site.btaПетър Волгин: Ако Камала стане президент, портиерът на Белия дом ще звъни в България, за да каже кой да стане премиер
„Ако Камала Харис стане президент, портиерът ще звъни в България, за да каже кой да стане премиер. Ако Тръмп стане президент, портиерът няма да звъни.“ Така образно се изрази евродепутатът Петър Волгин в ефира на БНТ, за да подчертае обичайната нтервенционистка политика на Демократическата партия.
В предаването "Говори сега" Волгин, който беше избран в Европейския парламент (ЕП) от листата на „Възраждане“, обясни защо са важни избрите в САЩ за България и Европа. Според него класическият, автентичен либерализъм от 18 и 19 век няма нищо общо с това, което днес наричат „либерализъм“. Защото либерализмът означава свобода! Свободата да решаваш своя живот, да правиш своя бизнес, да вземаш своите политически решения.
„Хората, които стоят зад Камала Харис, са всичко друго, но не и олицетворение на свободата. Не и олицетворение на либерализма. Ако спечели Камала Харис, ще продължи властването на тези сили в САЩ, които искат тази държава да се намесва навсякъде, по всяко време, по всички въпроси. Ако президент стане Доналд Тръмп, този натиск върху целия останал свят ще отслабне, защото Тръмп си поставя за цел Make America Great Again. Тоест Америка трябва да бъде на първо място, нейните проблеми трябва да бъдат решени, а не проблемите на България например.“
В отговор на репликата на водещата, че ако Тръмп дойде на власт, разходите ни за отбрана могат да ударят българската икономика, Волгин посочи, че всичко зависи от това дали българските управляващи имат достатъчно самочувствие и смелост да се противопоставят на решения, които не са добри за България: „Нека не обвиняваме някой във Вашингтон, в Москва или в Пекин, че ни налага нещо.“
Има ли шанс „Възраждане“ да влезе във властта, да бъде припозната за партньор, ако Тръмп спечели изборите?
На този въпрос Петър Волгин отговори, че „Възраждане“ има програма и конкретни изисквания за това, какво да се случва в управлението, и ако тези изисквания бъдат приети от другите политически сили, то разбира се, че „Възраждане“ може да работи с тях. „В политиката трябва да има яснота и последователност. Не може отначало да казваш, че Пеевски е най-голямото зло в България, след това изведнъж да започнеш да работиш с него, като обясняваш, че Пеевски се е променил за добро и че вече е един прекрасен човек, след което точно обратното – да тръгнеш да изграждаш санитарен кордон около него. Това не е принципна политика.“
Волгин припомни и какви са условията на „Възраждане“ да участва в санитарния кордон около Пеевски: „Ръководството на „Възраждане“ ясно заяви, че партията има условия – подкрепа за референдум за българския лев, както и запазване на въглищните ни централи, чак тогава можем да говорим и за подкрепа от наша страна. Референдумът е висша изява на народовластие. Нека представителите на гражданите (тоест депутатите) да не решават в Народното събрание какво всъщност искат гражданите. А самите граждани да гласуват и да кажат, искат ли влизане в еврозоната утре или искат това да се отложи във времето. Няма по-добър израз на демократичността от референдума. А защо другите партии не искат референдум? Защото се страхуват, че няма да го спечелят.“ Според Волгин дали една държава се развива добре или зле, не зависи от това дали тя членува в еврозоната. Много държави не са членки на еврозоната, но се развиват добре.
На въпрос на водещата, че „Възраждане“ говорят за предоговоряне на цената на квотите, но това било популизъм, Волгин изясни, че „Възраждане“ разговаря със сродни политически партии в националните парламенти на Европа, да се направи анализ изобщо на зелените политики в Европа. Дали климатичното законодателство и тези мерки, с които се задължава Европа, наистина водят до по-добър живот, или напротив, водят до това, че затваряме мощности и се деиндустриализираме, съответно обедняваме. Всъщност имаме ли дивиденти или понасяме единствено щети. Това е един много дълъг разговор, свързан с анализ и обобщаване на данни, който не може да се опростява до цени на квоти и пр.
Относно това, дали трябва да се промени Изборния кодекс, за да се изчистят „мъртвите души“, евродепутатът констатира, че тези избори наистина са били изключително съмнителни.
„Трябва да има активна регистрация, това е най-добрият начин да се справим с „мъртвите души“ в списъците. В противен случай, ако продължим в този ред, ние убиваме вярата на българските избиратели, че нещата могат да се решат с избори“, заключи Петър Волгин.
/ВМ/
news.modal.header
news.modal.text