site.btaЕП осъди експлозията в Косово, повредила важна инфраструктура, и призова косовските обвинения да бъдат обективно разследвани
Членовете на комисията по външни работи на Европейския парламент (ЕП) поискаха обективно международно разследване на експлозията, при която беше повреден каналът Ибър-Лепенац, а от вицепремиера на Косово Доника Гървала-Шварц, доказателства за обвиненията, които тя повтори по време на дискусията, че Белград стои зад атаките, предаде ТАНЮГ.
В дискусията за ситуацията в Косово след повредата на канала Ибър-Лепенац (Ибър-Лепенц на албански - бел.ред.), която се състоя късно снощи в Европейския парламент, депутатът Михаел Галер от Европейската народна партия попита какви доказателства има в подкрепа на обвиненията на Гървала.
„Твърдо вярвам, че нашите изпълнителни органи, каквито са Службата за външни работи, Комисията и държавите членки, трябва да вземат това много сериозно и да реагират, ако се окаже, че това, което казвате, може да се докаже. Първо трябва да разгледаме доказателствата“, посочи в понеделник вечерта Галер.
По време на дискусията Гървала повтори серия от обвинения срещу Сърбия и президента Александър Вучич, твърдейки, че организаторът на атаката срещу канала Ибър-Лепенац е близък до сръбското ръководство, както и че Сърбия „копира руските стратегии“, но депутатите поискаха доказателства за тези твърдения.
Докладчикът на ЕП за Косово Рихо Терас осъди инцидента срещу критичната инфраструктура в Косово, като заяви, че е необходимо да се намерят ясни доказателства и да се проведе задълбочено и пълно разследване. Той добави, че този инцидент няма да повлияе на изборите в Косово през февруари и обяви, че ще посети Прищина следващата седмица, за да получи информация от първа ръка.
Членът на социалистите и демократите в ЕП Начо Санчес Амор посочи, че начинът, по който Гървала описва инцидентите, не е достатъчен, за да се вземат политически мерки и оцени, че е трудно да се реагира, ако косовската министърка не може да предложи по-убедителни доказателства.
Нападението беше осъдено и от представителя на европейските консерватори и реформисти Геадис Геади, но той подчерта, че има съмнения относно това кои са извършителите и посочи като причина за тези съмнения факта, че Прищина веднага осъди Белград, въпреки че Белград заяви от самото начало, че е готов за сътрудничество в разследванията за разкриване на извършителите.
„Мисля, че имаме нужда от обективно разследване, за да установим кой е отговорен“, каза той и посочи, че Сърбия няма интерес да се отклонява от европейския си път.
Независимият член на ЕП Гжегош Браун от Полша оцени, че когато става въпрос за „скорошни терористични атаки срещу инфраструктура“, е нелепо да са минали само три дни, а Гървала да дойде в ЕП и да посочи с пръст сръбския президент Вучич и руския президент Владимир Путин. Той заяви, че Косово е Сърбия и каза, че когато гледа на събитията в региона, „те (косовските власти - бел. ред.) системно се опитват да променят демографията, така че сърбите да бъдат прогонвани или убивани и вместо деескалация, изглежда, че има ескалация“.
Бернар Гета, депутат от групата „Обнови Европа“, посочи, че едно предположение не е доказателство и добави, че ЕС не може да вземе решение за тази атака и да осъди Белград без доказателства.
Преди дискусията председателят на комисията по външни работи на ЕП Дейвид Макалистър заяви, че ЕП е силно обезпокоен от „опасната дестабилизираща атака“ и осъжда всички престъпни деяния, които трябва да бъдат разследвани, а извършителите трябва да бъдат изправени пред правосъдието.
Експлозията, която повреди канал в Северно Косово, доставящ вода на две въглищни електроцентрали, които генерират почти цялото електричество в страната, избухна късно вечерта на 29 ноември, като косовският премиер Албин Курти обвини съседна Сърбия.
/С-АМ/
news.modal.header
news.modal.text