site.btaАБА: 50 години авиационни симулатори в България
През 2024г. българската гражданска авиация отбелязва 50-годишнината от пускането в експлоатация на авиационен тренажор (симулатор) Ан-2 за обучение и тренировка на пилоти на този тип самолет. Това е първият авиационен симулатор внедрен на Балканския полуостров и дълго време остава такъв. Авиационните тренажори се утвърдиха през годините като незаменимо средство за осигуряване на безопасност на полетите в гражданската авиация, за обучение и добра натренираност на пилотите. На тях се отработват навици за управление на самолети при различни аварийни ситуации.
Този първи авиационен симулатор в гражданската авиация на България е последван от изграждането на голям симулаторен център, открит тържествено през 1978г. Дълго време този тренажорен комплекс е единствен на Балканите със симулаторни устройства за Як-40, ТУ-154 и ТУ-134, в последствие е добавен и Ан-24. През онзи период, тези тренажори са модерни, отговарящи на всички съвременни изисквания за времето си. Центърът има изключително важно значение при внедряването на реактивните самолети в гражданската авиация на България и допринася много за висококачественото обучение на летателни екипажи - поколения млади пилоти и бордни инженери. В световен мащаб, през годините, с развитието на изчислителната техника и симулационните устройства, ролята на авиационните тренажори в авиацията нараства непрекъснато.
След ликвидацията на авиокомпания Балкан, симулаторният център сменя собствеността си през 2002г. и успешно продължава своята дейност, оставайки отново единствен на Балканите. След този атк, Институт по въздушен транспорт (ИВТ) става правоприемник и продължител на дейността. ИВТ има да преодолее огромно предизвикателство, а именно преминаването на региона и България към западноевропейски и американски самолети, което изисква сериозна реконструкция, разширяване на материално техническата база и повишаване квалификацията на техническия и инструкторски персонал. Това предизвикателство е успешно преодоляно и стартирайки от 2006г., центърът е преоборудван постепенно с нови симулатори за опериране на самолети от типа MD-82, Еърбъс A320, Бойнг 737 CL и NG.
Години наред симулаторният център със своите 4 пълно полетни симулатора и други 3 от по-нисък клас, остава уникален за Източна Европа, наред с центровете в Истанбул и Прага. Неоспоримо високото качество на обучение и тренировки позволява да се навлезе на пазари извън България - страните от Балканския полуостров, вкл. Сърбия, Румъния, Хърватска, Гърция, Кипър, както и Унгария, Молдова, Близкия Изток, Африка и Азия.
По повод годишнината, Светослав Станулов, дългогодишен управител на ИВТ и председател на Асоциацията на българските авиокомпании, заяви „Високото качество, безкомпромисната сертификация, осигурявана директно от Европейската Агенция за Авиационна Безопасност (ЕАSA), както и системното одитиране от авиационните администрации на страните и авиокомпаниите клиенти, са причина за голямото доверие и популярност на Института и България в обучението и тренировки на пилоти в Източна Европа и далеч зад пределите на страната ни. Ето защо, ИВТ се утвърди като авторитетен и с най-високо качество учебен център за тренировка на пилоти, стюардеси, авиоинженери и техници. Това ни позволи България да навлезе сериозно на международния пазар и да бъдем разпознати от водещи авиокомпании. В момента, над 50 от нашите клиенти са чуждестранни. Това добавя към авторитета и високото име на българската гражданска авиация и говори за професионализма и високото качество на продукта.“
/СТГ/
news.modal.header
news.modal.text