site.btaСАЩ искат страните от Западните Балкани да вървят по пътя към ЕС, каза помощник държавният секретар за Европа и Азия Джеймс О'Брайън
САЩ искат страните от Западните Балкани да се движат към ЕС, заяви днес помощник държавният секретар на САЩ за Европа и Азия Джеймс О'Брайън каза пред сръбската държавна телевизия РТС
"Сърбия е най-голямата икономика (на Западните Балкани - бел.ред.) и регионът няма да може да напредне, ако Сърбия не бъде интегрирана. Старите конфликти могат само да попречат на Сърбия по този път", посочи О'Брайън.
В интервю за РТС той подчерта, че иска да се спазват всички споразумения и техните разпоредби, постигнати по време на диалога между Белград и Прищина, но че не знае кога ще бъде сформиран Съюз на сръбските общини в районите, където живеят предимно сърби в Косово.
Джеймс О'Брайън посочи още, че е важно да се обсъдят практически въпроси – как да се улесни движението на стоки и да се отворят всички гранични пунктове.
„Отварянето на граничните пунктове е успех. Сегашното задръстване по границите е резултат от големия поток от автомобили, което е добре. Проблемът със задръстванията ще бъде решен с течение на времето чрез пренасочване на трафика към други ГКПП“, каза О'Брайън пред РТС.
На 7 октомври правителството на Косово замени решението за забрана на вноса на стоки от Сърбия със засилен контрол на ГКПП „Мердаре“, припомня Радио Свободна Европа.
Решението за забрана на вноса на стоки от Сърбия беше взето от правителството на Косово в средата на юли 2023 г. от „съображения за сигурност“, след като трима косовски полицаи бяха арестувани от сръбската полиция.
Въпреки че междувременно косовските полицаи бяха освободени, решението за забрана на вноса на сръбски стоки остана в сила.
В интервюто си за сръбската телевизия Джеймс О'Брайън оцени поведението на Прищина и това, че не координира стъпките си със САЩ, като желание на косовските институции да покажат сила.
За това има последици, а най-голямата беше, когато големите европейски държави не позволиха Косово да стане член на Съвета на Европа. Всичко това е, защото няма координация, каза О'Брайън.
Той допълни, че не настоява за санкции срещу Прищина, тъй като те се прилагат, когато става въпрос за корупция или защита на човешките правата.
Проблемите се решават чрез разговори, каза О'Брайън.
Вчера той се срещна с президента на Сърбия Александър Вучич.
„Снощи говорихме за двустранно сътрудничество в областта на сигурността и отбраната. Радваме се, че подкрепяте Украйна и (украинския президент) Зеленски. Искаме да развием нашето сътрудничество“, каза О'Брайън.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text