site.btaЗелената трансформация и устойчивото развитие не са мода, а отговорност и стратегическа необходимост, каза зам.-министър Ренета Колева
Зелената трансформация и устойчивото развитие не са мода, а отговорност и стратегическа необходимост на държавата, бизнеса и всички граждани. Именно чрез устойчивото развитие можем да осигурим дългосрочна стабилност и благоденствие за едно по-добро бъдеще, в което икономическият растеж и опазването на околната среда вървят ръка за ръка. Това каза заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева при откриването на 10-ия юбилеен "Ден на мениджъра по устойчиво развитие и околна среда", който се състои в София.
Удовлетворени сме от обстоятелството, че темите за намаляване на натиска върху климата и околната среда заемат все по-високо място в дневния ред на обществеността, посочи Колева. Тя добави, че това е особено важно, защото зеленият преход предполага целенасочени мерки от всички.
Европейската зелена сделка като нова пътна карта за развитие на съюза обхваща широк набор от инициативи, насърчаване на устойчиви практики и реализирането на тяхното прилагане, посочи зам-министърът. По думите ѝ правилното използване на тези инструменти несъмнено би превърнало тези предизвикателства във възможности, затова е важно да гледаме на зеления преход като логичен, разходно-ефективен и устойчив нов модел за развитие.
Колева обясни, че борбата за изменение на климата и намаляването на емисии от парникови газове може да стане с намаляване на потреблението, включително и енергийното потребление, чрез енергийна ефективност, разгръщане на възобновяеми източници, както и внедряване на нови технологии. Тези мерки ще осигурят по-чист въздух и околна среда за всички и, не на последно място, ще доведе до икономически ползи, добави Колева.
Зам.-министърът на околната среда и водите отбеляза, че внедряването на такива технологии изисква значителни инвестиции, надхвърлящи инвестиционния потенциал на компаниите. Налични са няколко европейски фонда, които могат да окажат нужната подкрепа, посочи тя и призова българските компании да участват с повече проекти.
Колева отбеляза, че има значителни предизвикателства, свързани с разработване на нови технологии, въвеждане на екоиновации, инвестиции в научноизследователската инфраструктура, както и стимулиране на взаимодействието между науката и бизнеса. Зам.-министърът на околната среда и водите посочи, че към настоящия момент, по линия на Плана за възстановяване и устойчивост и Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ се финансират именно мерки за ресурсна ефективност и внедряване на иновации.
Мероприятието е организирано от Сдружението за устойчиво развитие и опазване на околната среда (VNU) и е за експерти в областта на устойчивото развитие, към които се присъединяват и специалисти от чужбина. Темата за устойчиво развитие е основната, като ще бъде разгледана от четири перспективи. Първата част на събитието е посветена на стратегията за опазване на климата, след това ще бъдат обсъдени практическите изисквания, които възникват за фирмите. Въглеродният отпечатък на продукта и най-добрите техники при индустриалните почиствания на оборудване и инфраструктура са също сред перспективите, които ще бъдат обсъдени.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text