site.btaФакултетът по икономически и социални науки към Пловдивския университет чества 30-годишнина с международна научна конференция
Факултетът по икономически и социални науки (ФИСН) към Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ ще бъде домакин днес, 7 ноември, на международна научна конференция на тема "Интердисциплинарният подход в приложното поле на икономическите и социалните науки". Събитието е посветено на 30-годишнината на факултета и ще събере водещи учени, изследователи и практици от различни области, съобщиха от висшето училище.
Регистрирани са над 90 заявки за участие, а докладите са разпределени в 10 различни тематични направления. Конференцията цели да насърчи обмена на идеи и опит в областта на икономическите и социалните науки, акцентирайки върху важността на интердисциплинарния подход за решаване на съвременни предизвикателства. Сред тематичните направления във форума са приложна икономика – реалности и перспективи, глобализацията и/или протекционизъм – възможности и бариери в международните икономически отношения, зеленият преход и националният план за възстановяване и устойчивост, дигитализация на управлението, иновативни стратегии в туризма.
Друг значим научен форум в рамките на 30-годишнината на ФИСН събра наскоро 20 учени от девет университета и изследователски институти в България. Те участват в изследователски проекти, посветени на икономическите аспекти на зеления преход и устойчивото развитие.
Голяма част от събитията, които се проведоха в рамките на кръглата годишнина на факултета, бяха съсредоточени върху сътрудничеството между бизнеса, ФИСН и студентите. Компании и институции предложиха работа и стажове на десетки млади хора, срещайки се с тях очи в очи. По време на международно изложение на тренировъчни фирми от няколко държави студенти от факултета бяха ангажирани с отговорността да оценяват тренировъчните предприятия по зададени критерии в различни конкурси. ФИСН продължава и пълноценно сътрудничество с образователното министерство, както и с Министерството на труда и социалната политика, включително със студентски стажове.
Факултетът по икономически и социални науки е създаден през 1994 година, като започва да работи едва с две специалности и около 200 студенти. Към момента там се обучават близо 3000 млади хора, което е 15 пъти повече, а специалностите са 25 бакалавърски и магистърски програми. По различни европейски програми през годините е осигурен обмен на студенти с университети от Австрия, Испания, Италия, Португалия, Франция, Румъния, Словакия, Чехия, Турция и Гърция.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text