнатите му обвинения във френски съд, да отстоява правата си и да се защитава в "справедлив и безпристрастен съдебен процес на френска територия".
Ден, след разиграването на тази ситуация, френският министър на вътрешните работи Брюно Рьотайо, заяви, че "Алжир се стреми да унижи Франция".
"Запазвайки хладнокръвие, сега трябва да преценим всички средства, с които разполагаме, по отношение на Алжир", добави той. Франция няма "друг избор, освен да предприеме ответни мерки", ако "алжирците продължат тази ескалираща позиция", подчерта министърът.
Според Рьотайо връщането на Наман на летището в Алжир е било безпрецедентно, тъй като той притежава валиден биометричен паспорт. Министърът на вътрешните работи добави, че алжирските власти "не са били в състояние да представят и най-малкото правно доказателство", което да обоснове отказа за влизане на техния сънародник. "Не знаем на какво основание разчитат алжирците и дори дали решението за забрана на влизането на територията им е взето законосъобразно", каза източник от обкръжението на министъра, цитиран от "Политико".
В събота, 11 януари, Алжир отхвърли обвиненията за "ескалация" и "унижение" от страна на Париж и осъди "кампанията за дезинформация" срещу страната.
"Алжир по никакъв начин не участва в ескалация, надлъгване или унижение", се казва в изявление на алжирското външно министерство. "В момента реваншистката и изпълнена с омраза крайна десница (във Франция) и нейните глашатаи във френското правителство водят кампания на дезинформация срещу Алжир", се добавя в изявлението.
След този случай стана ясно, че общо шестима алжирски граждани, живеещи във Франция, са разследвани за предполагаемо насърчаване на омраза и насилие, което нагнети напрежението между Алжир и Париж, отбеляза "Евронюз".
Трима алжирци бяха арестувани от френските власти в началото на годината заради съдържание, публикувано в социалните мрежи, преди ареста на "Doualemn" миналия четвъртък. Още двама френско-алжирски инфлуенсъри, които не са били арестувани, също се разследват, съобщиха властите в Лион в понеделник.
Двете страни са в спор и за съдбата на Буалем Сансал - 75-годишен писател и откровен критик на алжирския режим - който беше задържан, след като слезе от самолет в Алжир през ноември, припомня "Политико". Той е във влошено здравословно състояние и в момента е настанен за лечение в болница.
Миналата седмица френският президент Еманюел Макрон призова за освобождаването на Сансал и заяви, че отношението към него е "история, която позори Алжир", а думите му предизвикаха незабавен протест от страна на северноафриканската държава.
Отношенията между Франция и нейната бивша колония са обтегнати от десетилетия, припомня "Политико". Миналото, свързано с кървавата война за независимост на Алжир, се поддържа живо, подхранвано от нарастващото недоволство във Франция от имиграцията, която според мнозина французи се подкрепя от алжирските власти.
Поредицата от арести и разследвания сега доведе до нова дипломатическа криза между двете страни, месеци след друга ескалация в отношенията им - след решението на френското правителство миналата година да подкрепи претенциите на Мароко за суверенитет над Западна Сахара, отбелязва "Евронюз".
На фона на това френският министър на външните работи Жан-Ноел Баро в неделя каза, че Франция иска "най-добри отношения" с Алжир, но подчерта, че Париж има съмнения относно ангажимента на алжирското правителство към договорените през 2022 г. споразумения, които се разглеждат като важни стъпки към подобряване на отношенията им.
Решението на Макрон да подкрепи Мароко за Западна Сахара разгневи Алжир, който подкрепя искането на местния народ, т.нар. сахарци, за самоопределение и който прекъсна дипломатическите си отношения с Мароко през 2021 г., след като обвини съседната си страна във "враждебни действия". За да изрази неодобрението си към решението на Франция, алжирското правителство отзова посланика си от Париж.
Опитът на Франция да укрепи бизнес и дипломатическите си отношения с Мароко също засили кризата. Президентът Макрон посети страната за три дни през октомври.
След като беше преизбран през септември, алжирският президент Абделмаджид Тебун обяви, че няма да пътува до Франция и многократно отложи държавното посещение, което първоначално беше планирано за май 2023 г.
От друга страна стана ясно, че Франция обмисля да наложи визови изисквания на притежателите на алжирски дипломатически паспорт, съобщи мароканското издание "Норт Африка Пост".
Министърът на правосъдието Жералд Дарманен каза, че властите проучват подписаното през 2013 г. споразумение, което улеснява алжирската управляваща класа да посещава Франция без визи.
Думите му бяха потвърдени и от външния министър Жан-Ноел Баро, който подчерта пред телевизия Ел Се И, цитиран от "Франс 24", че Франция няма да има "друг избор, освен да предприеме ответни мерки", ако "алжирците продължат да ескалират разрива” между двете държави.
Междувременно се засили и натискът върху френското правителство да преразгледа споразуменията от 1968 г., които предлагат на алжирците преференциално третиране при установяването им във Франция в сравнение с други граждани на държави извън ЕС. Бившият министър-председател Габриел Атал осъди споразуменията като остарели, а много други водещи политици ги определиха като контрапродуктивни.
По данни на националната статистическа служба на Франция през 2023 г. във Франция живеят почти 900 000 имигранти от Алжир, отбелязва "Монд", а Париж редовно се оплаква от трудностите, които среща при сътрудничеството си с Алжир по отношение на депортирането на алжирци без документи. Общо през 2024 г., по предварителни данни на Министерството на вътрешните работи, принудително са депортирани над 1700 алжирци.
Новото напрежение бележи провала на опита на Макрон за помирение с Алжир. От Западна Сахара до случая Сансал и разпространението на антиалжирска реторика във френски медии, близки до крайната десница, кризата изглежда неумолимо излиза извън контрол, допълва "Монд".
Сътрудничеството в областта на сигурността е спряло. Дискусиите за историческо помирение са "преустановени", допълва изданието.
Икономическите отношения също бележат спад. Плановете за автомобилния завод на "Рено" в алжирския град Оран, който трябваше да заработи отново през 2024 г., остават в застой.
Редица френски дружества, работещи в Алжир, се сблъскват с множество административни пречки, когато става въпрос за внос на продукти, необходими за тяхната дейност. "Можем да очакваме по-нататъшни ответни мерки срещу нашите интереси", изрази безпокойството си френски дипломатически източник.
На фона на всичко това понастоящем няма изгледи "да изгрее слънце след бурята”, заключава "Монд" за бъдещето на отношенията между двете страни.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text