site.btaГражданска коалиция пита Министерски съвет защо не се прилага Законът за защита от домашното насилие
41 граждански организации подписаха писмо до Димитър Главчев, в което призовават МС да приеме Координационен механизъм и да отпусне обещаните средства
С открито писмо до премиера Димитър Главчев и Министерски съвет 41 неправителствени организации, обединени в НПО Коалиция „Заедно срещу насилието“, призовават за спешни действия по приемането на проекта за Координационен механизъм от страна на Министерски съвет и задават въпроса къде са обещаните финансови средства в размер на 450 000 лв, определени за борба с домашното насилие през 2024 г.
Инициативата на Коалицията се случва на фона на “16 дни активизъм” - световно движение, което стартира на 25-и ноември, Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени и период, който обединява активисти и граждански организации в борбата с насилието над жени.
Поводът за недоволството на гражданския сектор е липсата на действия по приемането на Координационен механизъм за помощ и подкрепа на лица, пострадали от домашно насилие. Той е изработен от Националният съвет за превенция и защита от домашно насилие и чака повече от половин година да бъде разгледан и приет от Министерски съвет. До момента няма признаци на влизането на такава точка в дневния ред на заседанията, а без това ЗЗДН не може да бъде прилаган.
„Продължаващата липса на действащ Координационен механизъм демонстрира упорита институционална толерантност към домашното насилие в България, която е била обект на критика многократно не само от ангажирани будни граждани и организации, но и от наднационални наблюдатели, като Европейският институт за равенство между половете, Съвета на Европа, Европейският съд по правата на човека и Комитетът за премахване на дискриминацията срещу жените към ООН.“ – заявяват от Коалицията.
В допълнение от Коалицията припомнят, че все още липсва информация защо няма никакви отпуснати средства за неправителствения сектор от обявените за 2024 г. 450 000 лева съгласно приетата с решение на Министерски съвет от 27.09.2024 г. Национална програма за превенция и защита от домашното насилие за 2024 – 2026 г. Това допълнително уронва общественото доверие и вярата в сериозността на държавната намеса, в частност наличието на действителен стремеж към ефективност, вследствие на осъществената законодателната реформа, допълват от Коалиция „Заедно срещу насилието“.
Координационният механизъм е изключително важен, защото на основание чл. чл.6б, ал.1, т.3 вр. с чл.6г от Закона за защита от домашното насилие, именно чрез разписаните в него правила и процедури следва да се осигури и гарантира взаимодействието между органите на изпълнителната власт, на местното самоуправление и местната администрация, неправителствения сектор и доставчиците на социални услуги, с цел да се постигнат синхронизирани действия при конкретни случаи на пострадали от домашно насилие лица или лица в риск и да се осигури бърза, ефективна и адекватна защита и подкрепа.
Сред основните принципи по неговото прилагане са: осигуряването на спешна подкрепа и защита на пострадалото лице при зачитане на най-добрия му интерес и свободен личен избор, своевременност и координираност на действията на компетентните институции при спазване на взаимна информираност, прилагането на мултидисциплинарен подход, както и спазването на етика и конфиденциалност при решаване на всеки конкретен случай. В Координационния механизъм се съдържа подробно описание на действията, които отговорните институции и организации следва да предприемат, съобразно етапа на развитие на съответния случай, като се изясняват и разпределят правата и задълженията на съответните участници в прилагането му.
От гражданския сектор са учудени и от все по-честата практика на важни постове, свързани с осъществяването държавната политика в борбата с домашното насилие (като Дирекция „Превенция и защита от домашно насилие, сътрудничество по етническите въпроси и интеграционни въпроси и взаимодействие с гражданското общество“ към Министерски съвет) да се назначават лица, които не притежават необходимата експертиза по този важен на нашето общество въпрос.
***
Писмото е съставено по инициатива на Фондация „Асоциация Анимус“ и координирано от Фондация „Будителките“. Отправено е към Министър–председателя Димитър Главчев, Министерски съвети и политическите партии ГЕРБ и Продължаваме Промяната – Демократична България, с чиито гласове беше приет Законът за защита от домашното насилие през юли и август 2023 г.
Подписано е от следните организации:
1. Фондация "Будителките"
2. Българска платформа Европейско женско лоби
3. Неформален колектив "Феминистки мобилизации"
4. Сдружение Жените на Казанлък
5. Сдружение "ИМКА"
6. Фондация в помощ на жени, претърпели насилие-ФЛАЙ-първо обичай себе си
7. СНЦ "ЖАНЕТА"
8. СНЦ "Орион - Грижа заЛидери и Авторитети" (Орион грид)
9. Фондация "SOS-семейства в риск"
10. Фондация Мама има работа
11. Сдружение "Център динамика"
12. Фондация "Сингъл Степ"
13. Фондация "Център Отворена врата"
14. Младежка ЛГБТ Организация Действие
15. Фондация "П.У.Л.С."
16. ЕЖЛ
17. Фондация ДА - обединени срещу насилието
18. Impact Drive
19. фондация "ПОЗИТИВНИ УМЕНИЯ НА ЛИЧНОСТТА В СОЦИУМА"
20. Народно читалище “Иван Вазов - 2014”
21. Сдружение "Конфианс"
22. Общностен център "Поглед"
23. Фондация "Асоциация Анимус"
24. Български фонд за жените
25. Сдружение "Център Мария"
26. Сдружение за подкрепа на лица с умствени затруднения
27. Български център за нестопанско право
28. Женско сдружение "Екатерина Каравелова"
29. Асоциация Деметра
30. Сдружение "Български хелзинкски комитет"
31. Сдружение "Лекари на света"
32. Заедно за децата с аутизъм
33. Фондация "Мисия Криле"
34. Фондация "Фонд за превенция на престъпността ИГА"
35. ФОНДАЦИЯ "ОБЩЕСТВЕН ДАРИТЕЛСКИ ФОНД ЗА ВАРНА”
36. ЛевФем
37. Фондация" Х и Д Джендър перспективи"
38. НЧ "Любен Каравелов-1921
39. Сдружение "Самаряни"
40. Фондация За Нашите Деца
41. Фондация EMPROVE
/СТГ/
news.modal.header
news.modal.text