site.btaАл Капоне е осъден за неплатени данъци на днешната дата през 1931 г.

Ал Капоне е осъден за неплатени данъци на днешната дата през 1931 г.
Ал Капоне е осъден за неплатени данъци на днешната дата през 1931 г.
Чикаго, САЩ (7 октомври 1931) Ал Капоне във Федералния съд по време на делото. Отляво на Капоне е адвокатът му Майкъл Ахърн, вдясно е адвокатът Алберт Финк. Снимка: АП

Преди 93 години на днешната дата един от най-известните мафиоти – Ал Капоне, е осъден на 11 години затвор, но не за престъпната си дейност, а за неплащане на данъци. Капоне доминира организираната престъпност в Чикаго от 1925 до 1931 г., пише в „Енциклопедия Британика“. Известен е с прякора „Белязания“, който получава, след като едната му буза е нарязана от бандит на име Франк Галучио заради груб коментар за сестра му, направен от Капоне. 

Ал Капоне е роден  на 17 януари 1899 г., в Бруклин, Ню Йорк, и е четвъртото от девет деца на италиански имигранти в САЩ. Посещава училище, което напуска на 14 години, след като удря учител. Става член на банда на Джони Торио, който се превръща в негов наставник за цял живот и към когото се присъединява по-късно и в Чикаго. Забраната за алкохол в САЩ през 1920  г. създава доходоносен пазар и Капоне бързо разширява операциите си в контрабандата, хазарта и проституцията. След като Торио се оттегля през 1925 г., Капоне става „царят на престъпността" в Чикаго, натрупвайки значително богатство и влияние. Богатството му през 1927 г. се оценява на близо 100 милиона долара. За да разшири територията си, елиминира съперниците си. Най-известен е случаят на Свети Валентин 1929 г., когато  в гараж са убити седем членове на бандата на Бъгс Моран. 

През октомври 1931 г. Капоне е признат за виновен за неплащане на данъци и осъден на 11 години затвор и 50 000 долара глоба. Той влиза в затвора в Атланта през май 1932 г., но е преместен в новия затвор „Алкатрас“ през август 1934 г. През ноември 1939 г., след общото влошаване на здравето му вследствие на сифилис, той е освободен и влиза в болница в Балтимор. По-късно се оттегля в имението си във Флорида, където умира през 1947 г. 

В архивите на БТА от 1931 г. е запазена кратка информация за присъдата на Ал Капоне: 

Чикаго, 24 октомври 1931 г. /Ройтер/ Прочутият главатар на разбойническа банда Ал Капоне бе осъден на 11 години затвор и 50 000 долара глоба. Той бе обвинен на 18 октомври за неплащане на данъка върху дохода.

Интересът към известния гангстер продължава да е жив и години след смъртта му. През 1999 г. в международната емисия на БТА може да се прочете материал, свързан със 100-годишнината от раждането на прочутия мафиот:

На 17 януари Ал Капоне щеше да навърши 100 години

Ню Йорк, 13 януари 1999 г./Хелмут Ретер от ДПА/ Дълго преди да бъде провъзгласен официално за враг номер едно на Америка, Ал Капоне непрекъснато повтаряше и на приятели и на врагове:  „Аз съм номер едно.“       

Неговите приятели и врагове бяха, подобно на него, в по-голямата си част гангстери, дори да са имали собствени бакалници, компании за автомобилен превоз, дори да са били полицаи или да са заемали изборни политически длъжности.

Ал Капоне успя да се издигне въпреки свръхскромния си произход и да се превърне в супербос на мафията, като в повечето случаи контролираше цялата мафия. „Полицията е моя“, каза той веднъж. На 17 януари тази година той щеше да навърши 100 години, ако не беше починал преди повече от 50 години от сифилис. Тази  венерическа болест го погуби, въпреки че беше успял да си набави новия чудодеен пеницилин: това не беше никак лесно непосредствено след Втората световна война. Но беше твърде късно.
В продължение на десетилетия този дребен, набит човек използваше армия от около 1000 тежковъоръжени бандити, бомбаджии и убийци за изпълнение на целите си. Най-успешната му акция беше т. нар. клане от 14 февруари 1929 г., деня на Св. Валентин. Режисьорът Били Уайлдър пресъздава тази сцена във филма си „Някои го обичат горещо“. Седем мъже спокойно играят карти в гараж. Изведнъж пред тях спира кола, от нея изкачат няколко души, въоръжени с картечници и покосяват картоиграчите. Истинска екзекуция.

Тази акция /Капоне, разбира се, си има алиби и никога не е бил съден за убийствата/ беше кулминационната точка на престъпната му кариера: тогава властта в Чикаго фактически преминава в негови ръце. Същевременно обаче клането в деня на Св. Валентин беше началото и на неговия упадък. Две години по-късно той се озова в затвора. И когато през 1947 г. почина, дните на славата му бяха отдавна отминали.

Ако си беше плащал данъците, той без съмнение щеше да изживее целия си живот като свободен човек. Хилядите обвинения срещу него, повечето от които бяха свързани с търговията с алкохол по време на сухия режим, така и не доведоха до завеждането на съдебно дело. Провалът му заради неплащане на данъци беше истинска ирония на съдбата, защото Капоне, син на италиански имигранти в Ню Йорк, никога не е имал никакво намерение да плаща данъци. Той предпочиташе да финансира корумпираните политици, между които кмета на Чикаго „Биг Бил“ Томпсън.

За пръв път Капоне се прочува в началото на 20-те години като дясната ръка на бандитския шеф Джони Торио, а по-късно, като негов наследник. През 1919 г. сухият режим доведе до забрана на производството и продажбата на алкохол в САЩ. Но поради огромното търсене незаконната търговия с алкохол беше безкрайно доходно предприятие. Капоне и неговата гангстерска организация контролираха не само Чикаго, но имаха влияние и в Ню Йорк. Същевременно обаче той се беше превърнал в истинска знаменитост. Даваше интервюта на вестници и се представяше за филантроп, който организира кухни за раздаване на безплатна храна на бедни. Създал си беше репутацията на почтен бизнесмен и на човек, който държи на семейството.

Властите нееднократно се опитваха да го арестуват за ред престъпления – убийство, изнудване, подкупи и контрабанда с алкохол, но така и не успяха да го заловят на местопрестъплението. Както писа в мемоарите си тогавашният президент Хърбърт Хувър, най-големият парадокс е, че човекът, който организира стотици убийства и лично е участвал в някои от тях, е могъл да бъде наказан само защото не си е плащал данъците върху парите, спечелени от тези убийства.

Името на Ал Капоне все още е известно в САЩ, не на последно място заради безбройните филми и романи, които се основават на легендата за него.  

Имотите и вещите на Ал Капоне се обявяват на търгове  години по-късно, като името на стария им собственик е все още акцент в информациите, въпреки новите притежатели, които са реалните продавачи на имуществото: 

Продава се на търг имение на Ал Капоне в Уисконсин

Вашингтон, 20 септември 2009  /БТА/ Имение на известния чикагски гангстер от началото на миналия век Ал Капоне в щата Уисконсин ще бъде продадено на търг в началото на октомври, съобщи Асошиейтед прес.

Началната цена на къщата с постройки за прислуга, две наблюдателни кули, бар, ресторант и 165 хектара земя близо до Къдъри, на 225 км североизточно от Минеаполис, е 2,6 милиона долара. Търгът ще се състои в сградата на съда в град Хейуърд, окръг Сойър. Към имението вече са проявили интерес няколко купувачи.

Имението е предложено за продан от банката кредитор на собственика, който го е купил още през 50-те години. Капоне го е притежавал във времето на сухия режим и както се говори, там са били докарвани със самолети от Канада пратки с уиски, което после товарели на камиони за Чикаго.    

Доскоро имението беше туристическа атракция, посочва АП. 

***

Лос Анджелис, 24 август 2021 /БТА/ Огнестрелни оръжия, принадлежали на Ал Капоне – един от най-известните гангстери в света, ще бъдат предложени на предстоящ търг в Калифорния от неговите наследници, предаде Франс прес.

Сред 174-те лота, за които ще могат да наддават участниците в търга, са любимият пистолет „Колт” калибър 45 на Капоне, семейни снимки, писмо, написано до сина му от килията му в „Алкатрас“, леглото, което е споделял със съпругата си в луксозната им вила във Флорида.

Колекцията, която ще бъде пусната в продажба на 8 октомври в Сакраменто от тръжна къща „Уидърълс“, е от наследството, оставено през 1947 г. от Ал Капоне на вдовицата му Мей Капоне, която я завещава на единствения им син Сони.
Ал Капоне, наричат също „Белязаният“, е един от най-страховитите мафиотски босове по времето на Сухия режим в САЩ, когато всяко производство или продажба на алкохол е официално забранено.

Въпреки че цялата полиция по петите му – включително известният Елиът Нес, ръководител на прочутия екип, наречен „Недосегаемите“ – Ал Капоне никога не е съден за насилствените си престъпления. Вместо това гангстерът е осъден на 11 години затвор за укриване на данъци. Първоначално Капоне излежава присъдата в затвор в Атланта, където е третиран повече като гост. Впоследствие той е прехвърлен в „Алкатрас“, където отношението към него е сурово, колкото и към останалите затворници.

От аукционна къща „Уидърълс“ очакват любимият пистолет на Ал Капоне да бъде продаден за сума от порядъка на 150 000 долара. Предварителната оценка на друг от пистолетите на гангстера е между 30 000 и 60 000 долара. Партидите включват и джобен часовник „Патек Филип“ от платина и диаманти, както и други лъскави бижута с инициалите на Ал Капоне. Настоящите собственици на тези артикули са внучките на гангстера, Даян и Барбара Капоне.

През миналата година имението, в което е починал Ал Капоне, е разрушено: 

Имението на Ал Капоне беше разрушено въпреки опитите за спасяването му

Маями Бийч, Флорида, 18 август 2023 г. /БТА/ Вековно имение в Маями бийч, Флорида – последната резиденция на гангстера Ал Капоне, беше разрушено въпреки усилията на местна организация да го спаси, предаде ДПА.

Къщата на „Палм авеню“ 93 беше съборена миналата седмица. Така беше попарена надеждата на онези, които настояваха за спасяването й, откакто през 2021 г. станаха известни плановете за събарянето й.

Близо 26 000 души бяха подписали онлайн петиция за запазването на имението.

„Това, в което вярваме, е, че трябва да помним нашата история, независимо дали става въпрос за добрите или лошите й страни“, каза Даниел Хиралдо, изпълнителен директор на местна организация за опазване на облика на Маями. 

Чикагският престъпен бос Ал Капоне купува имота с площ 30 000 квадратни метра за 40 000 долара през 1928 г., шест години след построяването му. Той често го посещава и организира пищни партита по време на Сухия режим. 

След като прекарва по-голямата част от 30-те години на миналия век във федерален затвор, Ал Капоне се завръща в дома си, където прекарва последните си години до смъртта си през 1947 г.

Имотът, който сменя собствениците си няколко пъти, след като съпругата на гангстера го продава през 1952 г., се състои от основна къща, къща за гости и къща с басейн. 

Това е едно от първите имения, построени на изкуствения остров Палм айлънд, който понастоящем е обител на богаташи. 

Миналата седмица са били разрушени основната къща и къщата за гости, казва Сиралдо. 
Съдбата на имението стана почти сигурна в края на миналата година, когато собственикът на имота – живеещото в съседство семейство Кларамонте, поиска разрешение за събаряне от управата на Маями бийч. Градът издаде разрешението на 20 юли.

Перспективите за спасяване на имението помръкнаха, след като миналото лято бяха направени промени в местните закони, касаещи събарянето на определени къщи. 

Последната дума имаше градската комисия. Някои от членовете й поставиха под въпрос историческата стойност на имота. Други изразиха безпокойство, че по някакъв начин ще бъде честван известен мафиот, наричан навремето „Обществен враг номер 1“. Напомнено беше също, че по онова време местните жители не са били във възторг от присъствието на Ал Капоне в града. 

Сега, когато по-голямата част от обекта е превърната в купчина отломки, остава неясно какво ще последва.

Когато имотът е обявен за продажба от настоящите си собственици, не е споменато, че някога в него е живял скандалният мафиотски бос. Вместо това в обявата е изтъкнат „шанс да бъде построено мечтаното крайбрежно имение в рая на Маями бийч“.

/ДС/

news.modal.header

news.modal.text

Към 20:09 на 03.12.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация