site.btaГрад Кемниц в бившата ГДР се преоткрива като Европейска столица на културата за 2025 година
Наречен Карлмарксщат по времето на комунистическа Германия, а след това средище на неонацистко насилие, град Кемниц се преоткрива като Европейска столица на културата за 2025 г., предаде АФП.
Празненствата започват на 18 януари с година на културни проекти, изложби, концерти, театрални и танцови представления.
Изборът на този град в източната част на страната, намиращ се на около 50 километра от Чешката република, и засегнат от деиндустриализация и застаряващо население, изненада много германци.
"Кемниц е град, който често се оказва в сянка и е подценяван в сравнение с големите си съседи казва неговият кмет Свен Шулце.
Шулце допълва, че градът в провинция Саксония с 250 000 жители, в който още се издига огромен бюст на Карл Маркс, е претърпял "много сътресения" през последните десетилетия.
Градоначалникът дискретно визира събитията от 2018 г., когато неонацистни и хулигани преследваха мигранти по улиците след убийствата на германец от сириец. Кадрите от тези събития шокираха Германия и целия свят.
На този фон кметът на Кемниц е решен да "насочи прожекторите" към невидимия потенциал, към жителите на града.
Проектът "Кемниц 2025" предизвиква вълнение в градския съвет, където от юни насам най-голяма сила има крайнодясната партия "Алтернатива за Германия", която е враждебна към разходите за култура.
Някои крайнодесни групи дори призоваха проектът да бъде отменен, определяйки го като "отчайващ". Според техни представители парите трябва да се изразходват за "превръщането на града в приятен за собствените му жители, а не за привличане на туристи, инвеститори и други".
Бивш център на текстилната промишленост през 19-и век, Кемниц става Карлмарксщат по времето на ГДР. След падането на Берлинската стена през 1989 г., подобно на голяма част от бившата комунистическа Германия, той е засегнат от фалити на заводи, масова безработица и изселване на населението.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text