site.bta Договорите по процедурата "Подкрепа за развитие на проектна докторантура" на програмата "Образование" 2021-2027 г. бяха връчени официално
В зала "Яйцето" на Софийския университет "Св. Климент Охридски" официално бяха връчени договорите по процедурата "Подкрепа за развитие на проектна докторантура" на програмата "Образование" 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+). Тя е първата процедура за конкурентен подбор, обявена по програмата "Образование", и е в рамките на приоритет 3 "Връзка на образованието с пазара на труда" на програмата, съобщиха от Изпълнителната агенция (ИА) "Програма за образование".
По процедурата са одобрени за финансиране 26 проекта на обща стойност 58 млн. лева. В тях си партнират 25 висши училища, четири научни организации и Селскостопанската академия, като се очаква над 450 докторанти да получат подкрепа. Асоциираните партньори по проектите са над 130 организации, сред които центрове за върхови постижения и центрове за компетентност, фирми, браншови организации, болници, общини.
Вярвам, че това е добър знак и сътрудничеството между бизнеса и науката ще бъде ефективно, и ще спомогне за повишаване нивото на практическата приложимост на докторските програми, каза изпълнителният директор на ИА "Програма за образование" проф. Георги Вайсилов при откриването на събитието. Той отбеляза, че при програмирането на процедурата Управляващият орган е взел предвид резултатите и опита от изпълнението на двете процедури за подкрепа на докторанти и за модернизация на висшите училища, финансирани по Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж", и ги е надградил, така че подкрепата да бъде фокусирана към докторантури, които да отговорят на потребностите на конкретните работодатели или да подкрепят развитието на научноизследователския потенциал в дадения регион.
Заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева подчерта пред участниците в събитието, че чрез инвестицията в младите таланти и подкрепата чрез адекватни политики и ресурси можем да гарантираме на само висококачествени резултати, но и изграждане на ново поколение учени с визия за бъдещето. Тя определи процедурата "Подкрепа за развитие на проектна докторантура" като иновативна и вдъхновяваща и подчерта, че Министерството на образоването и науката ще продължи да инвестира в изграждане на научна инфраструктура, в развитието на програми в областта на науката и в насърчаване на международното сътрудничество.
Заместник-ректорът по научноизследователската и научната проектна дейност на Софийския университет акад. Тони Спасов отбеляза, че тази процедура се опитва да срещне научните организации, университети, центровете и фирмите с докторанта. Все по-трудно става да запалим интереса в младите изследователи, но вярвам, че чрез тази процедура ще успеем не само да привлечем, но и да мотивираме младите учени да останат в нашите екипи и да се насочат към научните изследвания, каза в заключение акад. Спасов.
Процедурата "Подкрепа за развитие на проектна докторантура" е насочена към иновативното и интердисциплинарното обучение на докторанти за постигане на по-високо качество на преподаването и научните резултати. Чрез изпълнението на проектите ще се насърчи обвързването на докторските програми с приоритетите за развитие на икономиката и пазара на труда, и ще се повиши нивото на практическата им приложимост. Изпълнението на проектите ще продължи до края на 2029 г.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text