site.btaДжани Инфантино и Александър Чеферин уважиха "100 години БФС", националите останаха 2-и в Лигата на нациите, а Лудогорец върви към рекордно бърза титла
Изминалата 2024-а година беше особена за българския футбол заради много събития, някои от които дори могат да се нарекат уникални. Както обикновено се случва в българската футболна действителност, интерес предизвикват колкото случилото се на терена, толкова и конфликти, скандали и събития извън терена.
2024-а година ще остане завинаги с промяната на върха на българския футбол. След почти 18 години начело на Българския футболен съюз (БФС), Борислав Михайлов се оттегли. На провелия се в средата на месец март Извънреден конгрес на централата мястото му зае бившият нападател на Левски и до този момент технически директор на централата Георги Иванов. Пловдивчанинът, който по терените беше известен с прякора Гонзо, победи на първи тур Димитър Бербатов. Голмайстор номер 1 в историята на националния отбор губи втори поредни избори, след като през 2022-а година беше победен от Михайлов. И това беше събитие номер 1 за първата половина от годината.
Беше отбелязана и 100-годишнината на федерацията, като на стилно тържество в столичен хотел дойдоха президентите на Световната футболна централа (ФИФА) Джани Инфантино, както и на Европейската (УЕФА) Александър Чеферин.
Лудогорец спечели 13-ата си поредна титла в България, но отново не беше убедителен в Европа и завърши без победа в първите си шест мача в турнира на УЕФА. Двата най-успешни клуба ЦСКА и Левски продължиха да се лутат в кризи и нестабилност, като без съмнение по-бурните събития бяха при "червените". Смяната на собствеността и напускането на Гриша Ганчев не премина плавно най-вече при резултатите, които не бяха никак обнадеждаващи. Но добрата новина беше събарянето на стадион "Българска армия" и началото на строежа на новия дом на клуба.
Националният отбор изпрати една доста успешна година. От изиграните 10 мача "лъвовете" претърпяха едва едно поражение, но то беше доста тежко като резултат (0:5 от Северна Ирландия) в Белфаст и реално се оказа пречка към първото място в група С/3 в турнира на УЕФА Лига на нациите. Все пак от 2-ата позиция България има шанс да се изкачи на по-високо ниво в турнира за следващото му издание.
Най-добрият български футболист в момента Кирил Десподов през март получи наградата си за номер 1 у нас, а два месеца по-късно триумфира и като шампион на Гърция.
Началото на юли съвпадна с трансферния период, в който Левски и ЦСКА бяха амбицирани да създадат отбори, способни да спрат хегемонията на Лудогорец. С особен интерес се чакаха попълненията в червено, които трябваше да бъдат от висока класа, предвид комфортната ситуация в клуба.
Левски привлече нападателя Александър Колев, който се утвърди като титуляр и в националния отбор. ЦСКА-София взе вратаря Иван Дюлгеров със свободен трансфер от Черно море (Варна), но също така и доста чужденци с интересни визитки.
Стремежът на Георги Иванов и на екипа му в БФС да подобрят максимално условията и да повишат нивото на родното първенство продължи. В началото на месец юли федерацията подписа договор за четири години за използването на камери на голлинията за срещите от Първа лига. В Национална футболна база "Бояна" бе ратифициран договор за четири години за използването на технологията.
В Европа Лудогорец (Разград) започна трудно в Шампионската лига, като след разменени победи най-напред беше отстранен стабилния грузински състав Динамо (Батуми). Почти по сходен сценарий, разградчани минаха към третия кръг на квалификациите в Шампионската лига. У дома "орлите" взеха комфортен успех с 2:0 над беларуския Динамо (Минск), а на реванша изживяха доста тежки моменти. Но въпреки поражението с 0:1, те преминаха и този отбор от бившия СССР.
2024-а година се оказа и юбилейна по повод най-големия успех в историята на българския футбол – достигнатото 4-о място на Световните футболни финали през 1994-а година. Във времето до тук много неща се случиха между бившите съотборници, най-вече с негативен оттенък – развалени приятелства, откровени скандали и пренебрегнати годишнини. Един от най-важните играчи в тима тогава - Трифон Иванов, вече не е между живите. Но на 16-и юли звездите от Славното американско лято се събраха в Музея на Христо Стоичков, за да отбележат мача за 3-ото място и последен тогава. Заклети врагове – Христо Стоичков и Борислав Михайлов си стиснаха ръцете, прегърнаха се и обявиха, че дават началото на Фондация, която тепърва ще работи в подкрепа на бивши футболисти. Иначе най-успешният български футболист започна работа във ФИФА, на няколко пъти заяви подкрепа за актуалното ново ръководство на БФС и започна все по-често да се появява във всякакви медийни канали.
Ботев (Пловдив) започна европейската си кампания във втория по сила турнир – Лига Европа, с елиминиране на стабилния словенски Марибор. "Канарчетата" победиха с 2:1 на свой терен, а на култовия стадион "Людски врът" завършиха 2:2. След това обаче гръцкият Панатинайкос се оказа прекалено силен съперник за пловдивчани и ги победи два пъти без особени проблеми. Но това не означаваше край за европейските участия, защото носителят на Купата на България слезе в третия турнир – Лигата на Конференциите.
Новото първенство започна с мач между шампиона и третия в крайното класиране от предходния сезон, което се случи по волята на жребия. Точно преди втория кръг в Шампионската лига Лудогорец победи ЦСКА-София с 1:0. В края на месецa участието си в Европа започнаха и другите два български състава. ЦСКА 1948 (София) елиминира черногорския Будучност (Подгорица) след успех с 1:0 в София и равенство 1:1 като гост. Единствени, които не преминаха първото стъпало, се оказаха вицешампионите от Черно море (Варна), за които Апоел Беер Шева (Израел) се оказа трудно препятствие.
През август за Лудогорец дойде и най-тежкото изпитание по пътя към Шампионската лига – пълният с латиноамерикански легионери отбор на Карабах (Азербайджан). Първата среща мина под надмощието на азерите, но все пак Лудогорец спечели с 2:1. В реванша гостите спечелиха с 3:2, което изравни общия резултат. Последвалите продължения обаче донесоха истинска катастрофа за разградчани и поражение с 2:7. Този резултат коства и поста на старши треньора Георги Дерменджиев, който подаде оставката си. Отпадането пък означаваше, че лудогорци ще трябва да се опитат да влязат в груповата фаза на турнира Лига Европа, второто по сила съревнование на УЕФА.
Мястото му беше заето от Захари Сираков, който към този момент водеше дублиращия състав на шампионите, състезаващ се във Втора лига. Решението Сираков да поеме тима пък доведе до напускането на една от най-съществените фигури в новата история на клуба – Светослав Дяков, почувствал се пренебрегнат.
В Лигата на Конференциите Ботев (Пловдив) и ЦСКА 1948 (София) постигнаха домакински победи съответно срещу Пафос (Кипър) и Зрински Мостар (Босна и Херцеговина), които обаче не им помогнаха за положителен краен резултат. Особено трябва да съжаляват играчите на ЦСКА 1948, които държаха класиращо ги напред нулево равенство до 97-ата минута.
В края на август в българското първенство на преден план излезе един казус, който по-нататък се превърна в основен за много отбори – състоянието на терените. Заради липса на адекватен и свободен стадион пък се наложи пренареждане на програмата и по-специално изместване на "Вечното дерби" между Левски и ЦСКА. Първото решение беше мачът да се проведе на стадион "Георги Аспарухов" без публика. Това обаче не се прие от "червения" клуб, който внесе протест в Апелативната комисия. В крайна сметка безпрецедентна размяна на 8-ия и 12-ия кръг в програмата на първенството на Първа лига трябваше да направи всички замесени страни доволни и така дербито щеше да се играе с публика и на националния стадион "Васил Левски", зает по това време с концерта на световно известната оперна звезда Андреа Бочели.
В края на месец август кризата в ЦСКА-София започна да придобива много сериозни мащаби, след като пораженията започнаха да се редят едно след друго. На 24-и август ръководителите решиха да отстранят треньора Стипич, веднага след поражението с 1:2 от Арда (Кърджали). То беше трето подред и ги остави на 13-о място с 3 точки. Като фаворит за поста се сочеше Александър Томаш, по това време начело на Спартак (Варна). Колкото и от варненския клуб да отричаха контакти между Томаш и ЦСКА, то прогнозите на медиите се оказаха по-точни от официалните изявления на ръководителите от Морската столица. Но явно инерцията не беше лесна за спиране, тъй като Ботев (Пловдив) победи ЦСКА-София и при дебюта на новия треньор.
В края на август Лудогорец влезе в новата групова фаза на Лига Европа, след като постигна две безпроблемни победи над молдовския Петрокуб (Хънчещ) с 4:0 и 2:1.
Левски показа, че макар и да не е реално в битката за титлата, играчите от стадион "Георги Аспарухов" предизвикват интерес. След като пласираха Хосе Кордоба в Норич (Англия), в послединя ден на август беше осъществен още един престижен трансфер. Вратарят на тима и младежки национал на България Пламен Андреев премина в нидерландския Фейенорд (Ротердам), чийто треньор Арне Слот няколко седмици по-рано се премести в Ливърпул. Това всъщност беше поредният трансфер на млад български футболист, който отиде на по-високо ниво, в по-силно първенство.
Точно да затвори летния трансферен пазар, в началото на септември, един от перспективните футболисти – стигнал и до капитанската лента в Левски, Андриан Краев си намери нов отбор. След шест месеца без мачове, той подписа в португалската Примейра лига с лисабонския Каса Пия, а малко по-късно се върна и в националния отбор.
Испанският съдийски шеф в БФС Давид Фернандес Борбалан приключи престоя си на базата в "Бояна". Фернандес Борбалан пое поста председател на Съдийската комисия на 8-и август 2023-а година и прекара на поста ръководител на българските арбитри малко над една година. Много скандали и обвинения, грешки на реферите и назначения, които не будеха доверие, му костваха поста. Самият шеф обаче беше харесван доста от самите арбитри, най-вече заради практическата работа по семинарите.
Заедно с Борбалан си тръгнаха мениджърът Стоян Алексиев и отговорникът за системата за видеоповторения (ВАР) Петър Петров. Станислав Тодоров от Шумен, доскоро елитен в България и международен рефер, пое поста му като временен вариант, малко по-късно беше утвърден и като постоянен на поста.
С началото на септември дойде ред и на поредната кампания на националния отбор. Този път първата селекция на България трябваше да се бори за 1-ото място в група С/3 в Лигата на нациите, което не само щеше да изкачи отбора едно ниво нагоре, но и да даде възможност за участие в баражи по пътя към Световното първенство в САЩ, Мексико и Канада през 2026-а година. Откриването беше срещу отбора на Беларус, който приемаше съперниците си без публика в унгарския град Залаегерсег поради решение на УЕФА, свързано с войната на Русия срещу Украйна.
Българите изпуснаха половин дузина ситуации през първата част, вратарят на Беларус Фьодор Лапоухов блесна с отлични спасявания. През втората част червен картон на Филип Кръстев остави България само с 0:0 в тази среща.
Между двата мача на националите – с Беларус и Северна Ирландия, президентът на БФС Георги Иванов обяви поредица промени, които предстоят. Стана ясно, че изпълнителният директор Борислав Попов е към края на мандата си и в последствие беше заменен от Андрей Петров. Попов работи в структурата на Футболния съюз от 2006-а година.
С гол на Кирил Десподов България записа първа победа в Лигата на нациите – 1:0 над Северна Ирландия в Пловдив. Така българският отбор събра 4 точки и очакваше обнадеждаващо мачовете през октомври с намерение да окупира 1-аат позиция в групата. След мача обаче вниманието беше насочено към други теми. На първо място ужасният терен на стадион "Христо Ботев" фокусира гневната реакция на всички ирландски футболисти. Ден по-късно пък стана ясно, че ирландски фенове са били нападнати без каквато и да е причина в Пловдив. В жалбата им до УЕФА се казва, че им били отказани "основни права" по време на посещението им в Пловдив, отказ от достъп до тоалетна, а също така са били обект и на физически нападения по улиците.
През септември Локомотив (Пловдив) – стабилен в предишните сезони, дори спечелил и две Купи на България, започна своето пропадане. Най-напред феновете поискаха цялото ръководство да подаде оставка, а след това пък шефовете решиха да отговорят на треньорите с въвеждането на осемчасов работен ден. А три дни по-късно и спортният директор и бивш вратар Илко Пиргов подаде оставка. Освен в Пловдив, скандали имаше и в друг отбор от елита. Те обаче бяха извън терена, докато в мачовете си футболистите на Спартак (Варна) се представяха повече от добре. Водени от голмайстора си Ахмед Ахмедов те наредиха девет победи в 19 мача и в доста дълги периоди бяха дори 3-и. Не ги спряха нито постоянните треньорски смени, нито скандалите между феновете и недолюбвания от тях специалист Кириакос Георгиу, нито решението на президента на клуба Павлин Николов да спре финансирането.
Лудогорец влезе в Лига Европа с домакинско поражение от Славия (Прага) с 0:2 и временния треньор Захари Сираков. А Сираков се задържа на поста временен треньор начело в Лудогорец точно 44 дни. В края на септември шампионите представиха хърватин с доста богата визитка – Игор Йовичевич, водил Шахтьор (Донецк), а тъкмо приключил ангажименти в Саудитска Арабия, се оказа изборът на ръководстовото на разградчани.
В началото на октомври публиката отново беше с поглед към поредните два мача на българския национален отбор по футбол, но селекционерът Илиан Илиев получи тежък удар. Един от най-качествените и важни играчи в селекцията – халфът на Лийдс Илия Груев получи тежка травма, а както се оказа по-късно – той отпадна от всички мачове за следващите шест месеца.
В Лига Европа с новия треньор Йовичевич Лудогорец отново не успя отново да победи, а при визитата на Виктория (Пилзен) тимът се задоволи само с 0:0 при пропусната дузпа от Якуб Пьотровски.
Сякаш по традиция, всяка година поне по веднъж се коментира темата за отделяне на професионалните две дивизии от администрацията на БФС. Тази година това стана след влизането на нов екип, който управлява структурата в "Бояна". Млади хора като Андрей Петров и Добрин Гьонов опитват да помогнат на президента на Професионалната лига Атанас Караиванов в опитите му да вдигне нивото на върха във футболната пирамида. Изграждането на Лигата по европейски модел e цел, която на този етап в България изглежда трудна за реализацията. Най-вече заради липсата на достатъчно финансово мощни клубове.
Третата среща от Лигата на нациите не се разви според очакванията на треньорския щаб и на публиката в Пловдив. Българите имаха преимущество в определени моменти, но така и не успяха да стигнат до нещо повече от 0:0 срещу Люксембург. Селекционерът Илиан Илиев предупреди, че макар и с малък точков актив, противникът е по-качествен от други отбори в групата, а освен пропиления успех, българският тим даде и три жертви – заради наказания отпаднаха Александър Колев, Фабиан Нюрнбергер и Алекс Петков. След мача обаче и от Люксембург се оплакаха от лошото състояние на стадион "Христо Ботев" в Пловдив, както преди месец сториха и от Северна Ирландия. В крайна сметка състоянието на игрището така и не достигна европейски стандарти и третата домакинска среща на България през ноември се проведе в София.
Промените в ЦСКА продължиха, като от Съвета на директорите бяха извадени Стоян Орманджиев и Филип Филипов, а там влезе Десислава Иванова. Дамата, работила преди това основно в бетинг-компании, се присъедини към новия директор Радослав Златков. Отделно от това, Орманджиев изцяло напусна клуба, докато Филипов продължи само като спортен директор.
Мач номер 4 в Лигата на нациите завърши с истински погром в Белфаст, където първата селекция на страната бееш разгромена с 0:5. Този мач даде предимство на британския отбор на върха в класирането, както като точки, така и в психологически план и те не пропуснаха шанса в последствие да спечелят групата и промоция във второто ниво на турнира на УЕФА.
Чисто статистически имаше дори ирония в резултата, тъй като Северна Ирландия отправи четири удара в българската врата и вкара пет гола. Това се случи заради автогола на вратаря Димитър Митов, в чийто гръб топката рикошира от гредата и влезе в мрежата, а според статистиката ударите в гредите не се калкулират като точни. До тази среща селекционерът Илиев имаше серия от девет поредни мача без поражение, което беше и изравнен рекорд на легендата Димитър Пенев в периода от 28-и април 1993-а до 3-и юни 1994-а година.
Веднага след края на паузата за мачовете на националните отбори Кристиян Макун вкара единствения гол за Левски във "вечното дерби" и задълбочи кризата в ЦСКА, а седмица по-късно продължиха и битките в Европа. Там белгийският гранд Андерлехт постигна категоричен успех над Лудогорец с 2:0.
Промените в ЦСКА-София продължиха с началото на ноември, като в първия ден на месеца в клуба се завърна един от емблематичните играчи на тима от 80-те години Методи Томанов. Работилият и в Разград бивш защитник беше призован да търси нови играчи, след като "червените" трудно се изкачиха дори до средата на красирането.
Доказателството, че Лудогорец може да е прекалено силен за нивото в България, но няма аргументи в Европа се затвърждаваше с всеки мач в Лига Европа. Разградчани посрещнаха на 7-и ноември най-качествения отбор, пристигал в България за годината – испанският Атлетик (Билбао). Топ-звездата от току що завършилото Европейско първенство, крилото на Испания Нико Уилямс генерира невероятен интерес и билетите в Разград бяха изкупени от феновете за отрицателно време. Баските от Билбао вдигнаха оборотите колкото за да вкарат за победа и я постигнаха.
Приказката за Ботев (Пловдив), която през 2024-а година изглеждаше почти идеална със завършения стадион и спечелената купа на България, шест мача в Европа, три поредни победи над ЦСКА получи и малко тъмни краски. В началото на ноември стана ясно, че от Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) са потвърдили санкцията на собственика на клуба Антон Зингаревич, на когото му беше наложена забрана да влиза в България за срок от 10 години. Лично председателят на ДАНС е информирал клуба от Пловдив за казуса.
Също през ноември дойде ред на последните мачове на мъжкия национален отбор от Лигата на нациите, както и за европейските квалификации за юноши, в които бяха вложени надежди предвид смятаните за талантливи генерации на родените през 2006-а и през 2008-а година. Българските национали трябваше да реагират по някакъв начин след тежкото поражение с 0:5 от Северна Ирландия през октомври и възможностите бяха визитата на Люксембург и домакинството на Беларус в София като последен мач от Група С/3 в Лигата на нациите.
Веднага след поражението в Белфаст в някои медии се появи информация за нарушаване на режима от определени футболисти. Никой от ръководството на БФС не потвърди за такова нещо, а в последствие подобни информации бяха отричани и от селекционера Илиан Илиев, и от директора Кирил Котев. Но колкото и твърдението да си остана във въздуха, то витаеше в атмосферата около отбора, а шегите и обвиненията изпълниха социалните мрежи.
И докато Преди мача имаше реална възможност българските футболисти да се сринат до последното място в групата си в Лигата на нациите, а срещата с Люксембург имаше характер на директен мач. С гол на Андриан Краев преди почивката и много работа за защитата, за вратаря Митов и наличие на късмет, "лъвовете" удържаха успех с 1:0. Следваше мач с Беларус, който обаче щеше да се окаже решаващ за върха единствено при поражение на Северна Ирландия във Великото херцогство Люксембург. Срещата с беларусите съвпадна с навършването на една година от назначението на Илиев като селекционер на отбора, а самият двубой приключи 1:1.
Резултатът обаче нямаше как да повлияе на крайното класиране, тъй като Северна Ирландия завърши 2:2 при визитата си в Люксембург и си затвърди 1-ото място в групата и изкачване в Лига В на турнира на УЕФА. За българите остана надеждата да минат през плейофи и на 22-и ноември те научиха съперника си – Република Ирландия ще бъде препятствие в два мача за място в Лига В. Двубоите ще се играят през март 2025-а.
Тържеството, организирано по случай 100-годишнината от създаването на Българския футболен съюз, се проведе на 2-и декември в столичен хотел. Церемонията беше планирана за 2023-а година, когато се навършваше точно един век, но заради инцидентите около мача с Унгария от Европейските квалификации бяха отменени.
На тържеството в хотел "Милениум" се събраха президентите на ФИФА Джани Инфантино и на УЕФА Александър Чеферин, а също така президенти на федерации на страните в Европа. Присъстваха 220 гости, сред които 70 чуждестранни гости, включително представители на политическия и бизнес елит на България. Преди срещата лидерите на световния футбол се срещнаха с премиера на страната Димитър Главчев, както и с министъра на спорта Георги Глушков. От друга страна пък през 2024-а година се навършват 30 години от най-големия успех в историята на българския футбол и по време на самата церемония това подчерта Христо Стоичков. Той заяви, че именно тогава българските футболисти са се доказали пред света.
Почитателите на футбола у нас очакваха още един жребий, но той при никакво положение не може да бъде наречен благосклонен за българския национален отбор. На 13-и декември станаха ясни съперниците на България по пътя към Световното първенство в Северна Америка, което ще се проведе през 2026-а година. Европейският шампион Испания – един от най-силните отбори в света в момента, може да попадне в нашата група Е, ако победи Нидерландия в Лигата на нациите. Останалите два противника са намиращите се във възход състави на Турция и Грузия, което прави задачата на ”лъвовете” много, много трудно изпълнима.
Подрастващите бяха изпратени в квалификациите си с големи надежди, които обаче не бяха оправдани. 17-годишните (набор 2008) не успяха да вкарат дори гол срещу Сърбия и Турция. Момчетата с две години по-големи спориха с Белгия, Англия и Литва. България започна кампанията с равенство с Белгия, което в комбинацията с успеха над Литва обаче се оказа недостатъчно за класиране.
Сезонът в България завърши с мачовете от 19-ия кръг, а шампионът Лудогорец е пред прага на рекордно ранно спечелване на титлата. "Орлите" събраха 53 точки от 17 победи и 2 равенства и водят с цели 13 точки пред три отбора, които явно и през пролетта ще продължат да са един до друг - Ботев (Пловдив), Черно море (Варна) и Левски (София).
Турнирът за Купата на България стигна до четвъртфинали, които са планирани за февруари. Лудогорец се падна срещу Ботев (Пловдив) в повторение на миналогодишния мач за трофея, а Черно море ще посрещне Левски в другото дерби на този етап.
Спартак (Варна) пък продаде в Япония голмайстора на българското първенство Ахмед Ахмедов, за да даде старт на зимнита трансфери.
Уволнението на Станислав Генчев на 16-и декември от в Левски (София) оформи 13-ата треньорска смяна в края на есенния дял на първенството, без да се брои поставянето на временни наставници, каквито ползваха в Спартак (Варна), Хебър (Пазарджик) и Локомотив (Пловдив). Пет клуба не смениха наставниците си през есента – Славия, Ботев (Пловдив), Черно море (Варна), Крумовград и Септември (София). Най-бурно беше в Локомотив (Пловдив), където оставките летяха една след друга и в някакъв момент нямаше яснота кой все още може да изпълнява задължения. Любослав Пенев се раздели с клуба в края на октомври, в Локомотив (София) пък се завърна "червено-черната" легенда Антон Велков, но усилията му поне до края на полусезона не дадоха желания резултат и тимът зимува 13-и.
Малкото останали български треньори зад граница обаче се представиха на много добро ниво. Станимир Стоилов изпрати една силна 2024-а година, в която класира отбора си за елита, а в Суперлигата преди подновяването на първенството е на 4-о място с 28 точки. В Китай Ясен Петров спаси отбора си от изпадане, въпреки скромния бюджет за работа по селекцията. Последният останал от многобройната колония български специалисти в Казахстан – помощник-треньорът на Астана Саид Ибраимов отново взе трофей, но и направи истински фурор с тима си в Европа.
/АВ/
news.modal.header
news.modal.text