site.btaМалко мече вече е част от новите експонати в Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм
Малко мече вече е част от новите експонати в Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм, разказа за БТА Йорданка Якимова, служител на музея. Мечето става част от музейната експозиция като два отделни експоната, представящи кафявата мечка: скелет и препарат. Изложено е на видно място в зала „Сезони“, където посетителите могат да го видят и да научат повече за животните и предизвикателствата, пред които те се изправят в дивата природа.
Мечето е родено през януари, по време на зимния сън на майка си, и е тежало между 250 и 500 гр. До напускането на бърлогата през април теглото му варира от 2, 5 до 4 кг, а при предаването му на Природонаучния музей е около10 кг, разказа Якимова.
Историята на мечето започва тази пролет, когато в троянската полиция е получен сигнал, че е намерено мъртво мече в НП „Централен Балкан“. В последствие се установява, че причината за смъртта е естествена и е убито от възрастен мъжки.
Първата година от живота на малките мечета е най-трудна - тогава смъртността е най-висока. Най-честа причина е недохранването, но нередки са случаите и на мечета, убити от възрастни мъжки.
Мъжките убиват малките, за да предизвикат разгонване у майката и ново размножаване, като така запазват своите гени. Това е и причината, в опит да запазят малките мечета, мечките да слизат в по-ниските територии, допълни тя. Дори и в по-късна възраст животът на мечките не е лесен. Въпреки, че е най-едрият хищник в страната, смъртността при кафявата мечка в зряла възраст също е висока, като основна причина за това е човекът, посочи Якимова.
След приключване на разследването за обстоятелствата, довели до смъртта на мечето, то е предоставено на Природонаучния музей, където да бъде разказана неговата история.
Мечето е препарирано в игрива поза, поставено на специално изработен за него клон. Близо до него и непосредствено до най-голямата мечка, е най-малкият експонат в музея – препарат на невестулка. Така един до друг двата експоната представят разликата между най-малкия и най-големия хищник в страната.
Мечето и невестулката са част от общо 12-те нови попълнения в музейната колекция през изминалата година, разказа Якимова. Сред тях има египетски и черен лешояд, поен дрозд, сокол орко и др.
Природонаучният музей в Черни Осъм разполага с богата колекция от над 900 бозайници, птици, влечуги и земноводни и сбирка от над 10 000 пеперуди, събирани десетилетия наред. Посетителите на музея могат не само да видят, но и да чуят някои от най-характерните за Стара планина животни. На разположение са специален телефон и указател, от които чрез избиране на номер, деца и възрастни могат да „говорят“ с мечка, вълк, диво прасе или друг представител на животинския свят.
Мечето и цялата колекция на музея могат да бъдат разгледани и през коледно-новогодишните празници, когато институцията ще работи без почивен ден.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text