site.btaПубликата на изложбите, част от конкурса „Моята българска бродирана риза“, определи двете „най-добри“ рисунки
Публиката на двете изложби, част от осмото издание на Международния конкурс „Моята българска бродирана риза 2024“, даде своята оценка за най-добра рисунка сред вече класираните. Това съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА Мариола Георгиева – директор на Българското училище „АзБуки“ в Рим и Колеферо, Италия, което организира конкурса.
Гостите и на двете изложби избраха за свои фаворити и възнаградиха с грамота и българска бродирана риза Йоанна Костадинова Костадинова от гр. Елена, България, и Елиза Драгомирова Аспарухова от гр. Годеч, България.
„Честито на наградените! Вашите творби за пореден път доказаха красотата на българската традиция и таланта на младите ни художници. Благодарим на всички участници за труда, вдъхновението и любовта към българското изкуство!“, заяви Мариола Георгиева.
Тя припомни, че след официалното класиране на Международния конкурс „Моята българска бродирана риза 2024“, организаторите са подредили две изложби – в Рим, Италия, и в град Скопие, Република Северна Македония.
На двете събития бяха представени различни рисунки на участниците поради големия брой творби, посочи Георгиева.
По думите ѝ изложбите са вдъхновили и новата инициатива – оценка на публиката за най-добра рисунка, включително и сред вече класираните.
Тазгодишното издание на Международния конкурс „Моята българска бродирана риза“, който се организира от Културната асоциация „Асен и Илия Пейкови“ с Българско училище (БУ) „АзБуки“ В Рим и Колеферо, Италия, събра деца от различни части на Европа.
В конкурса взеха участие творци от Великобритания, Испания, Кипър, Франция, Северна Македония, Австрия и България, които се състезаваха в три възрастови групи и в няколко раздела – рисунка, художествен текст, мултимедия и снимки, съобщи Мариола Георгиева.
Основната идея на конкурса „Моята българска бродирана риза“, по думите ѝ, е да насърчи всеки българин, независимо къде по света се намира, да облече на 11 май – Деня на светите братя Кирил и Методий – една българска бродирана риза или дреха с бродирана шевица. По този начин участниците подчертават своята връзка с българската култура и традиции, като продължават да носят и предават тези ценности на следващите поколения. Този жест символизира обединението на българите по света и тяхната гордост от родното наследство.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text