site.btaПП "Зелено движение": Да спрем опасните за българските гори предложения на правителството
Политическа партия “Зелено движение” изразява сериозното си безпокойство от предложените от Министерство на земеделието и храните (МЗХ) и Изпълнителна агенция по горите изменения в две наредби - за сечите и за строителството в горските територии.
Под натиска на дърводобивните компании, закупили през последните години скъпа дърводобивна техника (харвестъри и форвардери) двете държавни институции се готвят да облекчат регламентите за сечта, за да могат компаниите да използват новата си техника. Харвестърите и форвардерите са предназначени за сечи в тайгата и бореалните гори, при които се сече изключително на голо. Тяхното използване влиза в противоречие с традиционното за България лесовъдство и не е съобразено с климата и релефа, при които растат българските гори.
Предложенията на министерството е до 17% от горите да могат да се превърнат в просеки и пътища, предлага се намаляване на разстоянието между просеките за временни горски пътища от сегашните 40 м. разстояние между тях на 20 м. до 30 м., като се допуска това разстояние да се намалява допълнително при използване на харвестъри и форвардери. Предложените изменения позволяват да се отсекат при определени условия до 90% от дъбовите и боровите насаждения за 5 години. Регламентира се при сеч обемът на добитата дървесина от просеки да не се включва при определяне интензивността на сечта и в допустимия размер на ползването за насаждението.
Предложените изменения на наредби ще доведат до силна фрагментация на горите, по-големи сечища, до превръщането на 600 000 хектара гори в просеки, до допълнително ползване на над 1 млн.куб. метра дървесина, до по-лесно изсичане на полезащитните пояси в Добруджа, на боровите и дъбови гори. Всичко това предизвика завишен риск от наводнения, намаляване влагозадържащи и водорегулиращи функции на горите, увеличаване на ерозията, запълване на водоеми, увреждане на ландшафта, загуба на биологично разнообразие, облекчаване на бракониерството и нарушенията в горите и т.н.
Зелено движение напомня, че то има твърда позиция, че горската администрация и държавните предприятия трябва да бъде отделени в самостоятелно и независимо ведомство. Предложените изменения в двете наредби са поредното доказателство за липса на ясна и категорична политика за опазване бъдещето на българските гори в Министерство на земеделието и храните.
Съпредседателят на Зелено движение лесовъдът Тома Белев посочва, че и при тези предложения МЗХ си спестява екологичните процедури в нарушение на европейските директиви и законите за околна среда и биологично разнообразие, както правят много често. “Очакват ни повече оголени площи в дъбовите и борови гори, фрагментиране на всички гори със значително увреждане на ландшафта в противоречие с добрите лесовъдски практики създадени от поколения български лесовъди”, продължава той.
От политическа партия Зелено движение се обръщаме към всички български граждани, обичащи горите - това престъпление към българската природа трябва да бъде предотвратено, а предложенията за изменение на наредбите - отхвърлени. Това може да се случи, ако всеки гражданин, милеещ за българската гора, изпрати до 18 декември своето отрицателно становище до МЗХ (mail@mzh.government.bg), ИАГ (iag@iag.bg) и министър-председателя на България (ms_register@government.bg), в което посочат, че не са съгласни заради грешни инвестиции на няколко дърводобивни компании да се рискува бъдещето на българската гора, на язовирите и водата за пиене, на уникалния ни ландшафт, който е в основата на българския туризъм. Ние апелираме всеки да изрази своето мнение и на Портала за обществени консултации, където се обсъждат двете наредби https://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=8699
https://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=8706.
От Зелено движение се обръщаме към Българска академия на науките, към университетите, към неправителствените организации и към всички политически партии с призив да изразят своето мнение по тези изключително опасни предложения.
Следващите три седмици са ключови за това дали ще я има българската гора и след нашето поколение и изискват личното участие на всеки от нас. Само обединени можем да гарантираме нейното бъдеще.
/МТК/
news.modal.header
news.modal.text