site.btaОбединена Европа учредява своята първа конституция на 29 октомври 2004 г.

Обединена Европа учредява своята първа конституция на 29 октомври 2004 г.
Обединена Европа учредява своята първа конституция на 29 октомври 2004 г.
Сградата на Европейската комисия в Брюксел. Снимка: БТА, Асен Тонев/архив

В италианската столица Рим на 29 октомври 2004 г. на тържествена церемония е подписана Европейската конституция от ръководителите на 25-те страни членки на Европейския съюз (ЕС) и на България, Румъния, Турция и Хърватия.

Преговорите по проекта продължават 28 месеца, през юни 2004 г. година е постигнато съгласие по първата конституция в историята на Съюза. Документът е изготвен от Конвента за бъдещето на Европа под председателството на бившия френски президент Валери Жискар д'Естен. Кратката церемония по подписването на документа се състои в залата, където през 1957 г. е подписан основополагащият договор на Европейската икономическа общност. България, заедно с Румъния и Турция, подписва Заключителния акт на конференцията в качеството си на страна наблюдател и страна кандидат за членство в ЕС.

Премиерът Симеон Сакскобургготски подписва този акт от името на България. В българската делегация още са министърът на външните работи Соломон Паси, министърът по европейските въпроси Меглена Кунева, началникът на кабинета на премиера Ради Найденов, заместник-министрите на външните работи Гергана Грънчарова и Николай Милков, ръководителят на мисията на България при Европейските общности Станислав Даскалов, българският посланик в Италия Николай Калудов и говорителят на правителството Димитър Цонев.  

******

Обединена Европа учредява своята първа конституция

Рим, 29 октомври 2004 г. /Специално за БТА от Христо Петров/ Всички европейски пътища отново водят за Рим, където в 10:00 ч. сутринта започна церемонията по учредяването на Европейската конституция. Римският договор скрепи през 1957 г. Европейската икономическа общност (ЕИО), основана от Белгия, Италия, Люксембург, Франция, ФРГ и Холандия. 
Днес във Вечния град се събраха държавните и правителствени ръководители, министрите на външните работи и по европейските въпроси на 25-те страни от Европейския съюз и трите страни кандидатки България, Румъния и Турция. Лидерите на 25-те ще подпишат Договора за учредяване на конституция на Европа, а заедно със страните кандидатки и Заключителния акт на Междуправителствената конференция на ЕС. Хърватия присъства като наблюдател.

В делегацията, водена от българския премиер Симеон Сакскобургготски, са министрите на външните работи Соломон Паси и по европейските въпроси Меглена Кунева, заместник-министрите на външните работи Гергана Грънчарова и Николай Милков, ръководителят на мисията на България при Европейските общности Станислав Даскалов, посланикът в Италия Николай Калудов.

Точно в 10:00 ч. местно време премиерът на Холандия и ротационен председател на Европейския съвет Ян Петер Белкененде и неговият италиански колега Силвио Берлускони започнаха да посрещат ръководителите на делегациите и придружаващите ги министри. Това стана на Капитолийския хълм, в чиито исторически дворци заседава общинската управа на града. Гостите бяха въведени в залата на името на Юлий Цезар, където с приветствия към тях се обърнаха кметът на Рим Валтер Велтрони, премиерите на Холандия, Италия и Ирландия Ян Петер Белкененде, Силвио Берлускони и Бърти Ахърн, председателят на Европейския парламент Жозеп Борел, председателят на Комисията на ЕС Романо Проди и неговият приемник Жозе Мануел Дурау Барозу. 

Шествието, известно като спускане по червения килим, започва в 11:30 ч. Участниците ще пресекат Капитолийския площад и ще се отправят към Двореца на Консерваторите, за да се съберат в друга зала, където преди 47 години беше основана ЕИО. Залата носи името на двата древни римски рода Хорации и Куриации, защото е украсена със стенопис, който изобразява битката между тях. Баталната сцена този път отстъпва пред мирно спуснатите знамена на ЕС и на всички представени на церемонията държави. За гардероба на персонала се погрижи лично стилистът Валентино, избрал най-подходящия за случая цвят, който би трябвало отсега нататък да се нарича европейско тъмносиньо.

В присъствието на италианския президент Карло Адзелио Чампи и на председателя на Европейския конвент Валери Жискар д`Естен ръководителите на делегациите на 25-те ще подпишат със специално доставени от холандското председателство писалки двата документа, поставящи началото на най-новата история на обединена Европа. Премиерът Симеон Сакскобургготски ще подпише от името на България Заключителния акт от Междуправителствената конференция на ЕС.

В 13:00 ч. участниците в събитието ще се съберат за традиционната "семейна снимка", след което ще се отправят към двореца Куиринале за тържествения обяд, даван от президента Карло Адзелио Чампи. Това ще стане далеч от погледа на повече от сто телевизии и три хиляди журналисти от цял свят, които следят събитието, доколкото позволяват извънредните мерки за сигурност.
Церемонията в Рим обаче съвсем не слага край на процедурата. Новоучредената конституция ще влезе в сила едва след ратифициране от всички национални парламенти. Девет страни - Дания, Испания, Франция, Ирландия, Люксембург, Холандия, Португалия, Чехия и Великобритания - заявиха, че ще свикат референдум преди ратифицирането. Ако в една от тях мнозинството гласоподаватели отхвърлят конституцията, процесът ще бъде блокиран.

Самата конституция не е нито амбициозният документ, на който залагаха евроидеалистите, нито стратегическият план за изграждане на европейска свръхдържава, от който се страхуваха евроскептиците. Тя включва харта на основните права, нови правила за гласуване при взимане на решенията и по-широки пълномощия на Европейския парламент. Наред с тя това отменя правото на национално вето в 45 области, включително в правното и полицейското сътрудничество, в образованието и икономическата политика, но то остава в сила по отношение на външната и на отбранителната политика, на социалното осигуряване, на данъчното облагане и културата.

Надявам се преди всичко конституцията на ЕС да бъде прочетена, текстът й се чете лесно, много по-лесно от някои произведения на италианската класическа литература, беше пожеланието на Валери Жискар д`Естен. Пожеланието е повече от уместно, като се има предвид, че класиците са винаги най-цитираните автори, които обаче мнозина не четат. 

*****  

Церемонията за подписването на Европейската конституция в Рим започна с Одата на радостта

Рим, 29 октомври 2004 г. /БТА/ Церемонията за подписването на Европейската конституция  от ръководителите на 25-те страни от Европейския съюз започна в  Рим в 11:00 ч. местно време с изпълнение на Одата на радостта от Лудвиг ван Бетовен, предаде Франс прес. Присъстващите държавни и правителствени ръководители и техните делегации бяха приветствани от кмета на Рим Валтер  Велтрони.

Премиерът Силвио Берлускони призова гражданите на 25-те страни в разширена Европа да ратифицират Конституцията, която днес подписват техните ръководители. "Днес започва процесът на ратификация на Европейската  конституция от страните членки", подчерта той в изявление преди  церемонията по подписването. Берлускони изтъкна, че конституционната динамика на обединена Европа винаги ще бъде свързана с постоянната изява на волята на народите и на нациите  в Европа да се интегрират все повече и повече политически, социално и икономически и да действат заедно в редица  жизненоважни за бъдещето области. Самото подписване е около 11:30 ч. местно време в зала  Хорации и Куриации на кметството. В същата зала на 25 март 1957 г. беше подписан Римският договор за основаването на  Европейската икономическа общност. 

*****

Лидерите на ЕС подписаха Европейската конституция

Рим, 29 октомври 2004 г.  /БТА/ Лидерите на Европейския съюз подписаха Европейската конституция, която трябва да позволи на разширения съюз от 25-членки ефективно да взема решения и да играе по-голяма роля на международната сцена, съобщиха осведомителните агенции. Белгийският премиер Ги Верхофстат първи сложи подписа си под документа, тъй като подписването става по азбучен ред, според името на държавата на нейния език. Конституцията няма да влезе в сила, докато парламентите на всички страни членки не я ратифицират. Ако някоя страна отхвърли документа, той може никога да не влезе в сила.
(...)

*****

Европейските лидери приветстваха подписването на Европейската конституция и призоваха тя да бъде  ратифицирана по убедителен начин

Рим, 29 октомври 2004 г. /БТА/ Председателят на Европейската комисия Романо Проди изтъкна прогресивния характер на Европейската конституция, подписана днес от държавните и правителствени ръководители на страните от Европейския съюз на церемония в Рим, предаде Франс прес. Проди подчерта, че след днешното подписване управляващите на 25-те трябва да положат всички усилия за ратифициране на конституцията от парламентите или от гражданите на страните им.

Новият председател на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу отправи призив за обща отговорност на управляващите, парламентите и гражданите в разширения ЕС, за да се осигури ратификация на договора. По думите му отговорността пада най-напред върху правителствата, подписали конституцията, след което тя трябва да бъде поета от националните парламенти и от европейските граждани.

Холандският премиер Ян Петер Балкененде, чиято страна в момента председателства Евросъюза, изтъкна, че Европейската конституция укрепва мира в Европа след векове войни и конфликти. Неговият предшественик на председателското място в ЕС, ирландският премиер Бърти Ахърн, призова за убедително и своевременно ратифициране на конституцията от всяка от 25-те страни. "Това е конституция, създадена от Европа на 21-и век за Европа на 21-и век", заяви той с надеждата, че текстът ще укрепи демокрацията в ЕС, като засили властта на пряко избраните представители.

За мобилизация и безпроблемно ратифициране на Европейската конституция призова и председателят на Европейския парламент Жозеп Борел. Той изтъкна необходимостта да се положат усилия за разясняване и за мотивация, за да бъдат победени "двамата големи врагове на нашата демокрация - невежеството и безразличието". Борел изрази убеждението си, че с новата конституция Европа ще бъде по-демократична, по-ефикасна и потенциално по-социална.

*****

Основни точки в новата Европейска конституция

Брюксел, 29 октомври 2004 г. /БТА/ Първата Европейска конституция беше подписана днес от лидерите на Европейския съюз. За да влезе в сила през 2007 г., тя трябва да бъде ратифицирана от парламентите на всички страни членки и от Европейския парламент. Най-малко в девет държави от ЕС ще бъдат организирани референдуми за конституцията, предаде Ройтерс.
Агенцията отбелязва някои основни точки от конституцията:

В ПРЕАМБЮЛА се подчертава, че Европа се основава на равенството и свободата и черпи вдъхновение от културното, религиозното и хуманистичното наследство на континента. "Гражданите на Европа са решени да загърбят старите си различия и да се обединят възможно най-тясно, за да изградят общото си бъдеще", се посочва в преамбюла.

В главата за ОСНОВНИТЕ ПРАВА са изброени утвърдените права, като свободата на словото и вероизповеданията, но също и правото на образование, колективно договаряне  и справедливи условия на труд.

Европейската конституция определя "Одата на радостта" на Бетовен за ХИМН на ЕС. Посочва се, че ЗНАМЕТО на съюза представлява кръг от 12 златни звезди на син фон и че официалната валута е ЕВРОТО. Официалното мото на ЕС е "Обединени в различията си", а 9 май е определен за Ден на Европа.

В текста се посочва, че лидерите на ЕС ще избират ПРЕДСЕДАТЕЛ на съюза, който ще заема тази длъжност максимум 5 години. Създава се и поста европейски МИНИСТЪР НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ, който ще председателства срещите на външните министри на съюза и ще представлява ЕС заедно с председателя.

Конституцията отнема правото на страните членки да налагат ВЕТО в почти 50 политически области, включително в областта на полицейското сътрудничество и образованието. В текста се отбелязва, че местата в Европейският парламент могат да станат максимум 750. Парламентът получава повече правомощия особено в областта на правосъдието и вътрешните работи.

*****

Симеон Сакскобургготски: България вече е смятана за пълноправен член на Европейския съюз 

Рим, 29 октомври 2004 г. /БТА/  Министър-председателят Симеон Сакскобургготски подписа от името на България Заключителния акт на Междуправителствената  конференция на ЕС, която прие Конституцията за Европа, съобщи правителствената информационна служба. След церемонията премиерът отбеляза, че подписването на  документ от толкова висок ранг е знаково за нашата страна. Според него това означава, че България вече е смятана за  пълноправен член на ЕС, въпреки че подписването на договора за  присъединяване предстои след няколко месеца. След разговорите с холандското председателство на ЕС и подписването на Заключителния акт днес, можем да бъдем напълно уверени, че Договорът за присъединяване на България ще стане факт възможно най-рано през 2005 г., а страната ни ще бъде пълноправен член на Евросъюза най-късно на 2 януари 2007 г., допълни министър-председателят Симеон Сакскобургготски.

/ДС/

news.modal.header

news.modal.text

Към 16:21 на 31.10.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация