site.btaИдва ли вятърът на промяната в Сърбия след повече от месец протести и блокади
След повече от месец блокади, протести и прояви на гражданско неподчинение идва ли в Сърбия вятърът на промяната, както се пее в песента на легендарната немска рокгрупа "Скорпиънс" – символ на падането на Берлинската стена през 1989 г.
Блокадите на 30 факултета в страната, която се намира в центъра на Западните Балкани, са само едно от поредицата събития след смъртта на 15 души в Нови Сад заради срутването на бетонната козирка на жп гарата.
Козирката се срути на 1 ноември, петък, в 11:52 ч. местно време няколко месеца след тържественото откриване на гарата след тригодишна реконструкция.
В този час всеки петък, а понякога и в други дни от седмицата, в различни градове в Сърбия започват протести, шествия и блокади.
Управляващите обвиняват опозицията, че предизвиква безредици и насилие на улицата и в парламента. Представители на мнозинството и малцинството влязоха във физически сблъсъци по време на заседание, на което председателят на Сръбската скупщина Ана Бърнабич отказа да придвижи искането за вот на недоверие срещу правителството на Милош Вучевич. Два дни по-късно депутатите от опозиционните партии отказаха да участват в приемането на закона за държавния бюджет и се заканиха да се обърнат към съда, защото смятат, че приемането на всички закони в отсъствието на опозицията е нелегитимно.
Повече от месец протестиращите често са подложени на провокации от несъгласни със затварянето на университетите или централните улици в Белград, Нови Сад, Ниш и Крагуевац. Не във всички факултети в Сърбия студентите са подкрепяни от преподавателите си. Миналата седмица ръководството на университета в Нови Сад излезе с изявление, че блокадата трябва да бъде прекратена, тъй като в университета не трябва да се допуска политизация.
В северния сръбски град беше арестуван и първият студент от местния университет, в момент, когато се опитвал да помогне на своя приятелка, попаднала под палките на полицаи на 5 ноември – първият голям протест в памет на жертвите при срутването на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад.
На 21 ноември студентът беше освободен от предварителния арест, но без обяснение дали има повдигнато обвинение срещу него.
И до днес правителството отказва да оповести документацията за реконструкцията на жп гарата, което е сред ключовите искания на студентите, блокиращи работата на факултетите в четирите сръбски града.
"Аз може да не съм прочела конституцията на Сърбия, но със сигуност знам, че повече така не може!", каза Даница Стоянович пред сръбските медии.
Според нейният колега Стеван Здравкович най-големият проблем на младите хора в Сърбия е, че всички ги пренебрегнат и подценяват.
Висшият съд на Нови Сад остави до 30 дни в следствения арест 13 души, заподозрени, че имат вина за трагедията. Сред тях беше и бившият министър на строителството, транспорта и инфраструктурата Горан Весич, който по-късно беше освободен, след като съдът удовлетвори жалбата на адвокатите му. Самият той започна гладна стачка, продължила повече от 90 часа.
На 5 ноември Весич подаде оставка, но обяви, че нито той, нито някой от екипа му носят отговорност за срутването на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад.
На 20 ноември от поста си се оттегли и министърът на вътрешната и външната търговия Томислав Момирович.
От 5 ноември до днес президентът на Сърбия Александър Вучич всеки ден, а понякога и по няколко пъти на ден, коментира напрежението и блокадите в страната, отправяйки послание, че виновните ще понесат своята отговорност, но Сърбия не бива да спира.
Снощи преди отпътуването си за посещение в Германия сръбският президент направи изявление, в което каза, че не е избягал като президента на Сирия Башар Асад, който беше свален от власт и избяга със семейството си в Москва. По думите на Вучич върху Сърбия се оказва натиск от различни страни и с различни средства в опит да бъде съкрушена.
А сръбските студенти не се отказват от исканията си и макар да не пеят песента на "Скорпиънс" – "Вятърът на промяната", която е легендарна за поколението на техните родители, подготвят традиционните си акции срещу управляващите в петък, в 11:52 ч. – часът, в който една трагедия се превърна в импулс за вълни социален гняв.
/МИД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text