site.bta Българската антарктическа база ще бъде домакин на кръг от XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света FameLab
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика, съобщиха от фондация "Красива наука", която е организатор на събитието. От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината български учени, изследователи, технолози, инженери и иноватори могат да заявят участие в най-стария фестивал на науката в страната – XV Софийски фестивал на науката (8-11 май 2025 г.), съобщиха от екипа на фондацията.
До 23 февруари се извършва записването за първия от петте подборни кръга за FameLab, който ще се проведе на 25 януари в зала „Властелините на планетата“ в Националния природонаучен музей при БАН.
Освен в София, Варна и Пловдив, на 11 февруари за първи път в света ще има кръг на конкурса на Българската антарктическа база на остров Ливингстън в Антарктика.
След ЦЕРН и НАСА, където FameLab е провеждан, и близо 40 страни в Европа, Азия, Африка, Австралия, Северна и Южна Америка, организаторите от фондация „Красива наука“ и техните партньори ще проведат подборен кръг на живо за участници от научния и логистичен екип на Българската антарктическа експедиция 2025, част от най-голямата лаборатория на открито. Събитието ще бъде излъчвано на живо по интернет, а организаторите са планирали и публично гледане на изявата на българските антарктици в пространството за културни прояви в Централни хали.
FameLab е конкурс за научна комуникация и обучение без аналог в света. Конкурсът е създаден от Челтнъмския фестивал в Обединеното кралство през 2005 год. от някои от най-видните учени в страната и тази година чества 20-годишен юбилей. Освен от природните, математическите и инженерни науки, поради високата степен на интердисциплинарност в съвременните научни изследвания вече се допускат за участие и хора от социалните науки. Всичко за правилата, реда за провеждане и подготовка на конкурса, както и регистрацията за участие можете да намерите на сайта на фондацията. Също от началото на годината български учени, изследователи, технолози, инженери и иноватори могат да подават своите заявки за участие в най-стария фестивал на науката в страната.
Софийският фестивал на науката (8 до 11 май, София Тех Парк) навършва 15 години. Отворена покана за участие е насочена към изследователи в български и чуждестранни научни институти, университети, R&D отдели, стартъпи, както и онези, които ползват в работата си резултатите от научни изследвания и иновации. Успоредно с набирането на български участници, фондация „Красива наука“ потвърждава и имената на международните гости за фестивала. Отворената покана е достъпна на сайта на фондацията, а крайният срок за подаване на заявки е 31 януари 2025 год. Всички подробности за конкурса ще бъдат публикувани през м. октомври и ноември.
/ПВ/
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text