site.btaС безплатни изследвания и флашмоб Враца ще отбележи Световния ден за борба с диабета – 14 ноември
Безплатни скринингови изследвания на нивото на кръвната захар ще се извършват утре във Враца, съобщиха от Община Враца.
Инициативата е по повод Световния ден за борба с диабета – 14 ноември. Изследванията ще се правят във времето от 9 до 11 часа, в два пункта - във фоайето на Регионална библиотека “Христо Ботев” и фоайето на Пощенски клон в ж.к. „Дъбника“.
В 11:30ч. на централния площад в града ще се проведе и флашмоб под надслов - “Син кръг на надеждата”, тъй като това е логото на Световния диабетен ден, като символ на живота, здравето и синьото небе, което обединява всички, уточняват още от общинска администрация. Вечерта на 14 ноември сградата на Общината ще бъде осветена в син цвят.
Организатори на проявата са Община Враца, Регионалната здравна инспекция - Враца, Дружество “Клуб на Диабетика 2017г.”, филиал на Медицински университет -София в града и Здравен център “Медикс”.
По същия повод в Многопрофилната болница за активно лечение „Христо Ботев“ – Враца до 26 ноември ще се извършват безплатни прегледи за Диабет тип 2. Те ще се правят в диагностично-консултативен кабинет към Отделение по вътрешни болести от д-р Петко Иванов и д-р Младенов, специалисти по вътрешни болести и ендокринология. Необходимо е предварително записване на телефон: 0884571922, всеки ден от 09:00 до 12:00ч. Прегледите са част от програмата за превенция на хроничните заболявания 2021-2025г., съобщават от Община Враца на Фейсбук страницата си.
В Програмата е посочено, че според Световната здравна организация здравословното хранене, редовната физическа активност, поддържането на нормално телесно тегло и избягването на употребата на тютюн са начини за предотвратяване или забавяне на появата на диабет тип 2. „Опитът на водещите страни показва, че ранната диагностика, ефективната профилактика и лечение на диабета и неговите усложнения, както и обучението на пациентите, са от съществено значение за ограничаване на заболеваемостта, на появата и прогресирането на усложненията, на инвалидността и смъртността. Всичко това би довело до подобряване на качеството на живот на хората с диабет и значително снижаване на разходите за заболяването. В момента здравното обслужване на захарния диабет тип 2 заема трето място по разходи сред всички останали заболявания след злокачествените и сърдечно-съдовите, се посочва още в националната програма, публикувана на портала за обществени консултации на Министерски съвет.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text