site.btaБългарско студентско общество разпространява българската култура и традиции в Нидерландия
Студентската асоциация „Българско общество в Нидерландия” беше един от участниците в информационен ден, организиран от сдружението „Български Хъб Айндховен”, който се състоя в Централната библиотека на нидерландския град на 24 ноември.
Около щанда на асоциацията бяха Лазар Попов - неин основател и президент; Калоян Кулов - президент на клона в Айндховен; Сезен - отговорник по външните връзки, Карина - журналист, Йоана - връзки с обществеността, и Христо - секретар.
Лазар, Калоян, Сезен и Карина разказаха за рубриката „БГ Свят” на БТА откога съществува организацията, какви са целите ѝ, както и бъдещите планове за развитието ѝ.
Основаване на българското студентско общество: цели и мисия
Идеята за основаването на българската студентска асоциация се ражда преди две години в северния нидерландски град Гронинген.
„Чудехме се как да се казва и го нарекохме Bulgarian Society Groningen” (Българско общество Гронинген) - разказа пред БТА президентът на асоциацията Лазар.
Следващият въпрос пред организаторите е какви са всъщност целите им. Фокусират се върху няколко неща: „да съберем всички българи в Гронинген, да ги накараме да се чувстват като у дома си, да им е уютно, но в същото време - третата цел е - да не им е прекалено уютно, а да се създаде обстановка за личностното им развитието и за развитието и запазването на българската култура. Четвъртата цел е да представяме българската култура на всички други чужденци в Гронинген”, споделя Лазар.
След една година дейност основателите на обществото в Гронинген - общо петима на брой - разбират, че няма други подобни български общества никъде в Нидерландия. Тогава вземат решение да се разрастнат и разкрият свои клонове: първо в Ротердам, а след това и в Леуварден, Амстердам, Бреда и Маастрихт, от тази година и в Айндховен.
Към днешна дата организацията се състои от три групи хора - активни членове, генерални членове - хора, подкрепящи каузата и внасящи годишен членски внос, и гости, които просто посещават събитията.
Активните членове са около 80 души в цяла Нидерландия. По отношение на гостите, по последни данни броят им достига 2700 души, обяснява президентът на студентската организация.
Събитията на студентското общество
„Организираме български вечери, последно тук в Айндховен имаше такава вечеря, сготви се храна”, разказва Лазар.
„Имахме мусака, шопска салата и домашна бисквитена торта”, обясни Сезен - отговорник по външните връзки в студентската организация.
„За присъстващите имаше и игра”, добави Калоян - президентът на клона на Българска студентска асоциация в Айндховен. „Целта беше всеки да се запознае с възможно най-много хора, като им се задават въпроси от предварително подбрано тесте, което бяхме оставили за всеки един участник. Въпросите бяха фокусирани върху битието на хората, върху живота им”.
„Идеята е да се покаже повече българската храна в Нидерландия, понеже има доста студенти, които идват тук и малко или много забравят за българската култура и традиция. С тези вечери и това общество, което се опитваме да изградим, се опитваме да поддържаме тази идея”, коментира Калоян.
Президентът Лазар Попов разказа и за другите събития, организирани от асоциацията:
„Имали сме и лекции по предприемачество. Сред лекторите беше Елица Йорданова - създателката на едното от двете български училища в Амстердам. Йорданова води тази лекция, защото тя по дефиниция е предприемач. Българският посланик в Нидерландия също е водил лекция за обществата на студентите”.
Българската студентска асоциация е участвала и в организацията на дегустация на вино, партита, хоротеки, български караоке вечери и кино вечери.
Гости са основно българи, но е имало и „интернационални” събития с българи, холандци и гърци.
Като едно от най-запомнящите се събития Лазар описва гала вечер, състояла се на 24 май.
„Направихме я в Гронинген и поканихме хора от всичките други клонове. В Гронинген имаме една консерватория и една художествена академия. Вечерта беше открита от български студент в консерваторията със соло тъпан. След това имаше аранжименти с класически инструменти на български традиционни произведения. После имаше и джаз част. Паралелно с това имаше и изложба на представителите от художествената академия”.
На гала вечерта са присъствали 70% българи и 30% чужденци, около 120 души, всички с костюми, уточни още президентът на студентската асоциация.
Клонът на организацията в Айндховен към момента планира две събития:
„Едното ще е съвсем скоро. Ще бъде вечер за бордови игри, като паралелно на това ще има турнир по белот. Следващото събиране ще бъде парти за студентския празник, което се организира от друга организация. Но имаме идея да се създаде по-голяма група, която да отиде на партито и смятаме, че така ще допринесем и за по-доброто изживяване там”, разказва Сезен.
Нидерландия е традиционна дестинация за българските студенти, чийто брой през 2023 г. е около 5300, като това са 38% от всички заминаващи български студенти. Тенденцията за увеличение на броя на обучаващите се в нидерландски университети се засилва след като Великобритания напуска Европейския съюз през 2020 г., се отбелязва в справка на отдел „Справочна” в БТА.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text