site.btaОт училище „Св. св. Кирил и Методий” в Нидерландия организираха есенен базар на книгата с над 300 книги
По случай Деня на будителите от Българското училище „Св. св. Кирил и Методий” в Нидерландия организираха есенен базар на книгата. От екипа на просветното средище съобщиха във Фейсбук, че по време на базара е имало избор от „повече от 300 книги на символични цени”.
„Денят на народните будители отмина, но как да запалим искрицата желание за знание у учениците? С помощта на книгите! Цяла една шарена събота, посветена на любовта към книгите, с по нещичко във всеки клас: презентации за народните будители, работилници за книги, четене заедно. И… тонове томове книги”, посочиха от учебното заведение.
От екипа му добавиха, че за по-малко от час масите на тазгодишния традиционен базар са били опразнени, а наоколо са се разхождали деца и родители с купчини книги в ръце.
„Само с книга в ръка учениците ще се научат на уважение към мъдростта и знанието, които книгите ни предават. Междувременно… по-големите ученици влязоха в клас при по-малките, за да им почетат. Други се впуснаха в предизвикателството да създадат своя книжка. „Не съди книгата по корицата”, а дали изобщо обърна внимание на корицата? Имаше и задачки закачки за учениците да познаят книгата по корицата”, посочиха още от образователното средище и споделиха снимки от събитието.
Сдружение „Българско училище Св. св. Кирил и Методий” – Лайден възниква като неформално доброволно сдружение на родители, които са обединени от общата цел да предоставят възможност на своите деца макар и далеч от България да изучават български език и литература, както и история и култура на България. Така през 2006 г. в Лайден благодарение на тези родолюбиви родители се създава образователното средище. Основната дейност на Сдружението се съсредоточава върху дейността и организацията на училището, е посочено в сайта на просветното средище.
През 2009 г. Сдружението е регистрирано според нидерландското законодателство като сдружение с идеална цел и пълни права с номер 27342123. Още същата година с писмо на Министерството на образованието и науката (МОН) от 24 юли 2009 г. обучението в училището е признато официално от МОН и издадените от училището удостоверения за посетени часове по предметите за съответен клас се признават при завръщане в България. От септември 2018 г. училището се премества в Хага и започва да се помещава в сградата на Basisschool De Vuurvlinder/Diamantonderwijs, пише още в сайта.
Там е посочено и че училището предлага обучение по български език и литература, история и география на България, български народни танци и музика за деца от четири до 18-годишна възраст, които живеят в Нидерландия.
С видео от есенния базар на книгата може да се запознаете тук:
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text