site.btaЗападни издания коментират телефонния разговор между Тръмп и мексиканската президентка Шейнбаум за търговията и миграцията
Президентката на Мексико Клаудия Шейнбаум и Донълд Тръмп проведоха оптимистичен разговор въпреки разправията за митата, пише в заглавие изданието „Политико“.
Избраният за президент на САЩ Тръмп заяви, че вчерашният му разговор с Шейнбаум е бил „прекрасен“ и „много продуктивен“. Тя от своя страна определи телефонния им разговор като „отличен“.
Техните оптимистични изказвания след разговора контрастираха с тези от началото на седмицата, когато Тръмп предупреди, че ще наложи 25-процентно мито върху всички стоки от Мексико, ако страната не спре потока от мигранти и наркотици през общата им граница, а Шейнбаум отвърна на удара, като предупреди, че страната ѝ може да отвърне със собствени мита, посочва „Политико“.
„Току-що проведох прекрасен разговор с новата президентка на Мексико Клаудия Шейнбаум Пардо“, заяви Тръмп в публикация в социалната си мрежа „Трут Соушъл“. „Тя се съгласи да спре миграцията през Мексико в САЩ, като по този начин на практика ще затвори южната ни граница“, добави той.
В публикацията си в социалната мрежа „Екс“ Шейнбаум не казва, че Мексико се е съгласило да спре миграцията, а че са обсъдили продължаващите усилия на страната ѝ за решаване на проблема. „Споделих с него, че мигрантските кервани вече не достигат до границата, защото с тях се работи в Мексико“, каза тя.
Двамата лидери заявиха, че са обсъдили и съвместните усилия за справяне с незаконната търговия с наркотици.
„Говорихме и за това какво може да се направи, за да се спре огромният приток на наркотици в САЩ, а също и потреблението на тези наркотици в Америка“, каза Тръмп и добави: „Беше много продуктивен разговор!“.
Тръмп и мексиканската президентка Шейнбаум излагат различни версии за разговора си за миграцията на фона на заплахите за налагане на мита, извежда в заглавие британският вестник „Гардиън“.
Избраният за президент на САЩ твърди, че Шейнбаум „се е съгласила да спре миграцията“, но мексиканската лидерка заявява, че страната няма да затвори границите си, посочва британското издание.
Тръмп обяви, че е постигнал победа в спирането на незаконната имиграция през Мексико след телефонен разговор с мексиканската президентка Клаудия Шейнбаум. Тя обаче намекна, че Мексико вече е дало своя принос и няма да затвори границите си.
Двамата разговаряха само няколко дни, след като Тръмп заплаши да наложи нови високи мита на Канада и Мексико като част от усилията си да се справи с нелегалната имиграция и наркотиците.
Тръмп заяви, че Шейнбаум „се е съгласила да спре миграцията през Мексико“. Шейнбаум посочи отделно в социалните медии, че е казала на Тръмп, че Мексико вече „се грижи“ за мигрантските колони, като нарече разговора им „отличен“.
„Повтаряме, че позицията на Мексико не е да затваря граници, а да изгражда мостове между правителствата и между народите“, добави Шейнбаум.
Размяната на мнения между двамата лидери сякаш потвърди за Тръмп ефективността на заплахите за нарушаване на търговията с вносни мита. Първоначалният му пост в социалните мрежи раздвижи финансовите пазари и предизвика реакция, която той побърза да определи като победа. Дори и предложените мита да не се осъществят, Тръмп може да каже на поддръжниците си, че самата възможност за тях е ефективен политически инструмент и да продължи да разчита на подобни заплахи, отбелязва „Гардиън“.
Шейнбаум написа в социалните мрежи, че двамата лидери „са обсъдили стратегията на Мексико по въпросите на миграцията и аз му казах, че керваните не достигат до северната граница, защото Мексико се грижи за тях“.
„Говорихме и за засилване на сътрудничеството по въпросите на сигурността в рамките на нашия суверенитет и за кампанията, която провеждаме за предотвратяване на употребата на фентанил“, каза тя.
Нелегалната миграция през границата с Мексико е намаляла отчасти защото правителството на Джо Байдън е осигурила известно засилено сътрудничество от страна на Мексико - такова, каквото Тръмп изглежда бленува.
Пристигащите на границата между САЩ и Мексико мигранти са намалели с 40 процента спрямо рекордно високата стойност миналия декември. Официалните представители на САЩ отдават заслуженото най-вече на мексиканската бдителност около железопътните гари и контролно-пропускателните пунктове по магистралите.
Подтикнати от нарастващия натиск от страна на САЩ да блокират мигрантите, които се отправят на север, през последните няколко години мексиканските власти започнаха да ги събират в цялата страна и да ги изпращат в южната част на Мексико в стратегия, разглеждана от експертите като опит мигрантите да бъдат изтощени, докато се откажат.
Тръмп също така написа вчера в социалните мрежи, че планира мащабна рекламна кампания, за да обясни „колко лошо е хората да употребяват фентанил“, като прогнозира, че тя ще информира хората „колко наистина лошо е действието на този наркотик“.
Опасно силният опиоид е разработен за лечение на силна болка при заболявания като рак, но все по-често се смесва с други наркотици при нелегалното предлагане на наркотици.
До септември САЩ са внесли стоки на стойност 378,9 млрд. долара от Мексико, 322,2 млрд. долара от Китай и 309,3 млрд. долара от Канада, посочва „Гардиън“.
Мексиканската президентка Клаудия Шейнбаум отрича твърдението на Доналд Тръмп, че се е съгласила да „спре миграцията“ на границата, пише в заглавие френският в. “Монд“.
След телефонен разговор новоизбраният президент на САЩ заяви, че Мексико „ще попречи на [мигрантите] да отидат“ на границата. Шейнбаум обаче заяви, че позицията на страната ѝ „не е да затваря границите“, посочва френското издание.
Доналд Тръмп, който в предизборната си кампания през 2016 г. обеща да построи стена по границата с Мексико, като повтаряше агресивната си реторика срещу мигрантите и по време на тазгодишната си предизборна кампания, обвинявайки ги, че тровят „кръвта на американците“, и обеща да сложи край на това, което той описва като „нашествие“ на мигранти в САЩ, посочва “Монд“.
Мексиканския министър на икономиката Марсело Ебрард заяви вчера, че САЩ ще се „прострелят в крака“, ако увеличат митата върху мексиканския износ с 25 процента. „Въздействието върху бизнеса ще бъде огромно“, добави той пред журналисти, като изчисли, че 400 000 работни места в САЩ ще бъдат изложени на риск. Мексико, което изпраща повече от 83 процента от износа си за САЩ, е член на Северноамериканското споразумение за свободна търговия със САЩ и Канада (ЮСМКА), отбелязва френският вестник.
/НС/
news.modal.header
news.modal.text