site.btaРъководството на Българския Червен кръст участва в 34-та Международна конференция на Червения кръст и Червения полумесец
Представители на Българския Червен кръст участваха в 34-та Международна конференция на Червения кръст и Червения полумесец, която се проведе в Женева от 28 до 31 октомври 2024 г., както и в поредица от съпътстващи събития.
„Корените на нашето движение са в надеждата“. С това послание започна Генералната асамблея на IFRC, което потвърждава принципните на най-голямата хуманитарна организация в света. Конференцията се провежда веднъж на всеки четири години и е глобален форум, предоставящ възможност за неполитически дискусии по хуманитарни въпроси. В конференцията участват Международният комитет на Червения кръст, Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец, представители на държави-страни по Женевските конвенции от 1949 г. и Допълнителните протоколи към тях и национални дружества на Червения кръст или на Червения полумесец, вкл. новоприети дружества на Червения кръст. Във форума участваха делегати от цял свят, които обсъдиха темите за: миграцията, промените на климата, доброволците и младите хора.
Ръководството на Българския Червен кръст - председателят акад. Христо Григоров, генералният директор проф. Красимир Гигов, генералният секретар София Стоименова, председателят на БМЧК Стели Джамбазова и директорът на "Международно сътрудничество и програми" Преслава Лилова се срещнаха с постоянния представител на България към Службата на ООН и другите международни организации в Женева, Н. Пр. посланик Юрий Щерк. Посланик Щерк потвърди, че България изпълнява ангажимента си към Дневния ред на ООН до 2030 г. и спазване на основните принципи на Движението на Червения кръст и Червения полумесец. Н.Пр. Юрий Щерк подчерта необходимостта от обединяване на усилията на международната общност за справяне със съвременните предизвикателства, произтичащи от хуманитарни кризи и въоръжени конфликти, при съблюдаване на принципите на международното хуманитарно право.
„Днес сме свидетели на безпрецедентни хуманитарни кризи, разрастващи се конфликти и все повече пренебрегване на международното хуманитарно право. В същото време има разрушителните природни бедствия причиняват все повече страдания на хора. Необходими са незабавни мерки, защото нуждаещите се разчитат на Международното движение на Червения кръст и Червения полумесец за основната му работа по превенция, защита и хуманитарна помощ“, каза по време на срещата председателят на Българския Червен кръст акад. Христо Григоров и акцентира върху дейността на националното дружество - БЧК за подпомагане на най-уязвимите групи от население, нуждаещо се от хуманитарна защита. Акад. Григоров подчерта, че повече от всякога са важни стратегически партньорства, както и е необходимо обединяване на Движението, държавите и други заинтересовани страни, за да се потвърди глобалния ангажимент към международното хуманитарно право (МХП) и да се спазват принципите хуманитарни действия. Председателят на БЧК сподели дълбокото безпокойство на членовете на 34-та Международна конференция на Червения кръст и Червения полумесец, че в настоящите конфликти, правилата на МХП, включително принципите на разграничение, пропорционалност и предпазливост, не се спазват. От своя страна МФЧК и националните дружества имат уникална роля в хуманитарната защита, като пазители на МХП и като неутрален, безпристрастен и независим посредник.
Проф. Красимир Гигов, генерален директор на БЧК, заяви пред посланик Щерк, че БЧК във всички хуманитарни условия гарантира нуждите на най-уязвимите и пострадали хора, стриктно спазвайки хуманитарните принципи. По данни, представени на Конференцията, повече от 300 милиона души в света се нуждаят от хуманитарна помощ. Изменението на климата и влошаването на околната среда повишават честотата и интензивността на природните бедствия. До 2050 г. 216 милиона души може да бъдат принудени да напуснат домовете си поради климатичните промени. Това е нарастващ риск за сигурността, който трябва да се управлява по-добре. Трябва да се засилят изпреварващите действия, за да се ограничат отрицателните последици от природните бедствия и да се намалят съответните хуманитарни кризи и да се запази човешкото достойнство. Генералният директор на БЧК заяви, че организацията работи за по-устойчиви общности и още по-силна хуманитарна подкрепа. Пример за това е участието ни в „Съседите помагат първи“, както и в редица други програми, които се реализират с подкрепата на Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец. Проф. Гигов подчерта важната роля на информационните и комуникационни технологии за предоставяне на основни услуги на засегнатото население, включително хуманитарна помощ, също така и нарастващото въздействие на дезинформацията, речта на омразата върху хуманитарните операции и ролята на кибернетичните и информационните операции във въоръжени конфликти, а използването им може да бъде вредно при въоръжени конфликти и че МХП се прилага за тези операции. Едно от предизвикателствата днес пред МФЧК и ЧП, пред всички национални дружества и стратегически партньори е осигуряването на по-добра защита на цивилните срещу кибер заплахи.
Н.Пр. Юрий Щерк получи почетния знак на Българския Червен кръст за подкрепа на хуманитарните каузи на БЧК.
Едно от събитията беше Младежкият форум @IFRC2024, който събра 85 младежи, представители на Червения кръст и Червения полумесец от цял свят. Представител на България беше Стели Джамбазова, председател на БМЧК. Форумът е платформа за младите делегати от цял свят, които обсъждат развитието на IFRC, за да се гарантира, че перспективите на младите са интегрирани в глобалните хуманитарни и стратегически дискусии на Международното движение на Червения кръст и Червения полумесец. #RCRC24
Генералният секретар на БЧК София Стоименова участва в Срещата на лидерите на националните дружества на Червения кръст и Червения полумесец, където бяха обсъдени предизвикателствата, пред които са изправени днес и възможностите за справяне с тях.
Посланието отправено по време на 34-та Международна конференция на Червения кръст и Червения полумесец, всички държави-страни по Женевската конвенция да загърбят различията си и да потвърдят отново своя ангажимент към МХП и хуманитарните принципи.
/ВМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text