site.btaС ГЕРБ няма да седнем за преговори преди да подпишат "санитарния кордон", заяви Асен Василев
"С ГЕРБ няма да седнем на преговори преди да се подпише кордон. Това показва взето политическо решение да не се допуска влияние на Пеевски. С ГЕРБ няма как да седнем на разговори, докато те ясно не покажат с действия, че са взели такова политическо решение". Това коментира съпредседателят на "Продължаваме промяната" (ПП) в предаването "Неделя 150" на Българското национално радио на въпрос за евентуални преговори за съставяне на редовно правителство. "Ако от "Да, България" решат, че въпреки че не е подписан кордонът, искат да водят разговори, това ще бъде тяхно политическо решение, което влиза в много дълбок разлом на вижданията ни за това по какъв начин трябва да се управлява България", допълни Василев по отношение на коалиционния си партньор и декларацията за "санитарен кордон" около "ДПС-Ново начало" и Делян Пеевски.
Президентът Румен Радев обяви вчера от Париж, че ще започне във вторник консултации с политическите сили, преди да връчи първия проучвателен мандат за съставяне на кабинет.
Всички искаме редовно правителство. Подкрепа от ПП за редовно правителство е ясно заявено как - не е толкова трудно и страшно да се подпише декларацията, да се приеме това законодателство, свързано със "санитарния кордон" и да се отпушат разговорите. Имаме много ясни условия, при които бихме подкрепили, припомни Василев.
Той посочи, че ПП следва последователна позиция още преди изборите. "Инициативата трябва да е в първата политическа сила. Нашата подкрепа зависи от това да се подпише декларацията за "санитарния кордон" около "ДПС-Ново начало" и съответно да бъде приведена в действие. Това е основният източник на нестабилност в държавата в момента и не само в момента, а в последните 4-5 години", допълни Василев.
По думите му първата стъпка от тази декларация - да няма зам.-председатели на Народното събрание от "ДПС-Ново начало" е факт. "Но остават ключовите неща, свързани със спирането на избора на главен прокурор от Висш съдебен съвет с изтекъл мандат, избирането на ново ръководство на антикорупционната комисия и още няколко други законодателни промени, заложени в декларацията", каза той.
Според Василев самата процедура по избор на нов главен прокурор трябва да бъде много по-прозрачна и да има изслушване на кандидатите в парламента.
Той определи като "почти невъзможна" формулата за общо управление на страната с четири политически сили - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ИТН и БСП.
/ТНП/
news.modal.header
news.modal.text