site.btaЛаборатория „Соларен парк” ще бъде изградена за нуждите на Факултет „Техника и технологии” в Ямбол
Лаборатория „Соларен парк” ще бъде изградена на част от покривното пространство на учебния корпус на Факултет „Техника и технологии” (ФТТ) в Ямбол. Фотоволтаичната система ще се ползва като база за обучение и научни изследвания, и същевременно ще задоволява частично нуждите на учебното заведение от електроенергия, съобщи за БТА деканът на факултета проф. д-р инж. Ваня Стойкова.
Лабораторията се изгражда по проект, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), озаглавен „Иновативни изследвания на слънчеви енергийни системи и тяхното приложение в проектно базирано инженерно обучение – SolarEdu на ФТТ-Ямбол“. Реализацията му е в рамките на по-голям проект, защитен по НПВУ от Тракийския университет в Стара Загора, чието подразделение е Ямболският факултет.
Лабораторията ще се ползва за обучение на наши студенти от бакалавърските специалности „Топло и газоснабдяване", „Индустриално инженерство и Електротехника", както и от магистърските програми от направления „Енергетика" и „Електроинженерство", каза за БТА деканът на факултета. Инсталацията ще послужи и за провеждане на научни изследвания от докторант от висшето учебно заведение в направление Енергетика, допълни още проф. Ваня Стойкова.
За изграждането на фотоволтаичната система е обявена обществена поръчка за избор на изпълнител, оферти са постъпили от четири фирми, показва справка в официалния Регистър на обществените поръчки. Възложител е Тракийски университет – Стара Загора. Прогнозната стойност е 118 800 лева. Заложено е бъдещият изпълнител, с който ще се сключи договор, да реализира дейностите в отрязък между 45 и 60 календарни дни.
Предвижданата лаборатория „Соларен парк“ включва изграждането на инсталация за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници за собствени нужди с обща инсталирана мощност 16 киловата. Тя ще бъде инсталирана върху покрива на корпус „В” от сградния комплекс на Факултета. Системата ще се състои от седем лабораторни установки, сочи още документацията по обществената поръчка.
Освен да служи за обучение и практикум на студенти, фотоволтаичната система ще ни позволи да намалим потреблението на електроенергия, като част от нуждите ще бъдат задоволявани именно чрез този алтернативен източник, допълни проф. Ваня Стойкова.
БТА припомня, че по-рано този месец Факултетът бе домакин на международната научна конференция „Техника, технологии и образование“, а през септември ФТТ отбеляза 60 години висше образование в Ямбол.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text