site.btaФирмите под контрола на лица или организации извън ЕС са имали съществен икономически принос през 2022 г., обяви Евростат
Само 1 процент от компаниите, които предлагат продукцията си на пазарите в страните от Европейския съюз, през 2022 г. са били под контрола на лица или организации, базирани извън ЕС. Това сочат данни на европейската статистическа служба Евростат, публикувани днес на сайта й.
Повече от половината от тези фирми са били под контрола на чуждестранни организации (63 на сто).
Броят на компаниите, контролирани от лица или структури извън Евросъюза, не е голям, но въпреки това те са допринесли съществено за икономиката на ЕС, посочва Евростат. На тях се дължат 24 процента от добавена стойност, генерирана от бизнеса в Европейския съюз през 2022 г. Този дял е бил най-висок в Ирландия (71 процента), следвана от Люксембург (55 процента) и Словакия (52 процента).
Сред страните от Европейския съюз през 2022 г. най-малък е бил приносът на компаниите под чуждестранен контрол в икономиката на Франция (16 процента), следвана от Германия и Италия (по 17 процента).
В България тези фирми са генерирали около 20 процента от добавената стойност, формирана от бизнеса в страната през 2022 г.
Делът на компаниите под чуждестранен контрол (извън ЕС) спрямо общия брой фирми в дадена страна от Евросъюза е бил най-висок в Люксембург (28 процента). Следват Естония (11 процента) и Полша (8 процента). В редица страни от Европейския съюз делът на тези компании спрямо всички пазарни участници е бил пренебрежимо малък през 2022 г. Най-слабо те са били представени в Белгия (0,1 процента), следвана от Италия (0,3 процента) и Франция (0,4 процента).
В България компаниите, контролирани от лица или структури извън ЕС, са представлявали около 2 процента от всички фирми през 2022 г., сочат още данните на Евростат.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text