site.btaЦентър за изследване на демокрацията: Sofia Information Integrity Forum 2024 събира водещи експерти в борбата с дезинформацията
Форумът ще се фокусира върху най-новите технологии и стратегии за борба с дезинформацията, предоставяйки платформа за дискусии относно ключовите заплахи в информационната среда.
От 7 до 9 ноември в Централния военен клуб ще се проведе Sofia Information Integrity Forum 2024. Събитието ще събере водещи световни експерти от различни области за да обсъдят последните технологични постижения и стратегии в борбата с дезинформацията. Форумът ще предостави важна платформа за анализ на възникващите заплахи в информационната среда и ще разгледа иновативни подходи за справяне с тях.
През последните години темата за информационната сигурност става все по-актуална в България, на фона на нарастващите заплахи от дезинформация и хибридни атаки. Страната се оказва особено уязвима поради фактори като ниското обществено доверие в традиционните медии и силната политическа поляризация. В този контекст външни актьори активно използват дезинформационни кампании, за да разпространяват несигурност и социално напрежение.
Проучванията през последната година показват, че България все по-често става обект на хибридни атаки, които комбинират пропаганда, кибератаки и политическо влияние. Тези кампании целят не само да манипулират общественото мнение по чувствителни въпроси като геополитическата ориентация и икономическото състояние на страната, но и да подкопаят доверието в демократичните институции и европейския път на България.
Така, информационната сигурност вече не е просто медийна тема, а ключов въпрос за националната сигурност на България. Нуждата от ефективни мерки срещу дезинформацията, повишаване на медийната грамотност и осигуряване на прозрачност в медийния сектор става все по-належаща. Защитата на общественото пространство от манипулации и запазването на демократичните принципи изискват координирани усилия както в рамките на страната, така и на международно ниво.
Sofia Information Integrity Forum 2024 ще представи лекции и дискусии с известни експерти, сред които:
• Марк Галеоти, британски историк, лектор и писател по теми, свързани с транснационалната престъпност и руската сигурност, директор на Mayak Intelligence
• Сузане Шпан, политолог, историк и журналист, експерт по руска дезинформация в Германия
• Анди Карвин, старши сътрудник и главен редактор в Лабораторията за цифрови криминалистични изследвания (DFRLab), Атлантически съвет, Вашингтон, САЩ
• Д-р Невил Болт, основател и директор на Института за стратегически комуникации Sympodium, главен редактор на академичното списание на НАТО "Defence Strategic Communications"
• Мирослав Саздовски, експерт от Европейския център за противодействие на хибридни заплахи (Hybrid CoE)
Центърът за изследване на демокрацията организира три панела в рамките на форума:
Изграждане на демократична устойчивост срещу чуждестранна намеса и манипулиране на информацията в Европа, 7 ноември, 13:30ч.
• Мариус Драгомир, директор, Центъра за медии, данни и общество (CMDS)
• Пшемислав Журавски вел Граевски, координатор на секция „Сигурност, отбрана и външна политика“, Канцелария на Президента на Република Полша
• Андрей Курарару, съосновател, Watchdog Moldova
• Бианка Тома, директор, Румънски център за европейски политики
• Амаури Леслингарт, директор “Технологии”, Checkfirst Network
Дезинформация свързана с пола и идентичността: Разкриване на наративите и борба с онлайн насилието, 8 ноември, 13:30ч.
• Кристина Цабала, анализатор, Център за изследване на демокрацията
• Кейт Люелин, старши ръководител, Zinc Network, Великобритания
• Теона Далакишвили, старши програмен координатор, Transform Activity, IREX, Грузия
• Елиза Котовска, анализатор, Институт „Кошчюшко“, Полша (онлайн)
• Боян Захариев, програмен директор, Институт „Отворено общество“, България
• Анна Аревадзе, координатор, ForSet, Грузия
Изграждане на устойчивост в публичната администрация и обществото, 8 ноември, 15:30 ч.
• Георги Георгиев, директор, Информационен център, Министерство на отбраната
• Александър Политов, анализатор, Социологическа програма, Център за изследване на демокрацията
• Дмитро Билаш, съосновател и директор по бизнес развитие, Osavul
• Людмила Хънтсман, основател, Cognitive Security Alliance
• Андрей Пазюк, професор по международно и сравнително право, Национален авиационен университет, Украйна
Цялостната програма на събитието ще обхване ключови теми, свързани с дезинформационните процеси: 1) политики и устойчивост срещу злонамерено чуждо влияние с акцент върху Югоизточна Европа и Черноморския регион; 2) иновативни изследвания за влиянието на авторитарни държави като Русия и Китай; 3) използването на нови технологии като AI за борба с дезинформацията; 4) значението на медийната грамотност за общественото образование; и 5) успешни информационни кампании и модели на сътрудничество между публичния и частния сектор.
Форумът се организира от Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, Център за изследване на демокрацията, Институт GATE, Identrics, Ontotext и Sensika. Събитието ще се проведе на английски език.
Форумът предлага отлична възможност за журналисти и медии да интервюират експертите и да участват в дискусиите за тези критични теми. Ако желаете да разговаряте с организаторите или експертите, или да научите повече за тяхната работа във връзка с дезинформацията или за самото събитие, можете да се свържете с нас на contact@sofia- info-integrity.eu.
За повече информация относно събитието, посетете официалната страница на форума.
Това събитие се осъществява с финансовата подкрепа на следните инициативи, проекти и програми: инициативата „Европа срещу антидемократичната пропаганда“ (проект „Права и ценности“, финансиран от ЕС и ИООС), BROD (програма Digital Europe по договор No: 101083730), vera.ai (програма Horizon Europe, Research & Innovation, по договор No: 101070093), проект “Социална уязвимост и пропаганда” (финансиран от Фондация „Америка за България“) и Медийната програма Югоизточна Европа на фондация „Конрад Аденауер“. Изразените възгледи и мнения са единствено на авторите и не отразяват непременно тези на Европейския Съюз, на Европейската Изпълнителна Агенция за Научни Изследвания, Институт отворено общество – София (ИООС), Фондация „Америка за България“ или Медийната програма Югоизточна Европа на фондация „Конрад Аденауер“ . Нито Европейският Съюз, нито органът, предоставящ финансирането, могат да бъдат държани отговорни за тях. Форумът е част от програмата на Софийския Фестивал за европейска солидарност.
/СТГ/
news.modal.header
news.modal.text