site.btaКой ще наследи организацията на Гюлен и състоянието ѝ, се питат турските медии
След смъртта на турския ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, обявен от президента Реджеп Тайип Ердоган за главен организатор на опита за преврат през 2016 г., турските медии коментират кой ще го наследи начело на организацията му с разклонения в много страни по света и не на последно място – кой ще установи контрол над имуществото ѝ, което се оценява на 300-400 милиона долара в училища и недвижими имоти по света.
Гюлен почина в неделя в болница в САЩ, където живееше от дълги години.
Лидерът умря, започна борба за огромното имущество, коментира ОдаТВ.
Според анализатора Абдуррахман Шимшек от вестник „Сабах“ най-вероятен наследник на Гюлен е Суат Йълдъръм. Той е известен с това, че още през 1960 година е живял в едно жилище заедно с Гюлен в град Одрин, поради което е смятан за най-близък до него приживе и най-компетентен по организацията. Същият е завършил религиозна академия в Анкара през 1964 г.
Според други източници обаче Мустафа Йозджан също е спряган за наследник на Гюлен.
Коментарите за смъртта на ислямския проповедник както в проправителствения, така и в опозиционния турски печат, са изпълнени с негативни квалификации за него.
„Лидерът на тази тъмна организация е мъртъв. Нашата борба срещу тероризма на организацията ще продължи решително“, заяви министърът на външните работи Хакан Фидан на пресконференция.
„Терористът Фетуллах Гюлен, предател и враг на религията, който прекара целия си живот в заговор срещу Република Турция, почина. Не му даваме прошката си“, обяви турската радиотелевизионна корпорация ТРТ.
Твърди се, че въпреки завещанието на проповедника да бъде погребан в Турция, това не е възможно да се осъществи, а погребалната церемония ще бъде в имението на зет му Джевдет Тюркоглу в щата Пенсилвания, където Гюлен живееше през последните години, посочва ОдаТВ.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text