site.btaИскра Михайлова: „Възраждане“ ще продължи да се бори за демократична стабилност в България
Искра Михайлова, народен представител от „Възраждане“, беше гост в предаването на Илиана Беновска, където откровено изрази позицията си относно честността на изборите, политическата обстановка и изборния процес в България. В разговора тя подчерта съмненията на политическата организация относно легитимността на изборния процес и отправи остри критики към механизмите за влияние на опонентите им.
На въпроса дали е убедена, че изборите за 51-вото Народно събрание са били честни, Михайлова бе категорична: „Никога не съм влизала в Народното събрание с убеждението, че изборите са били честни“. Тя подчерта, че и този път е имало многобройни манипулации, натиск и купен вот.
„Това беше може би най-тежката кампания, която съм виждала - от натиск, през влияние, до отворени опити за купуване на гласове. Това, което видяхме от ГЕРБ и ДПС, беше брутално“, заяви тя. Михайлова добави, че не става въпрос само за преминаването на 4%-овата бариера от определена партия, намеквайки за казуса с „Величие“. „Ще видим, времето ще покаже“, отбеляза тя по този въпрос, добавяйки, че честността на изборите е в основата на демократичната държава.
Михайлова засегна темата за участието на действащи кметове в изборните листи, подчертавайки как това влияе на избирателния процес. „ГЕРБ вкараха много действащи кметове в надпреварата, което е практика, позната ни най-вече от ДПС. Но трябва ли да приемаме това за нормално?“, попита тя. Според нея, когато един кмет е в листите и същевременно заяви, че ще остане кмет, това създава натиск върху местния бизнес и избиратели: „Идвам при вас, имате бизнес, и искам да говоря с вашите работници! Вие ще ме пуснете, защото знаете, че след изборите отново ще бъда кмет, а когато ви потрябва помощ, нещата могат да се решат за една седмица или за месец, или въобще да не се решат.“
Народният представител от „Възраждане“ подчерта, че ключът към честността на изборния процес започва с хората, които организират изборите на местно ниво. „Знаете каква е ролята на един областен управител – той организира изборите, консултира се с партиите и трябва да е гарант за честността на процеса. Но как може да се вярва, когато областният управител на Стара Загора, назначен от служебното правителство, отиде и като пълномощник на ГЕРБ на преговорите за секционните комисии в Мъглиж?“, възмути се тя. Според нея, тази ситуация показва как на местно ниво се правят опити за контрол върху изборите, което разклаща доверието на гражданите в институциите.
Искра Михайлова обясни, че „Възраждане“ многократно е предлагала промени в избирателната система, но „предложенията ни или не се допускат до гласуване, или не получават мнозинство, благодарение на различни политически сглобки“. Според нея именно тези „сглобки“ пречат на необходимите реформи и водят до непрозрачни решения. „Видяхте как в изборната нощ излезе Бойко Борисов и каза – с всички може, с „Възраждане“ не може. Той ни направи подарък, опакован изключително луксозно“, добави тя с ясен намек за политическите разломи в страната.
Народният представител, избрана с гласовете на област Стара Загора, даде пример с Казанлък, където действащият кмет, който не е в листата и не е в отпуск, е упълномощен представител на ГЕРБ, което по закон й дава достъп до всички секции в изборния ден и по време на преброяването. „Това е сериозен въпрос за прозрачността на изборите, когато кандидатът за народен представител е и кмет, и същевременно си запазва правото да влияе на изборите!“, отбеляза тя.
Михайлова категорично заяви, че „Възраждане“ не търси коалиции с ГЕРБ и ДПС, като подчерта разликите между партийните идеологии и подходи. Във връзка с предложението на Кирил Петков за „санитарен кордон“ около Делян Пеевски, тя изтъкна, че за разлика от ПП, които уж искат дистанция от ДПС, но се стремят към одобрението на Борисов, „Възраждане“ стои принципно далеч от тези партии. „Ние не искаме нито с ГЕРБ, нито с ДПС“, подчерта Михайлова, определяйки поведението на Петков като „несериозно“.
На въпроса дали би подкрепила искане за касиране на изборите, Михайлова каза, че първо трябва да види какво точно се иска с жалбата, но не е против едно такова разглеждане. „Няма лошо, нека се разгледа“, отбеляза тя, като подчерта притеснението си, че при касиране изборите отново биха се организирали от същото служебно правителство.
Искра Михайлова завърши с коментар за доверието в политическата система и медиите: „Не можем да поставяме всички под общ знаменател, има политици и избиратели, които се поддават на влияние, но има и такива, които остават независими. Обобщението е вредно, особено при ниското доверие в политиците. За съжаление, и в медиите вече има места, където не може да се говори свободно, и това е много страшно.“
Според нея „Възраждане“ ще продължи да се бори за прозрачни избори и демократична стабилност в България, независимо от натиска, който се упражнява върху тях от други политически сили.
/МТК/
news.modal.header
news.modal.text