site.btaНоваторски законопроект в Испания цели да възстанови "достойнството" на човекоподобните маймуни
Новаторски законопроект в Испания цели изкореняването на практиките, които застрашават "интегритета и достойнството" на човекоподобните маймуни, предаде АФП.
Ахил e 50-годишно шимпанзе, което е живяло в клетка с лоши условия, лишено от компанията на себеподобни. Олга Белон, приматолог от испанската фондация, която го е приютила, не крие раздразнението си от "недостойните" условия. "Маймуните са социални животни като нас и да им се причинява това е нехуманно", казва тя.
Подобно на всички човекоподобни маймуни в Испания, Ахил скоро ще може да бъде защитен от подобен тип третиране със закон. Това е резултатът от новаторския законопроект.
Инициативата, подета от правителството на Испания, може да промени начина, по който хората гледат на тези бозайници - "генетично много близки до нас", отбелязва Белон.
Специалистката отговаря за приматите в приют в Югоизточна Испания, където понастоящем живеят около 60 маймуни, включително четири шимпанзета, върнати от циркове или частни лица. Тези животни, както и Ахил, понякога страдат от поведенчески проблеми, склонни са към стрес и депресия и дори могат да се самонараняват.
През 2023 г. правителството направи първата крачка напред, като прие закон за хуманно отношение към животните, който увеличи наказанието със затвор за малтретиране. Сега целта е да се отиде по-далеч, като се предприемат редица мерки специално за човекоподобните маймуни.
"Науката е показала, че тези животни са по-близо до нас, отколкото си мислехме", казва Хосе Рамон Бесера, директор на отдел "Права на животните" в Министерството на социалните права, което ръководи инициативата. Това оправдава "специалното им третиране", допълва високопоставеният служител.
Горили, орангутани, бонобо и шимпанзета - смята се, че почти 150 човекоподобни маймуни, които живеят в плен в Испания, могат да се възползват от законопроекта.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text